LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
28. 10575
29.Fajkoš 10559
30.Drbohlav 10556
Bouldry:
28.Břicháček 9156
29.Šťastný 9150
30.Moravec 9100
Hory:
21.HKvdf 2832
22. 2691
23.Duda 2688

Výsledky
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Deníčky
5585 lezců
1110233 cest
Nové přelezy:
Weltmeiste 9-
Ringe Der 8+/9-
Res Public Xb
To Tu Už B XIa
Eisenvater 9/9+
Nuda V Jab 9+/10-
S Hlavou V 8A+
Nuda V Jab 9
Reinkarnac Xc
Zumbul 7b

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Brazílie - Rio de Janiero - březen/duben

Sotva jsme se vrátili z Mauritánie domů na týden, už opět nasedám do letadla směr Brazílie.
Stejný přestup v Istanbulu jako do Afriky. Jen jiné letadlo a delší let 12 hodin. Pod sebou vidíme poušť v Mauritánii, tam kdesi dole jsme objevovali Ben Amera. Letadlo nabírá směr Senegal a pokračujeme za oceán. Do Brazílie nepotřebujeme vízum. Přistáváme v São Paulo ve 20 hodin místního času.

Auto z půjčovny zajištěno již z domova. Narážíme na první potíže. Tím je komunikace. V půjčovně nikdo nemluví anglicky. Pouze portugalština. Naštěstí komunikujeme pomocí překladače google Portugal/English. Hurá za hodinku jsme již v autíčku Renault Kwid. Ubytko, které máme ve městě, zrušíme. V letadle se s Víťou rozhodneme pro noční přesun do Rio de Janeira. Za tři dny má pršet celý následující týden. Do háje….snad se předpověď nevyplní. Po 12 hodinách v letadle jedeme po dálnici 420 km směr Rio. Každých cca 30 km je mýtná brána. Dálnice v Brazílii spravuje minimálně 20 soukromých správců dálnic. Poplatky jsou okolo 20 – 100 Kč. Cesta do Ria stojí 300 Kč jeden směr. Všude mají rychlostní kamery. Rychlost se vyplatí dodržovat jako místní. Ale červenou na semaforech nedodržuje nikdo. První dva dny nás na křižovatce předjížděli z levé i pravé strany na semaforech. Tak jsme se přidali k místní kultuře. Nechceme vybočovat. Při psaní článku mi už přišla jedna pokuta za rychlost z Brazílie. Rovnou si to strhli z karty, která je evidována při půjčení auta v půjčovně. Mají toleranci na padesátce jen o 4 km více. Jel jsem šedesátkou ☹…..

Do města Rio de Janeiro přijedeme ve 4 hodiny ráno. Zastavujeme v městské části Urca u pobřeží. Schrupneme si na sedadlech v autě. Jakmile vypneme motor, vypne klima a do několika minut se potíme, zkoušíme usnout. Venku je 30°C v noci. V 8 hodin ráno vstáváme. Balíme matroš, dvě lana, frendy, smyce, a ostatní cajky na lezení. Ranní teplota 38°C. Na rozlezení a seznámení s místním matrošem, krásnou žulou s výčnělky z křemene si vybereme cestu: CEPI -  8a fra (10-UIAA) na kopec  Pão de Açúcar – Cukrová homole z roku 2013. Turistická cesta do mezistanice na kopec vede pěknou džunglí s příjemnou vlhkostí ☹. Po prvních 50 výškových metrech ždímáme trika. Nástup je ve výšce 170 m.n m. Hodinka z parkoviště. Po cestě je několik cedulí s obrázkem hada Bothrops - křovináře. Jsem posera raději na záchod do džungle mimo vyšlapanou cestu nepůjdu.

