LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Já slabě písknu, ty silně táhni.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
Olympijská kvalifikace pro Oceánii (24.11)
EP ledolezení Žilina (25.11)
Vánoční Slánská Pohoda a Pohodička (02.12)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Trojan 12606
3.Votoček 12175
Bouldry:
1.Stráník 11153
2.Stráník 10900
3.Volf 10831
Hory:
1.Groš 7918
2.Mrklovský 7884
3.Šebestíková 7648

Výsledky
Asijská olympijská kvalifikace (09.11)
Evropská olympijská kvalifikace v bouldrech a obtížnosti (27.10)
ČP obtížnost Brno (21.10)

Deníčky
5488 lezců
1073901 cest
Nové přelezy:
Chuck Norr 7C/7C+
Eran Tres 7c+
Tamagogi 7c
Tamagogi A 8a+
Sempre Sul 8a+
??? 7C
Motorsega 7b+
Domador De 8a+
Pa La Chin 8a+
Stepní Vlk 8A/8A+

Stěny
K2-Žilina - Žilina
HO Jeseník - Jeseník
HARLEM - Ústí nad Labem

Prodejny
HUDYsport - Plzeň
Rock Point - NC Eden - Praha 10
NěcoNavíc.cz - České Budějovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill

zvědavost a touha vyzývat sám sebe je v duších lezců zakořeněná

Lynn Hill, dívka z ikonického plakátu, který má mnohý z nás vylepený doma na stěně. A žena, která ač malého vzrůstu, dokáže svou přirozenou laskavostí obejmout dav. Tichá síla v pevných postojích je téměř viditelnou aurou, která se dotkne každého, kdo stojí v její blízkosti.

Lynn Hill je nejen vysoká škola lezení, ale především lidskosti, o kterou se dokáže podělit. Věřím, že všude, kde kdy lezla, kus její dobré energie zůstal.

Lynn, chtěla jsem ti darovat horskou květinu, kterou by namaloval Petr Prachtel, ale nebylo na to dost času. Květina měla být složená z dotazů a vzkazů některých horolezců. Ale tenhle expediční plán mi nevyšel. A tak to budeme muset vzít na Flash.

První dotaz je můj. Svým lezeckým nadšením mi připomínáš Dinu Štěrbovou. I ona začala své první skalní výstupy v období rané puberty. Později spolu se svou kamarádkou Čechoameričankou Věrou Komárkovou stála jako první žena na vrcholu Čo Oju. V té době jí bylo 44 let a myslím,  že „It goes boys“ si říkala také. Nedůvěra mužů, která jejich výstup provázela, byla obrovská. Dina se mnoho let věnuje charitativní činnosti v horách v Pákistánu, založila sdružení Czech hospital. Máš i ty nějakou oblíbenou oblast, ve které zůstalo tvé srdce?
Ano, Yosemity jsou pro mě velmi speciálním místem. Je zde mnoho krásných, obrovských stěn s bohatou historií. Jsem oddána výuce lezení v Texasu v Hueco Tanks, kde mám kousek svého místa poblíž státního historického parku. Mnoho let jsem usilovně pracovala na tom, aby toto místo bylo vhodné pro pořádání lezeckých táborů nebo jednoduše jen pro to, aby lidé mohli přijít a zalézt si na této úžasné skále.

Druhý okvětní lístek je Radka Jaroše. Vždycky jsem tě obdivoval jako úžasnou skalní lezkyni a samozřejmě i krásnou ženu. Do jaké míry jsi zkusila zimní lezení, lezení ve vysokých horách sněhového a ledového charakteru a co ti tento druh lezení říká?
Nevylezla jsem ve vysokých horách tolik jako Dina a další tvoji přátelé, ale byla jsem v Kyrgyzstánu, tam je nejvyšší místo,  kde jsem kdy byla (je to stejná nadmořská výška jako Mont Blanc 4810 m n. m.). Bylo to velké, místy trochu děsivé, dobrodružství v 1200metrové stěně. V horách jsme byli sami bez satelitního i mobilního telefonu. Žádná možnost komunikace v případě nehody.

Třetí přidal Libor Hroza st. Co ti lezení vzalo?
Řekla bych, že stabilita a zázemí – to byla výzva předchozích let. Když jsem hodně cestovala, nikdy jsem se doma necítila úplně zakořeněná. Ale mám dvacetiletého syna, jehož výchova mě určitou dobu přeci jen více držela na jednom místě. Ale teď, když je starší, mám v plánu cestovat opět více.

