LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdyby tu tak byl Boriš! Ten umí po skalinách!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
18.Nespoutaný 10975
19.Vlk 10875
20.Romanovský 10841
Bouldry:
18.Chytil 9975
19.Horáček 9925
20.IF 9700
Hory:
20.Sedlacek 2457
21.Jansa 2401
22.Háček 2379

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5019 lezců
856916 cest
Nové přelezy:
Chameleon 10
Chameleon 10
Ultimate C 8c+
Aria Dla A Xc/XIa
Krkavčí Ma 9+/10-
Němá Barik 9+/10-
Mistrův Mi 8+/9-
Ahoj XIa
Rosný Bod Xb
Cesta Pro 9+/10-

Stěny
Pajkland - Olomouc
Vertigo lezecké centrum - Bratislava
Flash Boulder Bar - Brno

Prodejny
HUDYsport - Ostrava
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
HORALSPORT - KLADNO

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Moonboard – bouldrovka, která vás chytne

-reklama-

Ben Moon vždycky věděl, jak trénovat, ale s Moonboardem to dotáhl do dokonalosti. Jeho bouldrová stěnka Moonboard se zařadila mezi ďábelské tréninkové nástroje, které jsou navíc tak zábavné, že si na něm dokážete v klidu ulítnout po celý rok.

Ale pěkně popořádku a pro mladší generaci by se možná slušelo přihodit trocha té lezecké historie, aby bylo jasné, kdo stojí za touto jedinečnou bouldrovou stěnou. Není to nikdo jiný než Ben Moon, který v 80. a 90. letech vířil vody sportovního lezení nejen doma ve Velké Británii, ale i ve světě (1989 Agincourt 8c- Buoux, Maginot Line 8c - Volx, 1990 Hubble 9a, Rainshadow 9a, Voyager 8B+). To jen aby bylo jasno, že tenhle týpek ví, jak trénovat, aby šly výkony nahoru.

Příběh Moonboardu:1

Andrej Chrastina a Ben Moon na veletrhu


2

Ben MoonAle k věci. V čem je Moonboard jedinečný?


Na první pohled se může zdát, že se jedná o obyčejnou bouldrovou stěnu, ale není tomu tak. MoonBoard vypadá stejně u nás, stejně v Anglii a stejně po celém světě… Tím stejně znamená: šířka (2.44 m) a výška stěny (3.15 m), přesné navrtání montážních otvorů, stejné tři sety chytů určených pro Moonboard, které jsou umístěny podle čísel na přesně určené místo a podle světové strany natočeny v přesně určeném směru.  Chyty k zakoupení na www.holdsmarket.com.

moonboard 1


moonboard 2


moonboard 3Ptáte se, proč je Moonboard všude stejný?


Odpověď je jednoduchá. Můžete tak na domácí stěnce lézt stejný boulder, jako například Ben Moon u něj v Anglii nebo lezci po celém světě. Moonboard by se dal označit jako světový komunitní tréninkový nástroj, kdy si pomocí aplikace  v chytrém telefonu hledáte a zkoušíte bouldry, tréninková kolečka jako např. váš kamarád v daleké Africe, v Norsku…

Nebo když máte “rozděláno” doma a odjedete na návštěvu do zahraničí, kde je Moonboard v dosahu, tak si ho můžete v klidu dolézt. Navíc v aplikaci Moonboard naleznete tisíce bouldrů lezců z celého světa, takže se jisto jistě při tréninku nebudete nudit. Můžete filtrovat bouldry podle různých parametrů, stejně tak přidávat vlastní, komentovat, znamenat si vylezené bouldry, sledovat efektivitu tréninku…


Představení MoonBoardu Benem MoonemJak Moonboard postavit?


Vybudování MoonBoard je poměrně jednoduchý úkol, budete potřebovat šikovné ruce, základní pracovní nástroje a minimálně dvě osoby. Není důležité kopírovat originální verzi, ale je nutné, abyste dodrželi

- Lezeckou stěnu 2.44 m širokou a 3.15 m vysokou.

- Naklopenou do 40° převisu.

- Každý montážní otvor musí mít na stěně svojí přesnou pozici označenou číslicí a písmenem.

