LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
ČP a MČR U14 (12.09)

Žebříček
Cesty:
20.Šindel 10765
21.Mrázek 10694
22."Fido" 10650
Bouldry:
20.Chytil 9975
21.Votoček 9962
22.Jedlička 9950
Hory:
8.Bloudek 5370
9.Švihálek 5208
10.Podráský 5032

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4986 lezců
845984 cest
Nové přelezy:
Krkavčí Ma 9+/10-
Bang, Boom 9
Ufo Xa
Chimpanzee 9-
Chimpanzee 9-
Don Corleo 7C
Magion Ext 7C
Spätzünder 9+
Kleiner Ro 9+/10-
I Miei Pri 7c

Stěny
Sportcentrum Koloseum - Plzeň
Stěna u Salesiánů - Praha 8
Na Nivách - Trutnov

Prodejny
Husky Outdoor Shop - Plzeň
Green sport - Brno
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dolomity pro lenochy a rekreační lezce VI

Hrana prvního pilíře Tofany

V šestém pokračování miniseriálku nás čeká jeden z nejznámějších kopců v okolí Cortiny, Tofana di Rozes. Její jižní stěny s četnými pilíři jsou perfektně vidět ze silnice na Passo Falzarego. Co pilíř, to několik pěkných, ale i dost frekventovaných cest. Platí to i o hraně prvního pilíře. To je ten na obrázku úplně vpravo s ostrým stínem a zásekem - suťovou policí v horní části. Nástupový kout je také dobře vidět.Tofana di Rozes, hrana prvního pilíře


Noc v kempu byla dost krátká. Vstáváme v šest, v sedm jdeme platit 16,5€. Na to, že ani nemají na WC dost papíru, to je drahota. Přes Passo Falzarego sjíždíme směrem na Cortinu a u značky 113,8 km odbočujeme na silnici na Malgha Fedarola a dál k chatě Dibona. Na parkovišti už je dost aut a lidí, vyrážejících na nejrůznější túry. Jdeme s davem, který se postupně větví do různých směrů. Máme poněkud zpoždění proti plánu a na nástup docházíme skoro v deset. Je tam nějaká holka s klukem a jejich prvolezec dolézá kout nad námi.

I když jsou ti před námi ve trojici, brzy nám mizí, protože zatímco my lezeme pětku, oni mají před sebou trojkovou a čtyřkovou délku. Vysoko nahoře nad sebou vidím další partu. Tohle je asi populární cesta. Naštěstí nikdo nehází šutry a my naopak vidíme kudy se leze. Úvodní pětkové délky nejsou zadarmo. V koutě s převisky si člověk celkem pěkně zaleze. Na štandu se zase může dost zblízka pozorovat postup třech družstev v cestě Pilastro na druhém jižním pilíři.

Žlutá stěna vlevo od nás je opravdu veliká a z té blízkosti z ní až švidrají oči. To až někdo vyleze, to bude prásk. My se zatím trojkou a čtyřkou dostáváme na stanoviště na hraně, odkud má vést pěkná spára s převiskem. Pěkné to je, a taky oklouzané. Daň popularitě. Maglajz sice nemám, ale jde to i bez něj, když musí. Další pěknou délkou dolézáme na velkou suťovou plošinu uprostřed hrany, ze které je krásný výhled na chatu Dibona a dál k masivu Civetty.

Posílám Evu najít za jedničkovým traversem na konci police další stanoviště se dvěma skobami. Hlásí jen jeden kroužek a žádnou spáru, která by od štandu měla vést. Jde dál a když už vymotá skoro 40 metrů, je zřejmé že jde blbě. Docházím k tomu hlášenému kroužku. No jasně, půl metru vedle je skoba a nahoru vede křivolaká spára. Tady to je.

Ta lámavá spára za V- je zajímavý úkaz. Vypadá hnusně, ale lezení v ní je pěkné. Na štandu nad ní zastihuji ještě odlézat to děvče s klukem. Jejich vyvaděč vlezl za hranu, ale táhlo mu lano tak, že se vrátil a dobírá na hraně. Než doleze Eva, už jsou zase pryč.