Čtvrtý je plný mužské zvědavosti Filipa Hebelky (skvělý ortoped, nadšený lezec). Co tě na lezeckém životě nejvíce baví? Jako krásná a výborná lezkyně jsi musela být v centru pozornosti všech lezců. (Lynn se usmívá a po chvilce odpovídá.)
Ne, myslím si, že lidé jsou velmi zdvořilí a uctiví, a že mě respektují, takže to nebyl a není problém. A co mě na lezeckém životě nejvíce baví? Pobyt v přírodě a zvědavost, kterou to ve mně stále probouzí. Mám ráda pěkná místa, klid, celkovou krásu přírody.

Pátý od Pavla Šťovíčka, který má v Yosemitech také kus svého srdce.
Jaký sport kromě lezení tě baví?

Bruslení na běžkách a také dělám aštánga jógu.

Jan Kareš vzpomněl, že jednou jste ve Francii lezli stejnou cestu v jeden čas. Konstatoval, že to pro něj bylo motivační, protože mu hlavou běželo, že přeci ženská nepoleze líp než on. A zachoval nám svým – a také že nelezla – rovnováhu na světě.
Jestli je takové smýšlení pro něj přirozené, je to v pořádku. Ale domnívám se, pokud si myslí, že muži jsou lepší lezci než ženy, že se to takto nedá rozdělit. Možná by se měl zamyslet, co definuje lezecké schopnosti. Jsem si jistá, že je mnoho žen, které dokáží lézt lépe než on.

A mě by ještě zajímalo:
Čím je pro tebe v rámci skalního lezení možnost využití jistících prostředků, které před lety neexistovaly?

Když lezu jednodélkové cesty, ráda používám grigri, na vícedélku reverso. Jediná věc, kterou nemám na reversu ráda je, že pokud potřebuji ve vícedélce povolit, je to náročnější.

Přes jasné rozdíly ve většinovém přístupu k současnému horolezectví – vnímáš v lezcích něco společného, co se vývojem technologií a zvýšením počtu lezců celkově nezměnilo? Spojuje lezeckou komunitu něco unikátního? Rozděluješ si lidi na laně na lezce a horolezce?
Já myslím, že v duši horolezců je, bez ohledu na technologický pokrok, zakořeněná zvědavost a touha vyzývat sám sebe. Na to nemá nové vybavení vliv. Myslím, že to právě spojuje lezce všude po světě, protože všichni navzájem rozumíme naší vášni pro objevováni, učení se a růst. V rámci dělení na lezce a horolezce -  podle mě, horolezci se zajímají o vyšší  vrcholy a méně o techničtější a obtížnější cesty. Tráví více času plánováním, logistikou, aklimatizací a hledáním cesty přes ledovec a sníh. Lezení v horách obvykle vyžaduje hodně času a to má celkový dopad na životní styl lezců. Oproti tomu čistokrevní skalní lezci zkoušejí těžší cesty s extrémně náročnými pohyby, příkladem jsou boulderisté. Jejich život není stejný jako život alpinisty.

S kým jsi kdy lezla nejraději? A s kým už by jsi se na lano nikdy nepřivázala?
Nepamatuji si, že bych se s někým na laně cítila vyloženě strašně. Někteří lidé jsou samozřejmě trochu více sobečtí, například na expedici ukradnou všechno jídlo nebo něco takového. Na jedné expedici jsme dali všechno naše jídlo na jedno místo, bylo společné pro všechny, ale někteří si to své nechali. Upřímnost a společná práce, tak by to podle mě mělo v horách fungovat. Celkově musím říci, že raději lezu se ženami, protože jsou většinou méně sobecké a soutěživé než muži. Ale v zásadě je to kus od kusu. Mám jednu přítelkyni, která je velmi soutěživá.

Kdysi jsi řekla, že lezení je pro tebe syntézou pohybu po skalách, výkonů i jen samotného pobytu v přírodě s fajn lidmi. Směs zážitků, které se sbírají při překonávání překážek i sebe samotné. Přidala bys k tomu dnes ještě něco?
Lezení je pro mě stále pohybová meditace. Stejně si užívám cesty, které v sobě nesou výzvu, i krásné, lehčí cesty. Jsem prostě ráda na hezkých místech s lidmi, se kterými je mi fajn.

Jakou cestu a kde jsi měla možnost vylézt v rámci festivalu v Teplicích. S kým jsi ji lezla?
Lezla jsem jen jednu cestu se Stoupou. Bylo to na Krále a bylo to velmi vzrušující. Lezli jsme krásným komínem s minimem jištění a představou prvovýstupu před 100 lety. Byla jsem ohromena  odvahou prvovýstupců. Jejich smělostí a smyslem pro dobrodružství!

