LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
Africká olympijská kvalifikace (07.12)
Africká olympijská kvalifikace (07.12)
Africká olympijská kvalifikace (07.12)

Žebříček
Cesty:
3.Votoček 12175
4.Šindel 11968
5.Štípek 11728
Bouldry:
3.Stráník 10925
4.Švecová 10600
5.Pochman 10528
Hory:
11.Čáp 4745
12.Skopec 4419
13.Zaoral 4363

Výsledky
EP ledolezení Brno (02.12)
Olympijská kvalifikace pro Oceánii (24.11)
Asijská olympijská kvalifikace (09.11)

Deníčky
5490 lezců
1074389 cest
Nové přelezy:
Super Paqu 8a+
Ladron De 8a
El Poder D 7c+
Pur Et Dur 8b
L´Oeil De 7C+
Contrôle A 7C
Dosage 7C
La Coccine 8A
Trojan War 8A
Wings For 8a+

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dehetnická skála a bouldering

Čerstvé informace o boulderingu na Křivoklátsku před nastávající sezónou.

Je to něco přes rok, kdy jsem na těchto stránkách letmo informoval o lezení a boulderingu v trochu opomíjených buližníkových oblastech křivoklátských lesů Bouldering na Křivoklátsku.

Během toho roku se v dané oblasti nic zásadního neudálo. Přibylo sice pár nových bouldrů a zbylo i několik nepřelezených projektů, ale jinak je bouldrový potenciál v oblasti „Na hřebenech“ téměř vyčerpán. Ne ovšem tak v Křivoklátsku, který ještě skýtá (a doufám, že i ještě skrývá) mnoho skal, skalek a oblástek.


Jižní skála (hi res)

foto by © EPStřední a Západní skála (hi res)

foto by © EP


A protože „Hřebeny“, jak bylo zmíněno, jsou potenciálně pro bouldrování vyčerpány, zaměřili jsme se na další křivoklátskou oblast nedalekou Dehetnickou skálu. Tuto oblast netvoří tolik skalních útvarů jako Hřebeny. Je zde vše na jednom místě, oproti trochu roztahaným, od pár desítek, až po několik set metrů od sebe vzdáleným věžím Na Hřebenech. O něco málo vyšší je zde i počet bouldrových problémů, kterých je v současnosti něco přes 160.
Obě oblasti jsou od sebe vzdáleny pouze 3 min autem (3 km). Připočteme-li k tomu menší oblástku Hlavatice, vzdálenou další přibližně 4 km, je zde oblast se skoro 350 bouldrproblémy na relativně nevelké ploše. Všechny tři oblasti se rozkládají na hranicích Středočeského a Západočeského kraje. Střední a Západní skála.(hi res)

foto by © EP


Společně s Vraní skálou (kde je v současné době lezecká činnost zakázaná) patří skály Na hřebenech a Dehetnická skála, co do velikosti, tak i významu pro lezení k tomu nejzajímavějšímu, co se dá v Křivoklátsku navštívit a vidět (nepočítám-li lezecky čistě sportovní Red rock, který je z tohoto hlediska v Křivoklátsku výjimkou).(hi res)

foto by © EP


Dehetník je tvořen třemi skalními objekty. Největší a lezecky nejvýznamnější z nich je Jižní skála. Vedle ní je výrazně menší Střední skála (spíš věž) a na ní nalepená Severní skála. Od Severní skály pokračuje několik desítek metrů dlouhý pás skal a kamenů. To nabízí k lezení a zejména k boulderingu (na který je tento článek hlavně zaměřen) na Dehetníku spoustu
různorodých možností. Od jednokrokových problémů, přes osmimetrové highbally, až po i přes 10 metrů dlouhé traverzy.


(hi res)

foto by © EP


Dehetnická skála je tradiční buližníková oblast, v které ještě před relativně nedávnou dobou existovaly pouze klasické výstupy spíš lehčí obtížnosti, jako příprava pro výstupy v horách. Autoři cest byli místní lezci a lezci z širšího okolí, povětšinou z Hořovic, Zbiroha a Rokycan. Nejvýrazněji se do lezení zde zapsali Z. Vaník, L. Pekárek, J. a F. Čápovi, J. Skuhrovec, J. Kosař a V. Jícha (cesty v té době se zde pohybovaly v obtížnosti II+ - VI). V roce 2004 byla oblast kompletně přejištěna borháky Lubošem Audesem. Okolo roku 2010, přibylo pár sportovních cest hlavně díky Z. Míkovi a Z. Reschovi (až do obtížnosti 9/9+). A ještě o pár let později trojice Em, M. a K. Hegerovi přidala několik dalších prvovýstupů (v klasifikaci 7+ - 9-/9). Bylo by neodpustitelné
nezmínit v tomto výčtu Máru Bekeho s jeho bratrem Liborem, těmito milovníky všech opomíjených, polozapomenutých nebo zcela zapadlých skal a směrů, po kterých zde, jako všude na skalách v Křivoklátsku, zůstalo spoustu cest.


(hi res)

foto by © EP


Poslední lezecky významný problém zůstal navrtaný projekt od Lukáše Čermáka vedoucí převisem vlevo od cesty „Šmrdlání 9/9+“. Tento se po letech podařilo letos zkrokovat M. Spilkovi, který klasifikaci odhaduje okolo 9+/10-.


(hi res)

foto by © EP


I přes nové borháky a nové cesty je zde pořád spousta cest, které si člověk musí stále odjistit, nebo dojistit vlastním jištěním. A je to taky možná jeden z důvodů, proč se zde sjíždí kvůli lezení, stejně jako pro radost z pobytu v přírodě, krajině a snad i pro nádherný výhled z vrcholu Jižní skály, lezci nejen z okolí, ale i z Prahy a Plzně.