- Tři sety chytů MoonBoard School set (40 - 50 ks chytů v jednom setu) mají na stěně své přesné místo a montují se v přesně určeném směru - k tomu vám pomůže jejich označení světovou stranou a číslem.  www.holdsmarket.com

- 10 stupů je součástí jednoho ze setů, které se montují do spodní části stěny neomezeně.

moonboard 4
Kde si trénink na Moonboardu můžete vyzkoušet?


Pokud nám je známo, tak v pražském BoulderBaru a už brzy na vrchlabské nové bouldrové stěnce.


A co o Moonboardu říkají čeští lezci, kteří si na něm ulítli?


Richard Zapařil: Od března, kdy u nás v Booulder Baru  AIXáci instalovali Moonboard, jsem získal v rámci svého nejen večerního pobývání zde hračku, které jsem alespoň z počátku zcela propadl. Ale popořádku:

Neměl jsem o této tréninkové metodě do té doby vůbec žádné povědomí. S úžasem a zvědavostí jsem tedy sledoval již samotnou stavbu. Andrej Chrastina s Jirousem a Lahvim na desku o velikosti 2.44/3.15 ve sklonu 40 stupňů, pro mě záhadným způsobem několik hodin nahazovali sady tříbarevných chytů. Poté stěnu doplnili ledkovými světly, počítačem a mohlo se začít.

Nejprve jsem si zjistil, jak tento systém funguje, a vzápětí jsem začal zkoušet, co to tedy vlastně je!

Na desce je 140 originálních chytů, které jsou přesně rozestavěny podle plánku Bena Moona, který tento tréninkový systém vymyslel. Tato „malá stěnka“ při nejmenším počtu 3 kroků na boulder umožňuje 10!, tedy přes 3,5 milionu kombinací různě těžkých boulderů, v minimální obtížnosti 6b+, která je dána sklonem a typy chytů.

Jednoduchou aplikací, kterou je možno si zdarma stáhnout na chytrý telefon, je systém propojen se všemi místy na světě, kde je Moonboard instalován. Umožňuje lezcům jednak zkoušet již vymyšlené bouldry – ty se po zadání cesty na stěně rozsvítí, nebo vymyslet boulder, přelézt jej, ohodnotit obtížnost a zapsat do systému. Tak mohou ostatní lezci, kdekoliv na planetě tyto bouldry zkoušet přelézt, komentovat je i přehodnotit obtížnost.

Více než měsíc jsem na Moonboardu strávil každou volnou chvilku. Někdy jsem hluboko do noci přelézal bouldry vymyšlené samotným Benem Moonem nebo boulderovým fajnšmekrem Alexandrem Megosem a jinými lezci. Sám jsem vymyslel na 80 problémů a přelezl jsem jich kolem 300-400.

A závěr? Z počátku jsem zcela tréninku na Moonboardu propadl, pak jsem musel zvolnit. Momentálně raději bouldry vymýšlím a „čekuju“, jak se k mým bouldrům staví ostatní lezci. Jo a 8Ačka mi tady jdou celkem dobře :-D !!!

Moonboard u nás v BeBesu vyzkoušelo již mnoho lezců a bouldristů (Jan Zbranek, Martin Stráník, reprezentanti nebo třeba Paul Robinson), názory na tuto tréninkovou metodu se různí, od úplného zavržení až po úplné propadnutí. Za mě však spolu naklápěčkou a campusem se jeví Moonboard jako nejlepší tréninkový systém na umělé stěně, a hlavně mě to stále ještě baví! Do dnešního dne je vymyšleno pouze na 15000 tisíc problémů, takže jich ještě mnoho zbývá, je tedy stále co vymýšlet a hlavně lézt a to bez neustálého sundávání, mytí a nahazování chytů:)

Train hard, climb harder!

moonboard 6

autor Boulder Bar


moonboard 7

autor Boulder BarLibor Břicháček: Tolik radosti a přitom taková blbost, že? To sem si hned řikal po první session na týhle hračce. Však kdo viděl nějaký retro vidka, jak tihle borci starý školy trénujou, tak tohle je přesně ono! Absolutní návrat ke kořenům.