Původně zde vedle lezecké cesty je ferrata „C“ z roku 1952. Ale protože zde docházelo ke smrtelným nehodám, lano není od země. Kdo chce na ferratu musí mít lano a prvních 7 metrů je technické lezení A1 po nových nýtech 1,5 od sebe. Dále začíná ocelové lano a musíte se dojišťovat po 10 metrech v nových nýtech vedle, vlastním lanem na štandech. V roce 2017 prošla ferrata CEPI rekonstrukcí. Všechny skoby a štandy byly vyměněny. Trasa má nyní nýty Bonier. V současnosti navrhovaný hlavní stupeň je VIIIa pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet volné lezení, což není snadný úkol, protože nýty jsou umístěny pro ty, kteří šplhají po ocelovém laně, ne vždy pro ty, kteří chtějí lézt lezeckou cestu. To byl překlad z průvodce. Výška stěny 230 m. Hned prvních 7 metrů společných pro ferratu, které jsou vyjištěny po 1,5 m nýty, je obtížnost 7a. Po velmi malých krystalech z křemene vyčnívajících z kompaktní žuly bez chytů a zářezů. Dále od druhé délky jsou nýty 5 metrů od sebe. Ale vás už dávno bolí nohy od stání na špičkách lezaček na krystalech velkých jen několik milimetrů. Dostatek mága je podmínkou. Můžete nasypat i do lezaček. Vlhkost je šílená. Oddech je až na štandech. Padat vůbec nechcete, trčící krystaly jsou jako připravené nože pro depilaci kůže lezců. Bohužel nám počasí nevychází už první den a vylézáme do mraků. Sestup je buď lanovkou s turisty nebo na druhou stranu. To si zvolíme také my. Jde o lezeckou cestu na vrchol místy obtížnost 4 UIAA. Na dvou místech slaňujeme. Dále ji lze snadno sejít s dojištěním ze štandu a lanem. Je dosti orientačně náročná. Dvakrát jsme zabloudili mezi keři a níže stromy. Potom skončíte u strmé skály bez možnosti slanění a musíte se vrátit a nalézt původní cestu. Když se vracíme k autu, mraky se roztrhávají a vidíme krásnou stěnu. Do háje, se na to vyse…… Ale už to podruhé nepolezu 😊 . Následující den relaxujeme na pláži Copacabana a řešíme blížící se déšť. Víťa kupuje místní SIM kartu za 150 Kč/14 Gb. Konečně můžeme využívat také pro komunikaci hlasový překladač google, který je funkční pouze online. Rozhodnutí, následující den výstup na horu:

Corcovado - Cristo Redentor – cesta K2, brazilská obtížnost 4º V D1 E2.

Autem dojedeme k horní mezistanici zubačky. Dále pěšky k nástupu cesty hodina chůze cestičkou od lezců, místy podél stěny se prodíráme hustým porostem. Slunce svítí nad hlavami, krásných 38°C. To se budeme škvařit ve stěně. Máme štěstí, přicházíme v 11:30, stěna je ve stínu. Vyždímáme trika, navlečeme si cajky na sebe, friendy příjemně tahají sedák k zemi. Paráda. Pot teče z pod helmy po čele a pokračuje až do lezaček. Podělaná vlhkost. Vždyť jen stojím na nástupu. První délka nás opět ujišťuje, že to nebude lezení zadarmo. První délka vede úzkou spárou. Následuje délka pěkným rajbasem na tření bez rukou, mágo je vidět všude. Každej se zkoušel někde zachytit nehty, bohužel nic není. Rajbas vede na hranu stěny, následuje několik malých spárek mizících v kompaktní skále. Krásné lezení s fantastickým výhledem 300 m pod sebou. Frendy jsem nepotřeboval. Kdo se více bojí, může dojistit pouze ve spárách. Cesta je kompletně vyjištěna borháky. Jištění 3 – 8 metrů od sebe. Následuje lezení po krystalech, spáry, rajbasy. Výlez okolo betonových podpěr. Na vrcholu přelezeme ochoz a jsme mezi stovkami turistů přímo před sochou Krista. Vůbec se nedivím turistům, kteří chtějí na vyhlídku. Fantastický výhled na Rio, v dáli je Cukrová homole a další kopce na pobřeží. Je to silnej zážitek. Jen těch lidí…… Sestup zpět k autu do mezistanice zubačky, buď pěšky po silnici, nebo jako mi jsme využili kyvadlovou dopravu dodávkou, která je z vrcholu zdarma.

Tolik romantika. Následoval déšť, déšť a zase déšť. Chtěli jsme další stěny v Riu, nebo dále 90 kilometrů od Ria v horách jsou impozantní Agulha do Diabo – Ďáblova jehla 2050 m. n m. Pico do Dedo de Deus 1692 m. n m. – Boží prst a mnohé další. Na pokoji v ubytku sledujeme místní Tv – záplavy, nejezdit do těchto oblastí v horách. Zbaběle odjíždíme na okolní pláže. Po třech dnech slunce a odpoledne opět prší. Následující týden stojí pro lezce za pendrek. Stále prší. Přesouváme se při pobřeží zpět do Sao Paulo. Vejlet na ostrov, několik treků do džungle v dešti, koupačka pod vodopády nebo na plážích. Při jedné koupačce pod vodopády vylezu z vody a Víťa povídá. Jirko valí ti krev na nohou. Cože, nic necítím, koukám malé černé potvory nejsou pijavice, ale mušky veliké dva milimetry. Napočítám 15 kousnutí. Víťa při výlezu z jezírka také není ušetřenej. Nějaké moskytí kousnutí také patří k cestování. Vždyť i moskyti se potřebují občas napít 😊. Občas vykoukne na několik hodin slunce. Ale počasí nelze poručit a blíží se čas návratu domů. Ochutnali jsme lezení v Brazílii jako místní kuchyni a můžeme jen doporučit.

