LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS nebo smrt!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
9.Stráník 11299
10.Janošová 11254
11.Stribrny 11122
Bouldry:
9.Lavička 10075
10.Chytil 10006
11.Popovský 9975
Hory:
24.Novotný 2660
25.Y 2639
26.JPPP 2485

Výsledky
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Deníčky
5583 lezců
1109378 cest
Nové přelezy:
Hradní Spá 10-
Zapomnětli 7A+
Nuda V Jab 9+/10-
Missing Li Xb
Skurutí Bě Xb
Mat Patou 7C/7C+
Skurutí Bě Xb
Skurutí Bě Xb
Skurutí Bě Xb
Vodní Svět Xb

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skály kolem Palerma a okolí

Skály u Palerma

Mrazivý krunýř sevřel Česko. V této chvíli směřuje s námi letadlo do slunného Palerma. Při přistání hlásí pilot pozemni teplotu nočního letiště. Rozdíl oproti Česku je neskutečných 36 stupňů.

Po přistání a vyřízení tahanic o vůz z půjčovny se z letiště Punta Raisi nevydáváme obligátně na západ, ale naopak na východ do čtvrti Palerma - Mondello.

Nad touto městskou částí Palerma se tyčí, údolím a mořem ohraničené, pohoří Monte Gallo, které je téměř ze všech stran lemováno vápencovými skalami. Na severní straně padá pohoří příkře k moři, na jižní straně naleznete nepřehlédnutelný útes, který se sestává z dlouhého převislého červeného masivu, od kterého pochází jeho jméno (Bauso Rosso = Červený útes). Z kopců Monte Galla přehlédnete pánev s městskou čtvrtí Mondello, která je ohraničena na protější straně pohořím. To se jmenuje Monte Pellegrino má opět řadu strmě spadajících stěn vhodných z lezení. Ta hlavní stěna, krásná a poměrně rozsáhlá, je skalní oblast Valdesi. Tyto výše jmenované jsou hlavním cílem našeho krátkého výletu za lezením.Bauso RossoVýhoda těchto skal je v perfektní dostupnosti jak z Palerma tak i přímo z letiště, které leží na druhé straně. Skála její kvalita je skvělá a tvoří ji velmi pevný vápenec s dlouhými cestami po tufách a s většinou dobrými chyty. Lezení zde vyžaduje nejen vytrvalost, ale i techniku, a střídá tvrdé boulderové sekvence s vytrvalostním lezením. Obtížnost se pohybuje v rozmezí od 6a (poctivé) až po 8c.
Útes Bauso Rosso byl objeven na začátku 90. let, když místní horolezci v hledání terénů „postupovali“ od šedých ploten Lo Schiavo až k červeným převisům Monte Gallo. Mnoho lezců, jak z Palerma, tak z jiných zemí, vynýtovalo v Bauso Rosso téměř 100 pozoruhodných atletických cest.


Pohled na Bauso Rosso směrem k Palermu(hi res)

foto by © JirkaS
Jana leze c. Zodiaco, 6c  (hi res)

foto by © JirkaS


Poloha je tichá a spíše izolovaná, s výhledem na město Palermo Mondello. Byl by to dokonce krásný výhled, kdyby nebyl na protější straně pokažen stavbami v satelitní výstavbě, která se proměnila v bizarní ruiny duchů.

Lezení je nejlepší v zimě a během chladných dnů v polovině sezony, protože skalní stěna má J / JZ. V létě můžete lézt pouze do 11:30.

Masiv je rozdělen do 4 podsektorů, z nichž 3 se jmenují podle kapitol nejznámější italské básně od Dante Alighieriho - Božská komedie:

1.  Inferno
Sektor úplně vlevo má jedny z nejpřevislejších a nejobtížnějších cest a také řadu starých projektů. V současné době je v rané fázi výměny jištění a některým cestám je lepší se vyhnout. Strmá vápencová skála po dešti prosakuje.

