LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Umíš jistit? Jasně, viděl jsem to na YouTube.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019

Závody
MS v lezení (16.09)
Boulder challenge (22.09)
MMČR v boulderingu (24.09)

Žebříček
Cesty:
33.Nosek 10138
34.Mlejnek 10096
35.Hebelka 10094
Bouldry:
33.Hapala 9203
34.Čech 9175
35.Chovanová 9078
Hory:
10.Turbaková 4208
11.Šibor 4167
12.Ondrášek 3991

Výsledky
SP Kranj (03.09)
Rock Master (27.08)
ČP boulder Fesťák (27.08)

Deníčky
5172 lezců
925422 cest
Nové přelezy:
Protivník 11
Rodeo 11
La Méche 7c+
Stimulovan 7C+
Napoleon F 9-
Boys Do Cr 7c
Obsidián L 10-
Liebe Ohne 9
Rub 8+/9-
Inkvizice Xb

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Medailová trojice na EPM v Ostermundigenu

Další víkend, další mezinárodní závod a další nálož medailí! O víkendu 19. - 20. 6. 21 probíhalo ve švýcarském Ostermundigenu další kolo Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost, kde česká repre získala dvě zlata a stříbro.

Do švýcarského Ostermundigenu se o víkendu sjelo přes 160 závodníků  15 národností, aby se "porvali" o další cenné body v Evropském poháru mládeže. Lezci kategorií A, B a junioři závodili tentokrát pouze v lezení na obtížnost. Za českou republiku se účastnilo 20 našich reprezentantů.

KVALIFIKACE 19. 6.

V sobotu probíhala kvalifikační kola, kde byly pro každou kategorii připraveny dvě kvalifikační cesty. Junioři a kluci A se museli vypořádat s technickou růžovou cestou po lištách, která byla plná nejistých kroků a žlutou převislou vytrvalostní cestou po stiscích a oblinách. V růžové se nejlépe vedlo Marku Jeligovi, který s přehledem TOPoval. Honza Vopat ji zalezl také skvěle, ale uspěchal závěr, kde mu nateklo více, než čekal, a vypadl tak jen pár chytů pod topem. Honza Šťovíček se ve druhé cestě v pohodě prošel začátkem, který většině závodníků dělal problém, ale s druhou polovinou, hodnocenou jako mírnější, se už nevypořádal. Ve žluté cestě se vedlo Jáchymu Cinkovi. Ten bojoval až do posledních sil a i když nakonec netopoval, dostal se v této cestě velmi vysoko. Naopak Štěpán Bulena podcenil náskok do obliny hned na začátku, čímž se zcela vyřadil. Jáchym si svým výkonem zajistil místo ve finále ze 4. místa a Marin 8. místa. Adamovi Adamovskému unikl postup do finále o jediné plus, jehož získání by ho vystřelilo na 9. místo.Stejně jako pro kluky, tak i pro juniorky a holky A byla připravena jedna spíše silová technická cesta a jedna vytrvalostní v převisu. Modrou technickou cestu s naprostou převahou topovala Maki Janošová, a to i přesto, že sama konstatovala, že některé kroky byly nejistější, než se zdály, ale když se dobře poskládala nohama, tak i ze špatných chytů byla madla. Elišce Suché se tato cesta bohužel nepodařila zalézt tak, jak by si přála, a poměrně brzy vypadla. Zcela spokojená nebyla ani Karolína Gendová, ačkoliv podala pěkný výkon. Niki Králíková zalezla skvěle především v převislé kvalifikační cestě, kde se s přehledem dostala až do headwallu. Zde se dařilo také Hance Šikulové a byla velká škoda, že ”nedosáhla” na plus, které by jí v pořadí výrazně posunulo a Emce Galeové, která vypadla pouze jeden chyt pod klíčovým úsekem. Terka Širůčková neprolomila svou smůlu a v jedné z cest se zasekla v kroku, kde sice věděla, že je potřeba vysoká noha, ale bohužel jí tento krok nesedl, a nedokázala ho udělat, i když se urputně snažila. Maki Janošová postoupila do finále z úžasného 1. místa a Niki ze sdíleného 3. místa.Pro obě kategorie B byly postaveny stejné cesty, pro dívky jen trochu upravené. Fandu Dandu na první cestě vyřadil skok hned u třetí presky, do kterého se málo odrazil, chuť si alespoň částečně spravil ve druhé cestě, kde zalezl parádně. Jára Šikula zalezl v první cestě skvěle, ale v jednom místě špatně přečetl krok a podcenil chyt. Bohužel, ani po druhé cestě nebyl jeho výkon dostatečný na postup do finále. Lysanderovi Naimji smekla noha a skončil dříve, než čekal, což ho rovnou vyřadilo z boje o postup, ale jelikož šlo o Lysanderův první evropský závod, tak se určitě není za co stydět!