Jirka a Víťa – UltraAnt


Pão de Açúcar – Cukrová homoleVstup do parku Pão de AçúcarCesta na nástupV džungli vás pořád někdo sleduje...Bothrops - křovinářZačíná se od rána kazit počasí :-(TopoDruhá délkaFerrata z roku 1952Nové nýty z roku 2017 - výměna jištění.Ve třetí délce - počasí na ......Výlez přímo pod lanovkouNa vrcholu krásné výhledy ....SestupCopacabanaCopacabanaCorcovado - cesta K2, brazilská obtížnost 4º V D1 E2.Nástup cestyPrvní délka 40m spáraVíťa v třetí délceNa štanduRajbasem na hranu stěnyDále z hrany zářezemŠtandV páté délcePoslední délka rajbasemVýlez okolo betonových podpěr KristaJsme nahoře :-)Víťa na ochozu než jej vypískala ochranka, aby slezl a nespadnul ....Ztracen mezi turistyBez komentářeVýhled na Rio de JaneiroPão de Açúcar – sector BabyloniaPrůvodce s klientyPão de Açúcar – plážPláž ve městě BúziosPláž ve městě Cabo FrioPláž ve městě UbatubaPláž ve městě CaraguatatubaPláž ve městě BertiogaJeden z šesti vodopádů v parku Castelhanos na ostrově Ilha Sao SebastiaoMěsto ParatyParatyRio - Carioca AqueductStreet art v RiuEscadaria SelarónČtvrť Santa TeresaPláž CopacabanaJirka a Víťa   [úpravy] 10:50 17.04.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 herpetolog12:24:43 17.04.2024
Pěkný článek,škoda podmínky a křovinář vypadá jinak, tohle je hroznýš královský, Dan
danodpovědět 
 Re: herpetolog08:44:24 22.04.2024
jj, hroznys kralovsky
l.odpovědět 

 krása!17:04:54 17.04.2024
Takhle si představuji svůj lezecký důchod... :)
tah-sha-tungaodpovědět 
 Re: krása!11:00:41 18.04.2024
No kluci nejsou ještě v důchodovém věku:-) i když tak rozhodně vypadají. Ale evidentně si to umí užít. Paráda pánové. A zase chyba s hadem?
Grajgrodpovědět 
  Re: krása!08:51:37 23.04.2024
"No kluci nejsou ještě v důchodovém věku" ale to přece nikdo netvrdí ;-)
atapakaodpovědět 
  Re: krása!20:39:03 03.05.2024
Zase mi to ten okurka nedal ke korektuře 😜! Lukáš
Lukáš odpovědět 

 Zavist09:28:03 18.04.2024
Kluci, uz sa budem opakovat, ale - zavidim :) Nadhera, opat dakujem za sprostredkovanie...
Modpovědět 

 Potřebujete nutně peníze, abyste se dostali z dluhů?10:01:07 18.04.2024
Zkoušeli jste získat úvěr od bank bez úspěchu? Potřebujete nutně peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete peníze na expanzi nebo založení vlastního podnikání? Získejte půjčku od jedné z předních britských úvěrových společností. Můžete se přihlásit přes whatsapp: +14092051142 nebo e-mail: larryfox2017@hotmail.com
Larry Foxodpovědět 

 Foto dne:
kvalifikace lezení na obtížnost
Olympijská kvalifikace Budapešť
 Databáze cest:
Všechny cesty (175850)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hokus Pokus 7+ Hričovské Podhradie
6 Stupňova 6 Hričovské Podhradie
Polarlicht VIIIa Oybin
Krümelmonster VIIIb Oybin
Südriss Ausstiegsvariante VIIc Oybin
Nově komentované:
Poslední Relikvie 1. Část VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Otravný Jíra IXb Tisá - Velké Stěny
Poslední Relikvie 1. Část VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Elektrický Křeslo 7A Roviště
Sweet Chilli 10- Roviště

 Nově v diskusi:
Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění |

 Nové komentáře:
Re: Hmmm | Re: Kvalifikován? | Re: Kvalifikován? | Re: Kvalifikován? | Re: Kvalifikován? | Re: Kvalifikován? | Re: Hmmm | Re: Kvalifikován? | Re: Kvalifikován? | Re: Kvalifikován? |

 Kde to vře:
Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení (74)
Film Cílem je návrat (14)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace obtížnost (12)
Závěrečná olympijská kvalifikace v lezení od zítřka v Budapešti (7)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace bouldry (4)
Metodika základů lezení na umělé stěně (3)
Video: Jana Švecová nacvičuje cestu Excalibur 9b+ v Arcu (1)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (1)

 Nově v inzerci:
Lezečky Scarpa Instinct VSR | Lano Mammut 60m | Boston 4 | Strašidla - ztráta | Parťák | Pravidelné rodinné lezení | Cepíny SALEWA a Black Diamond | mačky PETZL IRVIS HYBRID (nové) | Friendy | Lezečky La Sportiva Maverink |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1521 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1580 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1578 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1528 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.