2. Purgatorio
Vlevo od středu stěny je svislá část bělejší skály, která je na nástupech podseknutá, což znamená silové nástupy. Dále vpravo je stěna více převislá, ale nástupy jsou shovívavější.

3. Paradiso
Tento sektor začíná napravo od velkého balvanu, který vytváří malý tunel, kterým vede cesta podél stěny. Je zde spousta pěkných méně převislých cest a spousta tuf a stalaktitů. Čím dále doprava jdete, tím jsou cesty méně hustě nasázeny vedle sebe, což znamená, že je zde prostor pro další rozvoj.

4. Attica
Po malé mezeře přichází další řada cest vedoucích na nižším pravé straně. Je zde několik dobrých cest, i když ve středních obtížnostech opět nic moc.


Pohled podél stěn Bauso Rosso směrem k východu (hi res)

foto by © JirkaSBelzebub (hi res)

foto by © JirkaSPříjezd

Z Palerma jděte směrem na Mondello, přejděte Parco della Favorita a pokračujte po Viale Regina Margherita, pak podél nábřeží směrem do centra města dosáhněte křižovatky s hřištěm, zahněte doleva, jako byste se vraceli zpět směrem na Palermo a po 100 metrech odbočte doprava a jeďte přes Tolomea, klikatou cestu do kopce, na vrcholu kopce zahněte doleva a pokračujte přes Tolomea asi 500 metrů a než dojedete k rezidenci Poggio Mondello, nechte auto u vjezdu, kde začíná silnice se závorou.

Přístup:
Jděte nahoru po silnici, která je nejprve asfaltová, pak se změní v prašnou. Pokračujte dokud nedojdete k lesní bráně. Před mostem u lesní brány doprava přes zíďku a podél oplocení vylézt zpět nahoru po údolní cestě označené žlutými značkami ve směru k skalám. (20 minut)


Vybavení:

Vemte si minimálně 12 expresek ( lépe 16) a lano stačí 70 m.

Kemp:

Ubytování převážně v apartmánech a k caravan kempech.


Průvodce mapy:

Nově vydaný (2022) průvodce od známých italských tvůrců průvodců Massimo Cappuccio & Giuseppe Gallo a dále je pěkně zpracovaný průvodce od Rockfaxu.

Bauso Rosso je popsáno také v průvodci na Sicílii.

Bauso rosso na Lezci

Bauso rosso

Tip: Pokud chcete při lezení na Bauso Rosso vidět na své auto popojeďte ještě rozbitou cestou na vyšší parkoviště a budete mít vůz celý den na očích.


Krásná a vytrvalostně náročná cesta Trinacria, 7a+ v sektoru Paradiso.(hi res)

foto by © JirkaSVašek v cestě Cimabue, 6c+, v sektoru Purgatorio (hi res)

foto by © JirkaSHonza v silovém nástupu c. Benvenuti In Paradiso, 7b+, v sektoru Purgatorio.(hi res)

foto by © JirkaSVašek v cestě Anteo, 7a+ v Bause Rosse v sektoru Inferno (hi res)

foto by © JirkaSBause Rosse (hi res)

foto by © JirkaSMěsto duchů naproti Bause Rosse. (hi res)

foto by © JirkaSHonza v namáhavém nástupu cesty Il Paradiso Non Puo Attendere, 7b (hi res)

foto by © JirkaSMapka rozložení sektoru a s vyznačením přístupu(hi res)

foto by © JirkaSHonza leze oblíbenou cestu Zodiaco, 6c na oblasti Bauso Rosso (hi res)

foto by © JirkaS


ValdesiSkály se nachází přímo nad Palermem Mondello. Oblast je a hlavně byla velmi populární vzhledem k dostupnosti a blízkosti města. Poskytuje nádherné lezení (celkem je zde více než 100 cest) převážně ve středním obtížnostním rozsahu. To znamená převážně v šestém stupni fr klasifikace. Najdete zde i pár těžších cest, ale ještě více hodně lehkých. Nicméně klasa je zde poctivá, tak i v 6a až 6c cestách si zalezete přímo fantasticky. Vápno je luxusní a i když je místy hladké tak není ani příliš olezené.


