LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Omluvenky nepadaj, jde se lézt.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019

Závody
MS v lezení (16.09)
Boulder challenge (22.09)
MMČR v boulderingu (24.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13034
2.Trojan 12425
3.Vopat 11437
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Stráník 10975
3.Novák 10950
Hory:
1.Skopec 7606
2.Bloudek 7201
3.Mrklovský 7039

Výsledky
SP Kranj (03.09)
Rock Master (27.08)
ČP boulder Fesťák (27.08)

Deníčky
5172 lezců
925423 cest
Nové přelezy:
Protivník 11
Rodeo 11
La Méche 7c+
Stimulovan 7C+
Napoleon F 9-
Boys Do Cr 7c
Obsidián L 10-
Liebe Ohne 9
Rub 8+/9-
Inkvizice Xb

Stěny
Hořice v Podkrkonoší - Hořice v Podkrkonoší
Crux - Karlovy Vary
Lezecké centrum Vertikon - Zlín

Prodejny
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště
HUDYsport - Mladá Boleslav
HUDYsport - České Budějovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kangchung Shar - „Ádův nebeský traverz“

Kangchung Shar, což v šerpském jazyce znamená něco jako „malá hora“, se se svou výškou 6.063 metrů opravdu nemůže řadit k himalájským obrům a patří spíše k nižším vrcholům centrálního Mahalangurského Himaláje. První a do letošního roku jediný oficiální výstup na tuto horu provedla britsko-nepálská výprava v roce 2016.

Při vrcholovém útoku upevnili 400 metrů fixních lan a po 12 hodinách stanuli na vrcholu. Ne však jako úplně první v historii, protože v roce 1984 se první a druhý výstup podařil Franci Knezovi a následně Trevoru Pillingovi. V tu dobu však byly tyto vrcholy pro horolezce ještě oficiálně uzavřené.

Rok 2016 zároveň zaznamenal první pokus o výstup ze severu. Angličané Yates a Schweizer však dosáhli pouze sedla mezi oběma vrcholy. Doposud jediný platný pokus o zdolání přímé severní stěny má na svědomí známý Angličan Paul Ramsden spolu s Jimem Hallem v roce 2019.

Kangchung Shar

Kangchung Shar


Náš příběh se však odehrával úplně jinak a naše cíle byly původně zcela odlišné. Do Nepálu jsme odletěli s plánem vylézt spolu s Martinem normální cestou na sousední Kangchung West, neboli Cholo, a jen pokud to čas a podmínky dovolí, vylézt na ten samý kopec jeho severní stěnou. Počasí spolu s nedostatkem času nás však donutily situaci přehodnotit.

V Gokyu se Martin rozhodl, že se definitivně přidá k Trávově skupině, která mířila na Lobouche East. My s Banánem jsme se tedy vydali rovnou pod severní stěny obou Kangchungů. Jídla a plynu si bereme na šest dní. Víc ani nemusíme brát, protože počasí se má zase za pár dní kazit. Na místě jsme zklamaní. Podmínky se po vydatném sněžení oproti tomu, kdy jsme si stěnu před pár dny fotili z protisvahu, ještě zhoršily.

Přesto jsme se s ohledem na hlášené 4 dny krásného počasí rozhodli do stěny nastoupit s tím, že nám místo plánovaných dvou dní může výstup trvat tři dny, plus den sestup.

Bohužel jsem po předcházejících zdravotních problémech den před plánovaným nástupem do stěny definitivně onemocněl a náš výstup jsme museli odložit. Po dvou dnech, které jsem proležel ve stanu, nám tedy zbývaly jen dva dny hezkého počasí.

Rozhodli jsme se tedy zariskovat a narychlo jsme změnili náš cíl. Zkusíme tedy dolézt pokus Angličanů z roku 2016 na sousední Kangchung Shar! Britové  spodní část ohodnotili jako skotských 5. Snad budeme dost rychlí!

Mixové a skalní pasáže však často střídá čistě ledové lezení a snadnější sněhové žlábky, které nám na první pohled zůstaly skryty. Ty postup znatelně urychlují. Led je však tak tvrdý, že musíme často odpočívat v zavrtaných šroubech. Lýtka doslova hoří a ruce máme zcela omlácené od štípavého tvrdého ledu. Takový jsem ještě nezažil!

Kangchung Shar

Mixy, den 1.


Kangchung Shar

Mixy, den 1.


