Poláci se vrací k Nanga Parbat

Nanga ParbatNanga Parbat je, vedle obávané K2, poslední v zimě nedosaženou osmitisícovnou. Na další pokus se chystají Tomasz Mackiewicz a Marek Klonowski.





Polští horolezci jsou právem považováni za nekorunové krále zimního Himálaje. Právě oni patřili k průkopníkům zimního horolezectví i v nejvyšších světových velehorách, na řadě sedmi a osmitisícových vrcholů byli právě Poláci v zimě jako první. A o své dominantní postavení v této vskutku extrémní disciplíně se nehodlají nechat nikým připravit.


Nanga Parbat

Nanga Parbat

foto © Guilhem Vellut, wikipedia




Není tedy nijak překvapivé, že se v těchto dnech chystá další polská výprava na cestu do pakistánského Karokarámu, k zdejší nejvyšší hoře, osmitisícové Nanga Parbat, na jejímž vrcholu dosud žádný horolezec v zimním období nestanul.

V minulé zimní sezóně dosáhl Tomasz Mackiewicz na této hoře při sólovém výstupu výšku 7400, a celkově se k této hoře vrací již počtvrté. Vede malou, čtyřčlennou expedici, která v neděli odlétá s tím, že operovat přímo na kopci hodlá od 21. prosince.  Pro vrcholový tým počítá Mackiewicz se zkušeným Markem Klonowskim, podporu na cestě a ve výškových táborech jim mám poskytovat Jacek Teler a Paweł Dunaj, kteří ovšem nikdo nepodezírá, že by jim chyběly vrcholové ambice. I v těchto případech se jedná o zkušené výškové horolezce, kteří za sebou také mají několik zimních výstupů na nejvyšší světové vrcholy.

Výpravu a její postup budeme pochopitelně sledovat, a čtenáře Lezce neopomineme informovat o novinkách a dalším vývoji.
Pro tuto chvíli nezbývá než odvážným Polákům držet palce! 



Polská výprava při posledním pokusu: Nanga Parbat 2012/13 Winter



Nanga Parbat, neboli Diamir, je 8125 metrů vysoká hora v pákistánském Kašmíru. O jeji zdolání se pokoušel již "otec volného lezení" Albert Frederic Mummery, který zde zahynul. Prvovýstup se podařil až německo-rakouské expedici v roce 1953. Jen o několik dnů později, než stanulo vrcholové družstvo poprvé na Mt. Everestu, zdolal vrchol Nanga Parbat východním hřebenem Rakušan Hermann Buhl. Na vrchol došel sólo a bez použití přídavného kyslíku.
Prvními Čechoslováky na vrcholu byli slovenští horolezci Ivan Fiala a Michal Orolin v r. 1971, prvními Čechy na vrcholu byli Josef Nežerka a Josef Rakoncaj v r. 1992.

Tomáš FRANK   [úpravy] 15:06 27.11.2013

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 :)08:00:19 29.11.2013
Hodně štěstí, blázni! :)
 kamza .:)odpovědět