Petrem Prachtelem jsem rozhovor začala a také skončím. Je tu s námi a zajímalo by ho, zda-li si ještě vzpomínáš na vaše letmé setkání v Americe, kdy jsi mu přišla říci, že mu fandíš. Petrova slova jsou: „Asi nejvíc je láska, ale pak hned svoboda.“ Souhlasíš?
Ano, vzpomínám a souhlasím, je to krásné rčení. První je láska, druhá je svoboda!

Děkuji za povídání a přeji jen vše dobré. S úctou Petra Michvocíková
Za pomoc s překladem děkuji své dceři Lauře.Lynn Hill přednáší na Fesťáku 2023Lynn Hill - autogramiáda na Fesťáku 2023Petr Prachtel namaloval Lynn obrázek - visel ve výloze v pekařství a pak jí ho před besedou dal (je to ten druhý zprava nahoře, na kterém Lynn leze)Petr Prachtel s překladatelkou rozhovoru


Petra Michvocíková   [úpravy] 06:50 20.09.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Skvělá Lynn08:23:16 20.09.2023
Pěkný rozhovor. Nápaditý formát, překlad místy kostrbatý, ale pochopit se dá v pohodě a vyznění neruší.
Steveodpovědět 
 Re: Skvělá Lynn10:09:15 20.09.2023
Opravdu hezke a zajimave cteni. Nejvice mne zaujalo jak se vyjadrila na dotaz Jana Karese, on chudak jen napsal co opravdu tenkrat mu probihalo v mysli, skoro jako kazdemu chlapovi asi by se stalo/myslim vykonnostne dobremu/. No odpovedela dobre, ale trosku feministka to bude taky. Po free prelezu Nose se obcas o ni psalo, ze je nejlepsim lezcem planety, tak ji chapu. A jsem stejne mladej jak ona a taky mne uz preleze kdejaky novacek. Ale i tak je ten rozhovor moc dobrej, bude to chytra holka.
Martas.odpovědět 
 Re: Skvělá Lynn12:17:31 20.09.2023
Jenom, že dotaz na jistící prostředky asi nebyl tázanou pochopen... Škoda.
tah-sha-tungaodpovědět 
  Re: Skvělá Lynn11:27:36 27.09.2023
Nebyl jsem u toho, ale pravdepodobna je i verze, ze dotaz nebyl tazanym/tazanou spravne prelozen. Belay vs protection, atp...Lynn v tom muze byt nevinne
Tomodpovědět 
   Re: Skvělá Lynn11:48:48 27.09.2023
Koukám na to:
"How is in the terms of rock climbing the possibility to use modern belay machinery that didn' t exist years ago for you?"
Lynn: "When I climb single pitch routes I like to use grigri, but on multi pitch routes, I prefer using the reverso. The ONLY thing I don' t like about reverso is that if I need to slack on the multi pitch wall it's much harder to do."
Petra odpovědět 
    Re: Skvělá Lynn14:49:08 27.09.2023
Takze spatne polozena (nebo prelozena do EN) otazka, pokud byl zamer ptat se na frendy, vklinence a jejich modernejsi odnoze (coz by davalo vetsi smysl) a ne na jistitka jako jsou grigri, kybly (tam nechapu, proc by se na to nekdo ptal).
Tomodpovědět 
     Re: Skvělá Lynn14:59:20 27.09.2023
Nejsem si úplně jistá,ale ve volném rozhovoru jsme to, myslím, braly na vše, co se od konopných lan změnilo.
Ale děkuji za upozornění,příště budu přesnější.
Petra odpovědět 

 posledni fotk12:38:20 20.09.2023
Fakt sem cvili dumal, ktera z tech dvou  na te posledni fotce je ta lin hill....:D
joudaodpovědět 
 Re: posledni fotka16:32:19 01.11.2023
No musel jsem se na to podívat a řekl bych že je to Neckář
odpovědět 

 👍10:36:54 21.09.2023
Na Lyn Hill se mi vždycky líbila její úspornost a pragmatičnost.
Na  co ostatní potřebujou kupu omáčky a balastu, ona dá do dvou, tří vět.
Navíc má smysl pro syntézu a hledání nosných principů, jak ukázala v rozhovoru se šarmou.
Škodaže tenhle rozhovor misty vycházel právě s té omáčky, místo kejklování s kvítky bych se radši zeptal na něco pořádného.
Ale asi to byl záměr, kdo ví.
Janodpovědět 