Kangchung Shar

Ledové lezení den 1.Při pohledu na okolní kopce je jasné, že podmínka je všude stejná. Jasemba, Nangpai Gosum nebo Cho Oyu jsou bez firnu. Všude jen tmavý tvrdý led, na kterém se nový sníh neudrží. Je nám jasné, jaká „kondice“ čeká kluky také na Baruntse…  I přesto, že se stále fyzicky necítím vůbec dobře, postupujeme celkem rychle a asi tři hodiny po poledni jsme v sedle. Nutno ještě podotknut, že Banán leze s o dost těžším batohem nežli já.


Kangchung Shar

Bivak v sedle


Po pohodlném bivaku v sedle se cítím o dost lépe. Dnes nás čeká výstup sněhovo-ledovými poli na SZ hřeben, který už je prolezený a všechna družstva postupující od jihu ho k výstupu využila. Vypadá však zcela jinak než při předchozích pokusech. Po firnu ani památky, a tak nás čeká obtížné mixové lezení ještě ztížené nesoudržným volným sněhem.

Kangchung Shar

Sněhové pasáže, 5.800 m


Kangchung Shar

Vrcholová pyramida nad sedlem


Vzal jsem s sebou trochu více skalních skob než obvykle, za což jsem teď docela rád… Musíme jistit opravdu hodně pečlivě a náš postup se logicky zpomaluje. Místy objevujeme potrhané zbytky fixních lan z předcházejícího pokusu, z kterých následně budujeme štandy pro slanění při návratu.

Kangchung Shar

Mixy, vrcholová hlava


Kangchung Shar

Mixy, vrcholová hlava


Kangchung Shar

Mixy, vrcholová hlava


Kangchung Shar

Mixy, vrcholová hlava


Na vrcholu jsme kolem poledne, výstup nám tedy trval polovinu času než při prvovýstupu.

Kangchung Shar

Banán na vrcholu


Dnes se ale ještě musíme dostat až dolů pod kopec. Navíc ve spodní části rozeklaným ledovcem, který nemáme nakoukaný. Celou horní část ve skále je potřeba slaňovat, a  tak  jsme na místě  nuceni nedobrovolně zanechat zbytek našich skob. Naštěstí spodní pasáž je čistě ledová, a tak je možnost slaňovat pomocí abalaků.

Kangchung Shar

Slanění


Kazí se počasí a začíná sněžit…  Dole na ledovci sbalíme stan a začneme co nejrychleji sestupovat směrem k jihu. Ten den nakonec dorazíme až do vesnice Dragnag. Je fajn mít takhle nadupanýho parťáka a nemuset už nikde zbytečně bivakovat. Jídlo nám tedy stačilo tak akorát. Další den si dobíháme na Gokyo pro zbytek materiálu a za hustého sněžení pokračujeme rovnou do  Namche, kde se setkáváme s Trávou a jeho skupinou. Cestou do Lukly potkáváme ještě Radara s Márou, kteří míří na  severní stěnu Baruntse. Teď už víme, že se jim výstup podařil, takže velká gratulace ….

Suma sumárum, cestu jsme pojmenovali „Ádův nebeský traverz“ s klasifikací TD+, jako vzpomínku na bývalého náčelníka HS a Banánova strýce Adolfa Klepše.

Přestože fyzicky, ani mentálně se náš výstup nedá srovnávat s epickými  výstupy čtyřkilometrovými himalájskými stěnami, má pro mě velký osobní význam. Nejenže jsem si v této výšce vyzkoušel technicky obtížné lezení v  tom pravém slova smyslu, ale hlavně jsem si zalezl s jedním se svých nejlepších kamarádů, což jsme si už dlouhou dobu slibovali a také nakonec i hodně užili.

Navíc zjištění, že v mém úplně nejbližším okolí mohou být kluci s tak obrovským potenciálem jako je Radar, nebo právě Banán, je povzbuzující směrem k dalším projektům nebo expedicím. To všechno ke kladným stránkám naší výpravy.

Bohužel jsme se všichni až na výjimky v Nepálu nakazili koronavirem a cesta domů byla tak trochu komplikovanější. S důsledky onemocnění se potýkám dodnes a navíc si tak trochu vyčítám, jestli mělo smysl v této době někam vůbec cestovat.

Bude v tom totiž i jistá míra sobectví, když člověk kvůli zbytné kratochvíli může ohrozit nejen sebe, ale i své blízké a nedej bože místní obyvatelstvo. Snad ale všechny pochyby převáží radost nad dalším krásným výstupem. H.

