LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vopravdickej horolezec všude strká prsty, u žen vidí madla, na všem shybne a jeho nejlepší kámoš je friend.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
32.Čech 10256
33.Kubíček 10215
34.Chejn 10208
Bouldry:
32.Kollár 9450
33.Jurečka 9450
34.Oliva 9434
Hory:
25. 2332
26.Halašta 2307
27.Kulajta 2304

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5863 lezců
1203689 cest
Nové přelezy:
Hollywood 7C
Filotimo 7b
Pendons Ec 8a
Kong 7C
Le Bivouac 7C
Lullaby (a 7C
Sześcian 7C
Kermit 8A
Pergamen 7C+
Achilles L 8B

Stěny
HARLEM - Ústí nad Labem
Boulder Klub Pentagon - Tábor
Makak LBC - zrušena - Liberec

Prodejny
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
HUDYsport - Hřensko

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pravidla sanací

podle Tyrolské deklarace

Vzhledem k diskusím o dojišťování všude možně jsem si pro lepší orientaci o názorech panujících za našimi humny dovolil přeložit a dát sem tato doporučení skupiny moudrých, platná sice pro Alpy, ale mnohé z toho by se mohlo upltanit i u nás.

Doporučení k sanaci a prvovýstupům skalních cest v alpském prostoru



1. Sanace by se měla omezovat jen na výběr nejčastěji lezených cest.

2. Určité horské oblasti, hory, nebo strany dolin by se neměly sanovat vůbec, aby se zachovala jejich původnost.

3. Skalní cesty, které díky svému standardu odjištění představují zvláštní milníky alpské historie (například severní stěna Eigeru/Heckmeirova cesta, Lalidererverschneidung, pilíř Marmolady, Pumprisse), se sanovat nesmí. To platí i pro lokálně významné skalní cesty (napříklda: Direkte Gelbe Mauer na Untersbergu, Battertriss na Gehrenspitze).

4. Při sanaci je nutno dbát zejména na to, aby se zachoval charakter cesty:
- Je nutno dodržet linii prvovýstupu.
- Skalní cesty, stejně jako jednotlivé lanové délky, které byly při prvovýstupu odjištěny výhradně mobilními prostředky (vkíněnce a jiné zakliňovací aparáty, hodiny apod.) se nesmí dojišťovat borháky a jinými stabilními prostředky.
- Na místech, která může lezec, dostatečně splňující nároky cesty odjistit mobilními jisticími prostředky, se nesmí umisťovat vrtané skoby.
- Existující morálové úseky (runouts) se nesmí borháky zlehčovat.
- Obtížnost lezecké cesty se nesmí sanací zvýšit. Pasáže, lezené při prvovýstupu po skobách musí zůstat lezitelné s umělými pomůckami i po sanaci. Kde je to možné, měl by se počet zanechaných trvalých jištění snížit, například několik normálních skob nahradit jedním borhákem.
- Při všech sanacích se smí používat jen materiál vyhovující Euro normám a normám UIAA. Sanace se musí provést na objednávku k tomu příslušné správcovské instituce podle technologického předpisu, odborně správně.
- Proti vůli prvovýstupce se lezecká cesta nesmí sanovat.
- O režimu sanace v dané oblasti rozhodují na bázi zde formulovaných doporučení místa znalí lezci společně s lokálními seskupeními, s lezením spojenými svazy popřípadě ve spolupráci s příslušnými úřady. Oprávnění rozhodovat na lokální úrovni zaručuje, že si každá oblast může uchovat, resp. Vybudovat svůj jedinečný charakter.
Aktivity lokálních obslužných institucí by se měly koordinovat nadregionálním grémiem, aby se zajistil horizontální i vertikální přenos informací a zaručila vysoká kvalita údržby regionu. Nadregionální grémium by mělo moderovat v případě konfliktů.

K provádění prvovýstupů skalních cest

1. Prvovýstupy by se v alpském prostoru měly provádět výhradně "zdola".

2. V oblastech, vyjmutých ze sanace by se mělo omezit používání vrtaných skob na absolutní minimum; o standardu zajištění své cesty ale rozhoduje výhradně její autor.

3. Samostatný charakter sousedních cest se nesmí ovlivňovat.

4. Zvláště v místech blízkých údolí a v jiných snadno přístupných místech se mohou zřizovat oblasti „pohodového lezení“, pokud je to možné z důvodů ochrany přírody a neovlivní se tím existující lezecké oblasti. Tyto akce musí být povoleny místně příslušnou spravující institucí.