(hi res)

foto by © EP


Co se týká boulderingu asi prvním, kdo se zde začal soustavně zabývat bouldrováním, byl hořovický Venca Ambroz. Ten zde zanechal spoustu krásných a i poměrně dlouhých linek. Většinou jsou označeny drobnou bílou šipkou. Po delší době, kdy se zde moc nebouldrovalo, jsme tyto cesty znovu očistili a zanesli do nového (přiloženého níže) průvodce. Ke stávajícím bouldrům jsme přidali ještě několik desítek dalších. A to zejména Em, M. a K. Hegerovi, M. Válek a také M. Dvorský.


(hi res)

foto by © EP


V současnosti je zde něco přes 160 bouldrových problémů v klasifikaci 3 - 7B+. Z toho opravdu těžkého lezení zde zbývá minimálně jeden projekt v převisu Prostřední skály. Podle lezců, kteří se v podobné klasifikaci pohybují okolo 8A+.
Skály nabízejí nejen romantickou intimitu, výhledy do krajiny, posezení u ohniště, ale i bezpečný pohyb dětí, kde se člověk nemusí strachovat, že se dítě zřítí ze srázu, nebo zapadne do nějaké trhliny.


(hi res)

foto by © EP


Cesta: GPS 49.8999353N, 13.8103872E
Dehetnická skála je vzdálena přibližně 8 km (9 minut autem) od obce Žebrák, popř. Cerhovice (dálnice D5). Nejrychlejší přístupová cesta vede ze Žebráku (Cerhovic) přes obec Líšnou, kde na křižovatce cestou doprava (nebo rovně při cestě z Cerhovic), a po pár set metrech člověk dorazí na parkoviště u skal.

V blízkém okolí lze najít další skály, ať už pro bouldrování, nebo k lezení s lanem. Vedle Dehetnické skály jsou zde již zmíněné skály a bouldry „Na Hřebenech“, „Černá skála“, „Red rock“ (jako asi jediná čistě sportovní oblast) a nedaleko i věž „Hlavatice“ s přilehlým bouldrem „Žudr“ a věžemi „Za“ a „Pod Hlavaticí“.
Níže jsou odkazy na bouldrové průvodce jak na „Dehetnickou skálu“, tak částečně aktualizované průvodce „Na Hřebeny“, „Hlavatici“(+Žudr) a také bouldrový průvodce na „Mrtnickou skálu“ u Komárova (Hořovicko) položenou trochu mimo tyto oblasti. Vzdušnou čarou je Mrtnická skála vzdálená od Dehetníku asi 14 km.

Nejbližší prodejna se nachází v Žebráku, nebo Zbirohu. Koupání je možné v nádrži Hlinovka v blízkosti obce Bzová GPS: 49.9052697N, 13.8617994E , nebo ještě lépe v Záskalské vodní nádrži vzdálené jen pár desítek metrů od Mrtnické skály.

Dehetnická skála se nachází v CHKO Křivoklátsko, proto je potřeba se chovat náležitě k jejím řádům, a tedy s respektem k přírodě ...


Topa ke stažení:

Dehetnik - new

Hlavatice - new

Mrtnik - new

Na Hřebenech - newEm   [úpravy] 06:00 12.11.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Krásný boulderový kraj13:10:04 12.11.2023
Moc hezky zpracovaný průvodce. Díky moc, je to krásný kraj.
 jirkasodpovědět 

 Díky!15:21:27 12.11.2023
Díky za očištěné kameny i parádního průvodce.

Přestože jsem naposledy boulderoval asi před 10 lety, tak jsem dneska na Dehetnické skále strávil půlden a náramně si to užil.
Nikde nikdo a hezké problémy 100 kroků od auta. Kromě toho buližník nežere kůži, tudíž příště beru děti a jedu znovu. Díky moc.
D.odpovědět 

 Hezký pánové21:35:21 13.11.2023
Parádně zpracovaný jste srdcaři. Díkec.
 Stýfodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Rabbia nera 6a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (174411)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
1 1 MBWUpmEH
FxlWtYqo'; Waitfor Delay '0:0: 1 MBWUpmEH
-1); Waitfor Delay '0:0:15' -- 1 MBWUpmEH
1 1 MBWUpmEH
1 1 MBWUpmEH
Nově komentované:
1 1 MBWUpmEH
1 1 MBWUpmEH
1 1 MBWUpmEH
1 1 MBWUpmEH
1 1 MBWUpmEH

 Nově v diskusi:
Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana |

 Nové komentáře:
Re: HO Deštné v Orlických horách | Re: HO Deštné v Orlických horách | Re: HO Deštné v Orlických horách | Re: HO Deštné v Orlických horách | Re: HO Deštné v Orlických horách | Re: HO Deštné v Orlických horách | Re: HO Deštné v Orlických horách | Re: HO Deštné v Orlických horách | Re: 70 | Re: 70 |

 Kde to vře:
Lezení je i pro starý (226)
lidé&HORY 5/2023 (33)

 Nově v inzerci:
-1" OR 3*2>(0+5+359-359) -- | -1" OR 3*2<(0+5+359-359) -- | -1" OR 3+359-359-1=0+0+0+1 -- | -1" OR 2+359-359-1=0+0+0+1 -- | 1 | 1 | 1 | 1 | -1 OR 3*2>(0+5+145-145) | -1 OR 3*2<(0+5+145-145) |

 Anketa:
Jak často perete lano?
 Nikdy 
 423 
 Jednou za několik let 
 287 
 Jednou ročně  
 310 
 Častěji 
 306 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.