Porucha nýtu

smallPokusil jsem se sepsat stanovisko BK.

Posudek poruchy nýtu v Pernštejnských skalách

Upozornění předem: Posudek jsem vypracoval pouze podle fotografie, kterou mě zaslal Robert Halama. Jedná se tudíž pouze o dohad.



01

Utržená hlava nýtu, pohled na lomovou plochu.

 




Na lomové ploše je vidět drážka, pravděpodobně od naříznutí dříku nýtu. Dálezkorodovaná plocha v místě starých trhlin – hnědá ploška ohraničená kroužkem stejného průměru, jako otvor v plaketě a dále světlé, lesklé plošky čerstvého lomu.


02

Toto je nákres nýtu tak, jak se domnívám, že vypadal: Dřík je rozříznutý, v drážce je klínek, který se opírá o dno vysekané díry. Tlučením na hlavu nýtu se vráží klínek do drážky, dřík se roztahuje a upevňuje ve skále.

 




Co se pravděpodobně stalo: Při zatloukání nýtu směřovaly údery taky na okraj hlavy. Tím došlo ke vzniku trhlin, ve kterých časem vznikla koroze. Protože korozní zplodiny mají větší objem, než původní kov, vzniklo v dříku nýtu dodatečné napětí, které pomohlo k prasknutí již zmenšeného průřezu nýtu.

Bezpečnostní norma UIAA navíc výslovně zakazuje používat nýty, u kterých se vytváří upínací síla opřením o dno vyvrtané díry.
Důvody jsou v podstatě dva: Jednak se těžko zajišťuje přesná hloubka díry. Druhá věc je ještě nebezpečnější a to, že pod dnem díry může být měkká skála, nebo dokonce dutina do které se proboří klínek a nýt se neupevní dostatečnou silou.

V diskusi na Lezci byly zmíněny nýty, kde se upínací síla vytváří zatlučením kolíku do středu nýtu. Ty jsou určitě bezpečnější, ale v místě měkké žíly ve skále můžou být docela problém.

Závěr: Nýty typu, u kterého došlo k poruše představují skryté nebezpečí! Může dojít k poruše v celé řadě jistících bodů. Je proto nutné Tyto nýty odstranit a nahradit bezpečnými.

Pokud tam polezete dřív, než se tak stane, používejte vlastní jistící prostředky.


větší rozlišení fotografie

 Utržený nýt - hi-res download

Vladimír Těšitel
 

Ťéša   [úpravy] 16:00 24.08.2011

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Je více cest s takovým jištěním?09:53:08 25.08.2011
A co vyjádření autora cesty? Vyjádřil se k tomu nějak? Co za nýt použil, jak cesta stará, atd.? Pokud udělal více cest s takovým jištěním, tak by to asi chtělo jištění vyměnit nebo alespoň vytrhat, aby nikdo další nepřišel k úrazu.
lukodpovědět 
 Re: Je více cest s takovým jištěním?10:37:28 25.08.2011
1. Díky Ťéšovi za "kvalifikovaný odhad" po kterém jsem volal v původním článku. Je vidět Vladimíre, že ač se jako BK nescházíme, fungujeme :-) A to se dokonce připojil i Karel Kocourek, tudíž se v původní diskuse zůčastnily tři pětiny BK :-)

2. K uvedeným dotazům: autor cesty se sice nevyjádřil, ale je tam jakési vyjádření jednoho z jeho spolulezců. Plyne z něj a/ ano, je tam podobných cest a jištění víc b/ u některých se s přejištěním něčím solidnějším snad i počíta :-) c/ jako bezpečák doporučuju zvýšenou opatrnost v celé oblasti a přidávání si vlastního jištění kdykoli to jen půjde.

3. I nyní je na místě připomenout mé staré dobré heslo: "Nevěř žádnému postupovému jištění, které sis sám nezaložil!" ... možná s drobnou výhradou, že lze trochu věřit i normalizovanému jištění které do oblastí hrne ČHS prostřednictvím vrcholové komise - za předpokladu, že jej osazoval někdo z proškolených členů a pracovníků VK ČHS; hm, a taky starejm dobrejm temovanejm kruhům v tradičních oblastech (alespoň tehdy, znáte-li autora cesty).
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Je více cest s takovým jištěním?14:03:53 25.08.2011
Napsal jsem, že se vymění všechny nýty tohoto typu v Perštejně. Takže ne jen nějaké. Nevím jak dlouho to bude trvat, ale na začátku příští sezóny bude vše vyměněno.
Pavelodpovědět 
   Re: Je více cest s takovým jištěním?22:54:31 27.08.2011
Dávejte prosim nerez lepené bh. Nejty obecně jako stabilní jištění nejsou dobrý - pnutí ve skále se kamarádí se zubem času.
Nedávejte nejty!odpovědět 

 jak poznat ten typ?21:20:49 25.08.2011
Podle čeho se dá poznat, že se jedná o zmiňovaný nebezpečný typ nýtu?
Martin.
Martinodpovědět 
 Re: jak poznat ten typ?21:33:50 25.08.2011
Sorry, nevšim jsem si předchozího článku. Nemá matku :-)
Martinodpovědět 
  Re: jak poznat ten typ?11:03:13 27.08.2011
K ulomení hlavy nýtu došlo především kvůli tomu, že naříznutí pro klínek bylo až k hlavě. Takto vyrobené nýty jsou časovanou bombou. U tohoto typu se může dělat naříznutí max. do 1/3 dříku.
Pepa S.odpovědět 
   Re: jak poznat ten typ?19:53:48 27.08.2011
Můžu se zeptat, na základě jaké úvahy to může být právě do 1/3?
Karel Kocourekodpovědět 
   Re: jak poznat ten typ?07:12:17 29.08.2011
Ano, naříznutí až k hlavě nýtu je chyba, ALE NEJVĚTŠÍ CHYBA JE POUŽITÍ NÝTU S KLÍNKEM, KTERÝ SE OPÍRÁ O DNO DÍRY! Rád čtu, že budou všechny tyhle nýty vyměněny.
Ťéšaodpovědět 
   Re: jak poznat ten typ?07:12:25 29.08.2011
Ano, naříznutí až k hlavě nýtu je chyba, ALE NEJVĚTŠÍ CHYBA JE POUŽITÍ NÝTU S KLÍNKEM, KTERÝ SE OPÍRÁ O DNO DÍRY! Rád čtu, že budou všechny tyhle nýty vyměněny.
Ťéšaodpovědět 

 Mám ten vylomený nýt20:07:41 27.08.2011
Mám doma zbytky toho nýtu, napište mi na petrpelikus@hotmail.com adresu, kam ho mám poslat.
Petrodpovědět