Pět metrů nahoru a traverz deset metrů doprava. Jištění žádné a tak dávám majzla aby mi třeba neujela noha. Na hraně jsou dvoje hodiny a tak tu štanduju taky. Pětmínusová stěnka vede doprava pod dva převisky, ve kterých právě funí ti dva naši předchůdci. Převisky jsou sice namáhavé, ale pětku to nepřekračuje. Pár kroků a věším popruh na šutr na konci. A teď jak odsud? Plácat se 120 metrů trojkovýni komíny se nám nechce a tak traverzujeme po polici doprava. Ostatně jsem tam před chvíli viděl někoho s batohem. Tak tam jdeme, ale musí se ještě vylézt o patro výš. Tam je stěna a rokle, končící sice kolmým srázem, ale dá se přetraverzovat doleva do jiné rokle, která vede nahoru. Pak už jen přejít v začínajícím dešti suť a podle mužíků traverzovat po exponované cestičce až ke svahu ke staré chatě Cantore a dolů. Když jsme zpátky u chaty Dibona, přeháňka končí a tak se můžeme na sluníčku sušit a opět si vyfotit ty krásné pilíře. Cesta nám trvala jen o půl hodiny déle, než bylo psáno v průvodci a to není zase tak špatné.
Informace:Příjezd Z Cortiny po silnici na Passo Falzarego, u značky 113,8 km odbočit na silnicí na Malga Federola a po ní na parkoviště u chaty Dibona pod Tofanou.
Nástup Z parkoviště po cestě až do výšky prvního pilíře a po traverzové cestě k nástupu, 3/4 hodiny od chaty.


Výstup:
13 délek, 5 hodin, 520 m lezení. Nástup je kolmým koutem vlevo od hrany, dále cesta pokračuje lehčím terénem až ke stanovišti přímo na hraně. Dále uklouzanou stěnkou vpravo od hrany vzhůru na velkou polici na hraně. Lámavou spárou vlevo od hrany, doleva a doprava na stanoviště na hraně (dvoje hodiny). Doprava od hrany ke komínkům přerušeným převisy a na velkou suťovou plošinu. Odtud systémem trojkových a čtyřkových komínů na suťovou plošinu, nebo se dá vytraverzovat systémem polic a roklí (někdy dost exponovaných) směrem doprava na suťovisko na vrcholu pilíře.

Vybavení: Dvě lana 45m, sada vklíněnců, případně frendy, smyčky, helma, expresky. Maglajs na oklouzané místo nezaškodí.

Sestup: Dozadu přes suťovisko na mužíky značenou traverzovou pěšinu a tou doprava po vrstevnici dolů až ke staré nepoužívané chatě Cantore. Od ní značenou cestou k chatě Dibona. Pokud by vás cestou předjel chlap na terénní motorce, zůstaňte v klidu. To je chatař.

Průvodce:
  • CD Skalní ráj Dolomity
Video s pohledem na pilíře je zde, další fotky z výstupu zde.Petr Jandík   [úpravy] 13:34 12.08.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Dolomity nadhera10:14:41 15.08.2003
Je to opet velka navnada, diky, z fotek, krome te prvni se zda, ze pocasi nebylo nic moc, ne ?
Jinak doufam, ze mas pro nas prichystan brzy dalsi dil. Tesim se.
JirkaSodpovědět 
 Re: Dolomity nadhera15:52:32 15.08.2003
Počasí bylo tak normální, jako na horách. Chvilku slunko, chvilku mrak, odpoledne přeháňka, ale v podstatě dobré.
Petr Jandíkodpovědět 

 Název italsky15:02:46 15.08.2003
Jenom doplním pro případ, že by někdo danou cestu hledal v italsky psaném průvodci. Italsky se ta hrana jmenuje "Primo spigolo di Rozes", což by šlo přeložit jako První žebro Růže. (růže-Rozes proto, že celý masív se jmenuje Tofana di Rozes, jak je nakonec patrné hned z úvodu článku...)
TomasKodpovědět 
 ... a německy16:01:42 15.08.2003
se to jmenuje Tofana di Rozes, 1. Pfeiler, S-Kante, čili Erster Pfeiler, Südkante.
Petr Jandíkodpovědět 