Nehledej v tom žádný fígle... prostě se musí zabrat! a to jako dost 🙂 Člověk natrénuje všechno. Hrubici po malých, který jsou ale zároveň skin friendly a nebo jen listuješ databází a sázíš lehčí bouldry jeden za druhým. Je to super motivační díky appce, kde si můžeš psát i pokusy a hecovat se s kámošema, ale zároveň pak člověk po čase zjistí, že ty pohyby jsou přeci jen trochu omezený a opakuje se to po čase. Zas na druhou stranu zkusit si bouldery od Megose nebo Woodse se jen tak někde asi nepoštěstí.

Tím jaká je převislost, tak strašně zesílí prsty a core a mně například vždy uplně odešly prsty, ale přitom síla furt byla. To považuju za benefit. Další benefit, že když není čas, máš appku, bambilion bouldrů a za hodinu jseš rád, že se oblíkneš v šatně do trenek, protože taháš ruce po podlaze.

Luboš Mázl: Přišel jsem k Moonboardu na netu a hned se mi zalíbil. Postavil jsem ho z důvodu, že si můžu vylézt stejný boulder, jako někdo jiný např. v Americe nebo v Anglii, třeba i jako Ben Moon:) Prostě taková domácí bouldrová oblast. Záleží co a jakým stylem na něm lezeš. Typ chytů je stará škola, žádná oblina. Lezu podle aplikace, a to tak, že buď nacvičuji nebo jedu série 3 bouldrů za sebou nebo spojuji bouldry nahoru, dolu, nahoru. Je to takový skrytý kampus. Výhoda je, že můžeš trénovat sám a přitom máš pořád srovnání s okolím.

5

autor Luboš Mázl, Vrchlabí


6

autor Luboš Mázl, Vrchlabí


7

autor Luboš Mázl, VrchlabíDalší užitečné odkazy:


Sety chytů Moonboard pořídíte na  holdsmarket.com

Postup stavby stěny a instalace chytů ke stažení v pdf.

Instalace LED diod v pdf.

Užitečná videa: Jak pracovat s aplikací Moonboard: www.moonboard.com/Video

Aplikace Moonboard ke stažení: play.google.com/store

Zajímavost: Historicky první Moonboard Masters


Historicky první závod Moonboard Masters startuje 9. prosince 2017 a koná se u příležitosti představení nově osazeného Moonboardu s MoonBoard Masters 2017 set up. Pět týmů složených z nejsilnějších lezců světa se utkají ve stejný čas na Moonboardech ve čtyřech zemích světa a jejich zápolení budete moci sledovat v živém simultánním vysílání.

Takže stačí jen naladit a navíc, pokud budeš mít po ruce Moonboard s MoonBoard Masters 2017 set up (přesné umístění chytů bude jasné až 8. prosince kvůli pravidlům závodu), můžeš si bouldry vyzkoušet zároveň se závodníky a třebas se stane, že budeš lepší než Megos :)

Odkazy:
Více o soutěži: https://www.aix.cz/cs/moonboard-masters/
Více o MoonBoard Masters 2017 set up: https://www.aix.cz/cs/nove-rozmisteni-chytu-nove-sety-pro-moonboard/

AIX tým Simona Ulmonová   [úpravy] 08:32 24.11.2017Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 moon09:05:18 24.11.2017
určitě to nemusí být špatný stavět bouldry podle návodu a přesné obtížnosti a mít přehled co lezu. stejně tak, když tam naplácáte jiný chyty, a budete vymýšlet svoje bouldry. jen je nebudete nikde sdílet a nebudete propojeni se světem. takováhle převislá 40° deska, by měla být základním profilem na každé průměrné bouldrovce. vyšší a širší= lepší
honzaodpovědět 