Stefan Beulke,
Alexander Huber,
Nicholas Mailänder,
Andreas Orgler,
Robert Renzler,
Karl Schrag,
Pit Schubert,
Heinz Zak

překlad Petr Jandík   [úpravy] 18:43 12.12.2002Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Moje řeč09:54:17 13.12.2002
A nešlo by to sakumprásk závazně převzít i u nás?
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Moje řeč10:03:41 13.12.2002
Asi ano, i když třeba ty "požitkové oblasti" poblíž údolí by se asi těžko realizovaly. Co tak udělat to jako petici, kolik lidí by bylo pro?
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Re: Moje řeč10:10:22 13.12.2002
Mně tedy zrovna hned dva body na začátku přijdou příliš deklarativně obecné.

Tedy "Určité oblasti..."
a "Cesty, které představují milníky..."

Už vidím tu českou žabomyší válku o to KTERÉ oblasti a KTERĚ cesty.

Jinak jsou to samozřejmě velmi dobře formulovaná pravidla, ale narazí to myslím hned na ty první dva body.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
   Re: Re: Re: Moje řeč10:21:12 13.12.2002
Obecná deklarace nemůže být jiná, než obecná. Ale jsou tam body, které jsou zcela konkrétní a přesně vím, kde se nedodržely - třeba Velikonoční na Srbsku a jiné bývalé hákovačky se už jako hákovačky lézt nedají. Je ovšem otázka, jestli má smysl lpět na tomto pravidle zrovna u skalek. Něco jiného je horská cesta, kde toho hákování nebývá většina.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Moje řeč-Kuba Turek16:00:51 13.12.2002
Suohlas, ze by to bylo pekne prevzit sakumprask i pro nas. Cimz mne napada, nepodepsali to nahodou zastupci CHS Zoban , Novak a ?? Zoban o tom psal pred vyletem do tramtarie a sliboval cely preklad a pak uz to nejak utichlo. Takze pokud to nasi hosi odkyvali co z toho plyne pro CHS???
honzaodpovědět 
  Re: Re: Moje řeč-Kuba Turek16:43:26 19.12.2002
Vyčítáte tomu, že se jedná o "obecnou deklaraci", ale vždyť první krok obvykle bývá obecnou deklarací - ideou!
Příde mi sqělý, že tady ta OBECNÁ DEKLARACE (a dokonce podepsaná na jisté úrovni) je - i když by zatím měla být platná jen pro alpské oblasti.

A Petře: dík za překlad.

A mimochodem, zajímavý je, jak tahle věc tady v záplavě kdečeho jinýho a mnoha vášnivých diskusí, pěkně zapadla...
A přeju Vám hezký svátky chalani
Tomáš F.odpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (189823)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kong 7C Fontainebleau
Le Bivouac (assis) 7C Fontainebleau
Goasdreck 6B+ Maltatal
Sound Of New Orleans 6C+ Maltatal
Vítej Anežko! 6B Nebušická Skála
Nově komentované:
Stará Novinka 7B Tisá - Modřín
Projekt Burmistrza 8- Szczytnik
Helicopter 6C Maltatal
Surrounded By Bullshit 6b Maltatal
Šmoulí 6C Hostivařská Skalka

 Nově v diskusi:
Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: panťák - pád | Re: panťák - pád | panťák - pád |

 Nové komentáře:
nechápu | Re: Ultra lezci | Re: To je jen tresnicka | Re: Inu | Světový rekord ve smysluplnosti vyjádření | Re: To je jen tresnicka | Re: To je jen tresnicka | ... | Re: Borec nakonec | Dobře |

 Kde to vře:
Studie Technické univerzity v Liberci o zraněních při lezení (26)
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (25)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (12)
Video: 10Boy Campus závod s Adamem Ondrou (11)
Fotografie do profilu deníčku (8)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (4)
Evropský pohár v ledolezení na obtížnost Oulu, Finsko (3)
Zákaz lezení na Kozlovi (2)
Adam Ondra dal na flash svůj druhý boulder za 8C: Lion's Share (1)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (1)

 Nově v inzerci:
Praha prodám | Macky Salewa 12hrot poloautomat | MSR Whisperlite International | Potapko a lezeni | Statická a dynamická lana | Scarpa F1, mondo 250mm | Scarpa Drago | Karabina | Skialp lyze | Saltic Eliot |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2380 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2581 
 Ne, uniklo mi to. 
 2282 
 Sleduji jen Adama. 
 2384 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.