Skvěle zalezla Mariana Janošová a Barča Bernardová, ačkoliv sama byla zklamaná, že netopovala. Arinka Jurčenko se v jednom místě trochu zamotala nohama, čímž ztratila sílu i čas, který by na dolezení potřebovala, a Anička Mihalčíková se bohužel zbytečně vyřadila malou nepozorností ve chvíli, kdy měla ještě dost síly. Ani druhá cesta holkám nepomohla k postupu, a tak do finále nastoupila pouze Barča ze 4. a Marianka ze 7. místa.

Jára Šikula

Jára Šikula


Lysander Naimji

Lysander Naimji


Eliška Suchá

Eliška Suchá


Niki Králíková

Niki KrálíkováFINÁLE 20. 6.

V neděli se konala společná finálová kola dívek i chlapců z jednotlivých kategorií. Jako první nastoupily “béčka” včetně naší Barči Bernardové a Mariany Janošové. V dívčí finálové cestě byly už od začátku samé nejisté kroky na hranici pádu, což bylo těžké na udržení koncentrace. Vyřazovací byl klíčový kříž zhruba v polovině cesty, který se stal osudným mnoha holkám včetně Marianky. Ta se i na základě výsledků z kvalifikace umístila na skvělém sedmém místě. Barča si s tímto křížem poradila skvěle, ale namále měla v dalších třech místech, kde se cítila na pád. Vždy se ale opět dokázala zkoncentrovat, a přesto, že kvůli nervozitě a náročnosti cesty netopovala, tak s přehledem porazila všechny soupeřky a druhou Slovinku Staričovou přelezla o deset chytů. Barča si tak odvezla již čtvrté evropské zlato letošní sezóny!


"Cesty v Ostermundigenu mi moc nesedly. Řekla bych, že byly spíše statické a bylo tam dost nejistých kroků. Ve finálové cestě jsem se necítila moc komfortně, zdálo se mi, že se klepu v každém kroku, i přesto jsem se ale dostala do konečné části, kde jsem (hlavně díky mé zbrklosti) bohužel netopovala, ale i tak to stačilo na první místo. Jsem opravdu pyšná na výsledky celého českého tymu a jsem také rada za skvělou práci trenérů a Patrika Chovana." (Barča)

Barča Bernardová

Barča Bernardová

Následovaly kategorie A v čele s Maki Janošovou. Ačkoliv bezprostředně po svém výkonu, kdy vypadla kousek pod topem, nebyla příliš spokojena, jelikož předpokládala, že cesta už topovaná byla, předvedla úžasný výkon a přidala si do sbírky další zlato! Druhou Bulharku Totkovou přelezla sice jen o pár chytů, ale s krokem, který Bulharku vyřadil, si poradila s naprostým přehledem!"Před závodem jsem se snažila vzpomenout, jak vypadá stěna v Ostermundigenu. Nepamatovala jsem si z minule ani finálovku, byl to jediný EYC, kde mi finále uniklo. Startovala jsem poslední, stejně jako před dvěma lety, a trošku jsem se začínala bát. Nakonec jsem si řekla, že to tak nenechám. Minule to bylo první nepostupové, tak teďka to bude první na bedně. Vyšlo to. Cesty byly zajímavé a u všech jsem se mohla dostat do topu. Chybělo málo, ale vyšel jen jeden.. Potrénuju a příště jich bude víc. Hodně jsem si celý víkend užila a mám velkou radost, že se daří i celému týmu." (Maki)