Pohled na stěnu Valdesi přes záliv pláže městečka Mondello. (hi res)

foto by © JirkaS
Vašek leze ve Valdesi sektor Central ikonickou cestu Cinematographo Azuro, 6c+, Valdesi (hi res)

foto by © JirkaSPodoblasti:

Lze ji rozdělit na:

1. Reti
  - sportovní lezení 19 cest 20m -
nachází se nejvíce vlevo a najdete zde převážně lehčí cesty v položené skále.

2. Diedro Bianco
- sportovní lezení a trad 8 cest 30m

3. Centrale
- sportovní lezení 65 cest 25m - 30 m -
toto je ten sektor, kde s největší pravděpodobností zakotvíte. Jedná se o vysoké stěny, kde můžete nalézt i dvě délky. Kvalita cest je fantastická.

4. Gare
- sportovní lezení 13 cest 25m -
i v tomto sektoru naleznete velké množství hvězdičkových cest. Stěny opět vysoké více než 30 m a 

5. Pablo
- sportovní lezení 18 cest 30m

6. Settorino
- sportovní lezení 11 cest 30m

Oblast Valdesi zahrnuje prozatím těchto šest sektorů, avšak masiv pokračuje mnohem dále. V jeho pokračování vznikly některé další solitérní sektory.

7. Apecheronza
- 9 cest od 6a do 6c

8. Anfiteatro
- 17 cest od 6a do 7a+/b 20 až 30 m vysoké

9. The Nightmare before Christmas
- 9 tras kolem 30 metrů od 6b do 7c -

První skalní stěna v oblasti Palerma, kterou vytvořili nové generace lezců. Nachází se na  východní straně Monte Pellegrino, na silnici, která vede nahoru k svatyni Santa Rosalia. Všechny cesty jsou krásné, dlouhé a technické, od kolmých až po mírně převislé, ve velmi kompaktním vápenci s dírami a s vzácně tufami. 6 minutový přístup, cesty pro téměř každého.


Příjezd

Z Palerma jděte směrem na Mondello, přejděte Parco della Favorita a pokračujte po Viale Regina Margherita, pak podél nábřeží směrem do centra města dosáhněte křižovatky s hřištěm, zahněte doleva, jako byste se vraceli zpět směrem na Palermo a po 100 metrech odbočte doprava a jeďte přes Tolomea, klikatou cestu do kopce, na vrcholu kopce zahněte doleva a pokračujte přes Tolomea asi 500 metrů a než dojedete k rezidenci Poggio Mondello, nechte auto u vjezdu, kde začíná silnice se závorou.

Přístup:
Z parkoviště které je podél celé silnice na straně u domů velmi krátkým přístupem ke stěně. (2 minuty)


Valdesi na Lezci

Valdesi


MariellaDalší z oblastí které stojí za to nevynechat je Marinella. Je vhodná pro lezce pohodáře naleznete zde cesty obtížnost ti od 6a do 6c. Lze se na převážně kolmém pa penci a najdete zde zhruba třicítku pěkných cest.

Vybavení:

Opět se bude hodit minimálně 12 expresek a lano stačí 70 m. Pokud budete chtít lézt v druhých délkách nebo až na vrchol ( 3 délky) je dobré mít i nějaké smyčky a vklíněnce či friendy.

1. Mariella
- centrální sektor nejvyšší a nejhezčí

2. Prehistoria
- menší sektor jen s asi 18 cestami, najdete zde však pěné spíše těžší cesty hodně osmiček a mezi nimi i jednu z prvních v oblasti Monte Pellegrino. Vesměs se jedná o krátké spíše boulderově obtížné cesty. Zatímco některé jsou pěkně odjištěné, další jsou již s jištěním v horším stavu a než budou zajištěny tak je lépe se pohlédnout někde jinde.