 Kareš...09:37:34 27.09.2023
A Kareš je zase za vola :-D
LLodpovědět 
 Re: Kareš...10:45:12 27.09.2023
Honzo, jak jsem ti psala - jsem ráda, že tvoje konstatování zaznělo. Je to ( troufnou si říct většinový) mužský pohled a rozhovoru přidal na dynamice. Glorifikace nebyla účelem povídání. Jediný o kom vím,že s tebou fakt nesouhlasí je Petr Prachtel,ale jeho vzkaz jsem zde nezlumočila😁 Děkuju
Petra odpovědět 
  Re: Kareš...10:46:44 27.09.2023
Oprava: netlumočila :-)
Petra odpovědět 
  Re: Kareš...16:02:35 06.10.2023
ty opakovany poznamky v rozhovoru na to ze je krasna zena jsou trapny a asi tak sto let za opicema. jak je presne jeji krasa relevantni k vykonum? vubec. fakt marnost nad marnost.
lillyodpovědět 
  Re: Kareš...16:20:31 06.10.2023
ty opakovany poznamky v rozhovoru na to ze je krasna zena jsou trapny a asi tak sto let za opicema. jak je presne jeji krasa relevantni k vykonum? vubec. fakt marnost nad marnost.
lillyodpovědět 
   Re: Kareš...16:33:45 06.10.2023
Upřímně: tebe nepotěší, když ti někdo řekne, že jsi krásná baba? Ptám se, protože se mi zdá, že Lynn (v jejích šedesáti, nebo kolik jí je) trochu závidíš.
honzaodpovědět 
    Re: Kareš...17:48:00 06.10.2023
navíc je to v konfliktu s tradičním stereotypem, že (horo) lezkyně jsou hnusný smradlavý šušary mužatky - a to fakt nejsou!
Lukas B.odpovědět 
     Re: Kareš...15:47:45 01.11.2023
Abych řekl pravdu, tak tebou zmíněný stereotyp jsem ještě neslyšel a asi by mě ani nenapadl.

Naopak co si vzpomínám na české sportovní lezkyně (ty co už trochu lezou), tak jsou to většinou pěkný baby.
odpovědět 
   Re: Kareš...09:32:16 07.10.2023
Mi by nevadilo, kdyby mi říkali, že jsem krásný muž! A žádná se k tomu nemá! Smutné!
Dagobertodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Bouldering na Holáči
 Databáze cest:
Všechny cesty (171726)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Quinto 6c Ulassai
Passo Doble 6b+ Ulassai
Lincaz 6c+ Osini
Acqua In Bocca 6c+ Jerzu
Baba Yaga 7b+ Jerzu
Nově komentované:
Misplaced Childhood L2 7b Siurana
Misplaced Childhood L2 7b Siurana
Krkavčí Dcera 8a Krkavka
Krkavčí Dcera 8a Krkavka
Krkavčí Dcera 8a Krkavka

 Nově v diskusi:
Redirection loop | Re: Davle | Re: Davle | Re: istenie pri sololezeni | Re: Davle | Techničtější cepíny | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle |

 Nové komentáře:
Re: Úředník perlí | Re: HG | Re: HG | HG | Re: očima Háčka | Re: Úředník perlí | Re: Úředník perlí | Re: Úředník perlí | To chce klid | Re: Úředník perlí |

 Kde to vře:
Nová cesta v západní stěně Cholatse (6.440) (144)
Will Bosi zvedl obtížnost bouldru Nova od Jany Švecové na 8C (29)
Evropská olympijská kvalifikace v lezení Laval, Francie (23)
Na Štandu 23: Petr „Jony“ John (20)
Video: Slovenka Miška Izakovičová a lezení v Adršpachu (16)
Tanap - nový návštěvní řád (13)
Rakousko: nové vícedélky na Diesbachwand a v Bad Gastein (11)
Slovenka Miška Izakovičová: Golden Gate 5.13 na El Capa (10)
Závod v lezení vícedélek na 220m hrázi přehrady ve Švýcarsku (6)
Česká horolezecká stopa v Himalájích (6)

 Nově v inzerci:
různý lezecký materiál | Boty Dynafit Seven Summits 29,5 | kalhoty Marmot Refuge vel.M | Mezzalama Race Jacket | Joker Beal 9,1mm, 30m | lezecký set | Pánská zateplená bunda s kapucí Forclaz MT 100 | Friend | Celovka mammut tx1 | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jak často perete lano?
 Nikdy 
 330 
 Jednou za několik let 
 243 
 Jednou ročně  
 238 
 Častěji 
 270 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.