 Zivotnost10:38:44 24.11.2017
Koukam na tu fotku moonboardu venku a takova relaizace by se mi libila. Venku misto mam. Jakou tak muze mit zivotnost takova stenka trvale postavena venku, kdyz na to bude prset, snezit, atp? A jaky tak odhadujete naklady na vyrobu bez chytu a svetylek? Dik
Todpovědět 
 Re: Zivotnost10:56:58 24.11.2017
To záleží jakou a kde seženeš překližku trámky ;-) Dále nějaké zastřešení a ošetření proti vlhkosti. Náklady cca 35 000?
Bídaodpovědět 
 Re: Zivotnost11:45:29 24.11.2017
samontý plotny překližky 1,25x2,5m tl.18mm v rozumné kvalitě nejsou drahý + nějaký trámy. otázka je, jestli není to lepší postavit někde uvnitř, kde můžeš v zimě v pohodě trénovat. pak ptřebuješ dopadiště...
odpovědět 
 Re: Zivotnost14:42:54 24.11.2017
ocelovou konstrukci zbouchá zámečník, odveze to na žárový pozink, a na to dáš místo překližky přiměřeně tlustou cetris desku (cena srovnatelná s překližkou, ale hůř se obrábí) a máš to na pětadvacet let s přehledem.
pak je samozřejmě varianta to udělat betonové, jako staveništní prefabrikát (betonovat to na zemi na překližce, a osadit nerezové závitové hilsny), a pak to akorát zvednout jeřábem a podepřít.
Lukas B.odpovědět 

 Ta Plzeň...10:54:49 24.11.2017
Nejsem sám, kdo by ho v Plzni uvítal.
Bídaodpovědět 
 Re: Ta Plzeň...11:47:11 24.11.2017
nejsi sám, kdo by to u sebe ve městě na bouldrovce uvítal :) ale to by majitelé stěn museli zainvestovat. jenže si neuvědomují, že by se jim zvedla návštěvnost a peníze se vrátili. samozřejmě nepotřebuješ to mít s cirkusovým podsvětlením
odpovědět 
  Investice19:26:05 24.11.2017
Když je to takové terno, tak co vám brání se s kamarády domluvit, vybrat částku, domluvit se s majitelem a stěnu zainvestovat? Majitel vám pak jistě rád přenechá podíl na zisku. Když by to uvítalo tolik lidí, jistě budete mít peníze během chviličky zpět. Nebo se poletu?
odpovědět 
   Re: Investice19:53:50 24.11.2017
Zas bych ten crowdfunding vsude necpal...
Tomodpovědět 
 Re: Ta Plzeň...13:04:42 24.11.2017
Mam ho doma ctvrty rok a naklady byly tak do 15tis. Jen chyty a hardware. Zbytek postavis sam
odpovědět 
  Re: Ta Plzeň...09:50:52 25.11.2017
Podle toho eshopu jsou jen chyty za 20tis.
Pavelodpovědět 
  Re: Ta Plzeň...13:53:49 25.11.2017
15 tisic, jo?
2o t chyty, 15 t LED set, dalsich 5 t material.
Navic pro stavbu doma ve sklepe nebo garazi bude vetsinou problem pozadovana vyska 3.15m.
odpovědět 
   Re: Ta Plzeň...18:41:29 25.11.2017
Mám set A+B což bohatě stačí.
Cena tehdy byla 200 liber/set a ještě dá slevu, když vemeš 2 sety. LED je taková libůstka, dobrý to je pro komerční stěny, kde je to nová věc pro příchozí a bouldry by dlouho hledaly. Když to máš doma, tak chyty znáš skoro poslepu a vůbec nemáš problém boulder okamžitě lokalizovat a pamatovat kudy vede.
Výška 3,15 no hay problema...
15tis..
odpovědět 
 Re: Ta Plzeň...21:39:34 26.11.2017
Tak proc to nepostavis? Urcite by k tobe vsichni plzenaci chodili :)))))))
odpovědět 
  Re: Ta Plzeň...10:53:29 27.11.2017
Je to ve stadiu jednání a hledání prostoru ;-)
Bídaodpovědět 
   Re: Ta Plzeň...16:23:00 27.11.2017
Doufám, že pokud se zadaří, tak to bude nějak přístupné, nebo co rovnou komerčně, aby byly i v Plzni pořádné bouldry?
odpovědět 
    Re: Ta Plzeň...20:25:44 27.11.2017
Hm, ja zas myslim ze kdo chce v Plzni trenovat ma moznost i ted, ale uznavam ze komercni steny jsou spis zklamanim.
odpovědět 

 Ekologic climbing14:33:59 24.11.2017
To je bezva. Ještě takovéhle cesty s lanem a na skalách nikdo nepoleze.
odpovědět 