Maki Janošová

Maki JanošováNa závěr přišel na řadu Marek Jeliga, Jáchym Cink a Niki Králíková. I když Marinovi ohromně nateklo už u páté expresky, dokázal to nakonec uhlídat a postupně sklepat. Až do poslední chvíle se díky svému parádnímu výkonu držel na první pozici. Nakonec ho ovšem z prvního místa sesadil Španěl Lopéz, ale i tak je druhé místo pro českou repre dalším parádním výsledkem! Jáchym ve finálové cestě vymyslel jinou betu než ostatní závodníci a zkoušel jeden krok zvedat přes patu. Nakonec se ale rozhodl tento způsob opustit a šel do kroku stejně jako ostatní, čehož nakonec zalitoval, jelikož se propadl ze 4. na 10. místo. Nikče se bohužel finálová cesta po oblinách nevyvedla a umístila se tak na 10. místě."V Ostermundingenu jsem nikdy nebyl, ale těšil jsem se tam. Kvaldy byly zajímavé a technicky náročnější, tím spíš jsem byl rád za jeden top. Ve druhé cestě mi smeknula jedna ruka, a to byl teprve začátek těžší pasáže. Proto jsem to měl s postupem těsné jako v Imstu, ale tady jsem se aspoň mohl odměnit hráškem, který rostl vedle stěny :)
Finále bylo vytrvalostní povahy a nedělal jsem v něm moc chyb, což mě těší asi více než mé 2. místo. Jenom mi v něm na konci smekla pata... Obhajoba 2. místa v Imstu to byla sice pěkná, ale chtělo by to ještě natřít tomu Jenftovi (výherce v Permu). A děkuju moc našemu realizačnímu týmu za super závody."


Marin Jeliga

Marin Jeliga


JUNIOŘI
10. Nikola Králíková
12. Ema Galeová
16. Tereza Širůčková

2. Marek Jeliga
10. Jáchym Cink
13. Jan Vopat

KAT. A
1. Markéta Janošová
15. Karolína Gendová
19. Hana Šikulová

12. Adam Adamovský

KAT. B
1. Bára Bernardová
7. Mariana Janošová
13. Arina Jurčenko
24. Hana Šikulová

13. František Danda
19. Jaroslav Šikula
28. Lysander Naimji
Jsme hrdí na to, jaké výkony naši závodníci v poslední době předvádí a opět děkujeme jim, trenérům, koučům, fyzioterapeutům z FyzioGym Cooper, klukům z Yarmillu, partnerské firmě RockPoint a všem ostatním, kteří s naší reprezentací spolupracují!foto: Kétyi Dody, slovenská reprezentaceCelou fotogalerii naleznete v sekci Sportovní lezení

Michaela Košatková, ČHS   [úpravy] 05:15 23.06.2021Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 paráda11:48:44 23.06.2021
Tedy mládeži, vy jedete!!! Adam má zdatné následovníky.
Benodpovědět 

 Nová lezecká generace12:36:36 23.06.2021
Leze vám to radost pohledět. Jen tak dál.
 Stýfodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Wyoming
Racing Babiec, 5.10c
 Databáze cest:
Všechny cesty (153280)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Straight Up Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Severovýchodní Komín III Tisá - Velké Stěny
Stará Cesta I Tisá - Velké Stěny
Býčí Krev L2 10/10+ Josefovské Údolí
Jungle Brothers VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Prsty Houslového Virtuosa 8B+ Sklárna Sever
Evoluce 10 Holštejn
Art Attack 7a+ Sass Beita
Jižní Stěna VIIb Tisá - Velké Stěny
Cesta Pro Lukáše VI Tisá - Velké Stěny

 Nově v diskusi:
Nové 9a v Morkrasu | Re: Cesta před Startovní věží na Suškách | Cesta před Startovní věží na Suškách | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater |

 Nové komentáře:
Re: AV | Re: AV | Pojistovna | Re: Pro všechny chytrý hlavy | Nechapu vice.bodu | Re: Podmíněně zaplatit | Milá pojišťovna... | Re: Podmíněně zaplatit | Re: Pojišťovna | Re: Pojišťovna |

 Kde to vře:
2 Češi a Pákistánec z Rakapoši už jsou zachránění a v bezpečí (66)
Uniqa: záchranu českých horolezců z Rakapoši neuhradíme (58)
Tisk: Pákistán zadržuje české horolezce, dokud nezaplatí pokutu (55)
Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi (54)
2 čeští horolezci a Pákistánec uvízli při sestupu z Rakapoši (18)
Mistrovství světa v lezení (13)
Großglockner (4)
DISMANTEAM - Gasherbrum II (4)
Mistrovství světa v lezení (4)
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (3)

 Nově v inzerci:
Sušky tento víkend | plum | Spolujízda Rakousko Gesäuse | španělsko lezení | LAST MINUTE DOLOMITY 25.-29.9. | Sedací úvazek Singing Rock Lady Pearl L | Dynafit TLT 4 | plyšová ovečka | Gore Bike Wear Windstopper | Sběr semen lesních dřevin |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 175 
 Jen na písku  
 71 
 Ne 
 179 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.