Kangchung Shar

Náš výstup


Háček   [úpravy] 09:33 02.06.2021Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 .10:59:56 02.06.2021
libový fotečky, hezký report
Todpovědět 

 Diky12:09:30 02.06.2021
Milý Háčku. Palce nahoru za parádní report a za projevenou sebereflexi!!!
Buď zdráv.Ať Vám to i nadále pěkně  šlape :)
Misaodpovědět 

 Fajne12:27:55 02.06.2021
Krásný výstup, bezva článek i fotky - gratulace!
Karbyodpovědět 

 Pekné18:48:14 02.06.2021
Toto je fakt super článok a výlet. Ďakujem.
Čobolotobolovoleodpovědět 

 Supér21:26:49 02.06.2021
Moc krásný článek........
M.odpovědět 

 kovid12:33:10 03.06.2021
Toz z otho si panove vubec nedeljete halvu. Za me mate + ze jste si tam vyjeli. Za predpokaldu ze nemnite jezdit prskat do MHD, a ze nebudete mit trvaly nasledky, tak jen dobre pro vas i vase okoli. Hezky vycvceny bily krvinky a hotovo.
xp13odpovědět 

 Slaňování13:42:44 03.06.2021
Slaňovat pomocí abalaků, asi mám příliš malou představivost. Nebo slabé nervy.
Honzaodpovědět 
 Re: Slaňování14:06:02 03.06.2021
Co je nepochopitelný na abalakovo hodinách?
Tsodpovědět 
  Re: Slaňování15:11:07 03.06.2021
Honza to len nepochopil myslim, bolo to trochu zle napisane. (abalak = tricam, abalakove hodiny = abalakove hodiny). Ale teda zlanovanie z tricamu v lade som si fakt nepredstavoval.
odpovědět 
 Re: Slaňování20:15:04 09.06.2021
Na druhou stranu, slanění z abalaku, i kdyby to bylo míněno jako jisticí prostředek do skály, také není nic, co by nějak namáhalo představivost.
honzaodpovědět 

 Krásnej kopec09:49:45 04.06.2021
už se těšim na filmek z výstupu.
Papoušodpovědět 

 Háčkův a Banánův prváč17:26:39 04.06.2021
Stručně, výstižně, skromně, hezky lidsky :-) co dodat, těším se na přednášku.
Sokolodpovědět 
 Re: Háčkův a Banánův prváč11:14:10 05.06.2021
Přesně tak!
Ta přirozenost a lidskost dává velkou hodnotu tomuhle podniku! A určitě Hooka i Banána posouvá i v osobním životě a rovněž inspiruje nás čtenáře.
Díky moc a vše nejlepší přeji!
Zico RTodpovědět 
  Re: Háčkův a Banánův prváč18:26:02 22.06.2021
I já jsem s poklonou nejen k výstupu, ale i k lidskosti s jakou je to (nejen) v médiích prezentováno.
Petraodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Wyoming
Racing Babiec, 5.10c
 Databáze cest:
Všechny cesty (153280)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Straight Up Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Severovýchodní Komín III Tisá - Velké Stěny
Stará Cesta I Tisá - Velké Stěny
Býčí Krev L2 10/10+ Josefovské Údolí
Jungle Brothers VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Prsty Houslového Virtuosa 8B+ Sklárna Sever
Jižní Stěna VIIb Tisá - Velké Stěny
Cesta Pro Lukáše VI Tisá - Velké Stěny
Jungle Brothers VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Zrcadlo 4 Josefovské Údolí

 Nově v diskusi:
Nové 9a v Morkrasu | Re: Cesta před Startovní věží na Suškách | Cesta před Startovní věží na Suškách | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater |

 Nové komentáře:
Re: AV | Re: AV | Pojistovna | Re: Pro všechny chytrý hlavy | Nechapu vice.bodu | Re: Podmíněně zaplatit | Milá pojišťovna... | Re: Podmíněně zaplatit | Re: Pojišťovna | Re: Pojišťovna |

 Kde to vře:
2 Češi a Pákistánec z Rakapoši už jsou zachránění a v bezpečí (66)
Uniqa: záchranu českých horolezců z Rakapoši neuhradíme (58)
Tisk: Pákistán zadržuje české horolezce, dokud nezaplatí pokutu (55)
Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi (54)
2 čeští horolezci a Pákistánec uvízli při sestupu z Rakapoši (18)
Mistrovství světa v lezení (13)
Großglockner (4)
DISMANTEAM - Gasherbrum II (4)
Mistrovství světa v lezení (4)
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (3)

 Nově v inzerci:
Sušky tento víkend | plum | Spolujízda Rakousko Gesäuse | španělsko lezení | LAST MINUTE DOLOMITY 25.-29.9. | Sedací úvazek Singing Rock Lady Pearl L | Dynafit TLT 4 | plyšová ovečka | Gore Bike Wear Windstopper | Sběr semen lesních dřevin |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 175 
 Jen na písku  
 71 
 Ne 
 179 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.