 Novinka na Tofaně21:08:55 26.08.2003
Na serveru ČHS se objevil popis nových cest na pilíř, popisovaný v tomto článku: http://www.horosvaz.cz/skaly/index.phtml?id=608.
Také si autor bez dovolení a uvedení zdroje "vypůjčil" mapku z tohoto článku.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Novinka na Tofaně15:37:03 27.08.2003
A ani Ti nepoděkovali, na rozdíl od Údy sportů, Říše skal a dalších. A co na to "mluvčí" ČHS Melloun? Je možné vůbec reformovat svaz, když se tam dějí takové nepravosti? Že by pozůstatek skanderismu-banderismu?
Papoušodpovědět 
  Re: Novinka na Tofaně15:58:23 27.08.2003
Třeba si myslej, že jsem jim šlohnul ve Žlebu to lano a karáble a chtěli mi to oplatit :-)
Petr Jandíkodpovědět 
   Porušování Pravidel Pískovcového Lezení ve Žlebu!!!17:29:42 27.08.2003
To je divná pakáž z toho Žlebu. Dávaj borháky po dvou metrech a používaj magnézium. Některý se s tím nechávaj i fotit. Vůbec bych se nedivil, kdyby to tam někdo přijel vytlouct. Ale abych byl upřímný, nevim, jestli bych se v některé z těch rout vůbec hnul. Asi nic pro staré tlusté Papouše.
Papoušodpovědět 
    Re: Porušování Pravidel Pískovcového Lezení ve Žlebu!!!18:40:31 27.08.2003
No já bych se tam taky nehnul. Oni jsou silní jako býk. (a vždělaní taky tak, protože lezli na druhej pilíř a ne na první :-))
Petr Jandíkodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Marientaler Wand
Wounded knee, 8+/9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (145459)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pomlázková, Varianta Výslužka 7- Svatý Jan
Řiť Jako Řiť VIIa Bišík
Nádvorní IV Adršpach
Alter Weg II Oybin
Alter Weg II Oybin
Nově komentované:
Zona Mixta 7b Margalef
Rekonstrukce 9+ Sloup
Rekonstrukce 9+ Sloup
Giljotina 8a Mišja Peč
Giljotina 8a Mišja Peč

 Nově v diskusi:
Re: Faraon u Mšena | foto | Re: Hollental - camp | Re: Faraon u Mšena | Re: Hollental - camp | Re: Napinani lana | Re: Faraon u Mšena | Re: Nejlepší horolezecký gym v Praze | Re: Nejlepší horolezecký gym v Praze | Re: Faraon u Mšena |

 Nové komentáře:
Re: Hmm | Re: Hmm | Re: Klára | Re: bérec | Hmm | Saugraben | Re: lezec, ne turista | Re: HZS komunikuje | Re: ...upřesnění... | Re: HZS komunikuje |

 Kde to vře:
Zlomil se slaňák (89)
Chceš se proletět? Nová Montana má křídla (42)
Jana Vincourková zapisuje 2. boulder za 8B (39)
Alex Megos oznámil přelez druhého 9c na světě (19)
V horolezeckém terénu v Tatrách se zabil polský turista (18)
Marek Holeček a Zdeněk Hák dostanou Zlatý cepín 2020 (14)
HS: Pád lezkyně ze 4metrového bouldru u Děčínského Sněžníku (12)
Vědci: tekuté mágo s 80 % alkoholu zabíjí koronavirus na chytech (12)
Adam Ondra #77 (12)
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (9)

 Nově v inzerci:
Lezeni | Dámské Otaki 38.5 | Suunto Ambit 3 Vertical | PATAGONIA NANO PUFF | Adr - Smyčka a expresa | Lezení na vápně | dětské lezečky | Jistota nejvýhodnější nabídky | Rakousko MTB | výškové prace - hledám |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3586 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1398 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 15730 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 2074 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.