 .17:47:36 24.11.2017
Co na to A.O.?
odpovědět 

 sociální síťový lození01:26:03 25.11.2017
Moontoaleta nebude? Na jednu stranu je sdílení fajn, na druhou stranu lozit sám s internetovou aplikací mi přijde ujetý...
odpovědět 
 Re: sociální síťový lození07:49:01 25.11.2017
Co teprve sdílený glgání, to bude :-D
odpovědět 
 Re: sociální síťový lození13:05:16 25.11.2017
Hele ujety to asi i je, ale v me osobne to dost vyhovuje...je to to samy jako kdyz je clovek sam na campusu se sluchtkama...pak je ten trenink daleko efektivnejsi, kdyz ma clovek vuli, nez kdyz ho pulku prokeca s kamosema...
Bafikodpovědět 
 Re: sociální síťový lození08:29:08 26.11.2017
Jestlineni lepsi si jit sam zabehat, zalezt, zakempusit, zaplavat jit na kolo nez sedet sam v hospode u piva a doufat ze se panbuh nediva.. :)
Le big zloba macodpovědět 
  Re: sociální síťový lození14:08:02 02.12.2017
Aneb delat vse a nic poradne :D
Mistr klikuodpovědět 

 Moonboard dopadovka18:21:59 13.01.2019
Chci si postavit moonboard a řeším, jakou pod to dát dopadovku. Jaká stačí tloušťka a jak velká by měla být ideálně plocha? Moonboard má v půdorysu 2,35m, ale dopadovka bude kousek od stěny a asi musí mít nějaký přesah?
Dušan K.odpovědět 
 Re: Moonboard dopadovka18:39:34 13.01.2019
Mám 2 postel matrace na sobě po celý ploše a ještě metr za
odpovědět 
  Re: Moonboard dopadovka18:41:26 13.01.2019
Je ten metr za nutnej? Nestačilo by kratší?
Dušan K.odpovědět 
   Re: Moonboard dopadovka20:19:18 13.01.2019
Stačí, ale až škobrtneš dozadu a skončíš na tvrdým, tak si to nejspíš prodloužíš
odpovědět 
    Re: Moonboard úhel12:25:47 04.07.2019
Máte někdo zkušenost s Moonboardem o větším sklonu? Nemám tak vysokou garáž, tzn. dostanu se na úhel 47°. Je to ještě k tomu?
Davidodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Sacktreffer, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (146654)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rutto 6a+ Kalymnos
Koutová IV Tisá - Bürschlické Stěny
Vnitřní Cesta VI Tisá - Bürschlické Stěny
Západní Kout IV Tisá - Bürschlické Stěny
Smashing Pumpkins 7a+ Kalymnos
Nově komentované:
Léto S Covidem 8 Rudice
Sagra Del Fuoco 5c Rian Cornei
Via Del Ghiro Vagante 5c Rian Cornei
Non Ci Posso Credere 6a Rian Cornei
Chiodando Sotto La Pioggia 5c Rian Cornei

 Nově v diskusi:
Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | kurim | Re: Roztáhnutí lezeček |

 Nové komentáře:
Re: Pokyn č.9/2016 | Re: Bh | Re: Bh | Re: Bh | Re: Bh | Re: KAROL | Re: Výstava | Výstava | Re: Nějak cimprlich, | Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením |

 Kde to vře:
Při sólování v horolezeckém terénu v Tatrách se zabil Polák (101)
Zápis ze schůze OVK Broumovsko (39)
Dva horolezci zahynuli v Tatrách (22)
Mistrovství ČR v boulderingu ve Slaném (19)
Video: lezec Adam Ondra vs. cyklista Daniel Oss (17)
Video: začátečnická vícedélka na Maltě (17)
Laco Kulanga (16)
Alex Megos dává Underground 9a na flash (13)
Adam Ondra #84 (11)
Mára Holeček a Zdeněk Hák převzali Zlatý cepín za Chamlang (9)

 Nově v inzerci:
Dětský celotělový úvazek Rock Empire Apache | La Sportiva Otaki women 37,5 | La Sportiva Katana - šněrovací | Lezecké brýle | Lezečky Rock pillars steam | Doxycyklin | dětské lezečky | Lezečky Ocún Ozone plus EUR 45, UK 10 | Pohory Fitwell Yuma 42 | Ocún strike QC 45 (UK 10) nepoužité |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 409 
 Převážně trénuji 
 287 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 297 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 265 
 Jezdím lítám všude 
 181 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.