INZERCE:
IT:
hoplezec.cz

26. 1. 2013 Český pohár: Noc tuleních pásů Jánské Lázně

Noc tuleních pásůPoslední víkend v lednu pokračoval Český pohár ve skialpinismu 2013 závodem v Janských Lázních. Jak už název napovídá, v devátém ročníku nočního závodu NOC TULENÍCH PÁSŮ DYNAFIT startovalo 118 účastníků dvou tras rozdělených do sedmi kategorií. V 17 hodin odstartovaly hlavní kategorie žen, mužů a veteránů na dlouhou trasu s označením A, která zahrnovala čtyři výstupy s následnými sjezdy v okolí Černé hory a Pece pod Sněžkou. O čtvrt hodiny později se na trať vydali junioři, kadeti a závodníci OPEN kategorie mužů a žen na krátké B trase. Ta obsahovala pouze úvodní výstup na Černou horu, sjezd do Pece pod Sněžkou s druhým výstupem opět na Černou horu a sjezdem do cíle do Janských Lázní. Dlouhá trasa měřila 24 kilometrů s převýšením 1620 metrů, trasa B měla parametry 19 kilometrů s převýšením 1100 metrů. Kromě tmy závodníkům stěžoval pohyb po horách silný mráz, který v některých místech dosahoval hodnoty až – 15°C.

Na vítězství si brousili zuby kromě loňského vítěze Michala Štantejského hlavně domácí Radek Groh, několikanásobný vítěz závodu Mirek Duch, nebo slovenský závodník Jožo Hlavčo z mezinárodního teamu DYNAFIT. Krátce po startu se vytvořila dvojice Groh – Hlavčo a už na vrcholu Černé hory měli na ostatní pronásledovatele znatelný náskok. Později se dokázal suverénní Groh odpoutat od slovenského závodníka a ten ve snaze vrátit se na dohled riskoval, ve sjezdu upadl a ztratil lyži. Ta odjela do údolí a bylo po nadějích. Radek Groh už v tu dobu neohroženě mířil vstříc vítězství kultovního nočního závodu. Za ním se pořadí neustále přelévalo, z Pece pod Sněžkou odcházel do posledního stoupání na Černou horu na druhém místě Mirek Duch, společně s Janem Hepnarem, které následoval Michal Štantejský a další a další. V cíli se radoval ze zaslouženého vítězství po dvou hodinách a osmi minutách domácí Radek Groh z AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu. Heroickým výkonem v závěrečném stoupání si druhé místo zajistil loňský vítěz Michal Štantejský, třetí skončil šťastný Jan Hepnar. Mirek Duch ve sjezdu do Pece zlomil zapínání boty a bylo po nadějích, skončil zklamaný až na pátém místě.

Noc tuleních pásů

Kategorie žen byla od začátku pod taktovkou domácího teamu z Janských Lázní. Ale holky si nedarovaly nic zadarmo. Vyhrála Michaela Mannová, čtyři sekundy po ní doběhla na náměstí Petra Volfová, na třetím místě skončila Jana Nekvindová. Kategorii veteránů ovládl Petr Novák, který by v absolutním pořadí obsadil čtvrtou!!! příčku. Kategorii kadetů vyhráli Lenka Hanyšová a David Novák, juniory Lucie Luštincová a Petr Adámek. Nejpočetnější kategorií byly OPEN kategorie mužů a žen, určené pro začátečníky, nebo skialpinisty, kteří si chtějí vyzkoušet závod za svitu čelovek. Vítězi se stali Martina Smětáková a Michal Veselý.

Devátý ročník závodu NOC TULENÍCH PÁSŮ DYNAFIT je za námi, pořadatelé udělali obrovský kus práce, a patří jim velký dík z uspořádání náročného, ale oblíbeného nočního závodu. Český pohár čeká měsíční pauza, dalším závodem bude na konci února Vertical Race v Rokytnici nad Jizerou. Závody na Bouřňáku a Janských Lázních byly nominací do reprezentačního výběru na únorové mistrovství světa ve francouzském Pelvoux. Českou republiku pojedou reprezentovat Petra Volfová, Radek Groh, Jan Hepnar a junior Dominik Sádlo. Ten v Janských Lázních nestartoval, protože závodil ve Švýcarsku na dvou závodech světového poháru. Držte reprezentantům druhý týden v únoru palce. Budou to potřebovat. Na programu jsou krátké atraktivní Sprint Race, klasický závod Individual Race, závod pouze do vrchu Vertical Race, závody dvojic Team Race a štafety Rellay.

Š. Pleskač   [úpravy] 10:33 03.02.2013Tisk