Vašek v cestě 7a na Valdesi (hi res)

foto by © JirkaSMariella na Lezci

Mariella


Roccia dello SchiavoJeště dále na jih se nachází další oblast Roccia dello Schiavo.
Kompaktní šedý vápenec s kapsami, trhlinami a jeskyněmi. 200 m vysoká stěna nabízí mnoho jednodélkových cest a také multipitch cesty. Zde si zalezete opět na velmi kvalitním vápenci i když místy má trochu horský charakter a naleznete zde celkem přibližně 85 cest v rozmezí 5a až 8a+ ovšem nejvíce je zde cest kolem 6a.


Členité stěny masivu Lo Schiavo (hi res)

foto by © JirkaS1. Piccionaia - Sportovní lezení 21 cest 20m
 
2. Centrale - Sportovní lezení 30 cest 23m
 
3. Bonzo -  Sportovní lezení 20 cest 20m
 
4. Eremita - Sportovní lezení 6 cest 24m

Příjezd:

Jděte rovně ke skále podél stěny opuštěného rekreačního střediska, pokračujte po cestě do kopce vlevo od schodiště. Dostanete se na rozcestí, odbočte doleva, dokud nedosáhnete základny skal.
Průvodce od Versante Sud - nový a asi nejvíce aktuální průvodce na celou Sicílii.(hi res)

foto by © JirkaSPrůvodce od Rockfaxu - nový průvodce zahrnující kromě "palermských skal" i San Vito Lo Capo(hi res)

foto by © JirkaSPrůvodce pro vícedélkové lezení na Sicílii (hi res)

foto by © JirkaS


Průvodce mapy:

Výběr nejnovějších průvodců na oblast Palermo, San Vito a celou Sicílii:JirkaS   [úpravy] 11:40 21.03.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pochvala.11:50:27 21.03.2024
Ano Jirko, to se mi moc líbí....spaní kde? Asi penzion?
Martas.odpovědět 
 Re: Pochvala.19:49:08 21.03.2024
Ideální je asi apartmán někde v Palermo Mondello. Kam je možné se dostat pohodlně z letiště i bez auta.
 jirkasodpovědět 

 👍08:08:57 22.03.2024
Pěkný, inspirativní článek, hezké fotky. Více takových.
Jiří M.odpovědět 

 Foto dne:

Údolí Vrchlice
 Databáze cest:
Všechny cesty (175713)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Domyslíme 6C Hlavatice
S Otcovskou Péčí 5C+ Hlavatice
Jsi Ještě Panna-ještě Ne SD 6A+ Hlavatice
Harpuna 5A Hlavatice
Ihla V Ostrve 4 -
Nově komentované:
Mazácká 7- Kozel
Mazácká 7- Kozel
Mazácká 7- Kozel
Stargate 11- Krkavka
Zapomnětlivý Traverz 7A+ Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat |

 Nové komentáře:
Re: Hmmm | Re: Hmmm | Re: Pojistný uzel | Re: Hmmm | achjo | Re: šáhněte si do svědomí i vy | Pojistný uzel | šáhněte si do svědomí i vy | Hmmm | Ferrata :( |

 Kde to vře:
Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení (7)
Film Cílem je návrat (6)
Metodika základů lezení na umělé stěně (2)

 Nově v inzerci:
Batohy Millet + Low Alpine | Statická a dynamická lana | Deuter airconat pro 60+15 | La Sportiva Otaki Women | SCARPA-Ribelle Tech | La Sportiva TX2 43.5 | Práce | Všude dobře, tak co doma | Všude dobře, tak co doma | Cepín za odvoz |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1471 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1520 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1539 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1472 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.