LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympiáda (05.08)
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
SP Koper (06.09)

Žebříček
Cesty:
11.Klapal 11062
12.Širůčková 11022
13.Gulášek 11019
Bouldry:
11.Chejn 9925
12.Petrík 9800
13.Kučera 9703
Hory:
12.Ludrovský 4626
13.Čáp 4320
14.Magič 4292

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Deníčky
5604 lezců
1117734 cest
Nové přelezy:
Bourinator 8a
Carte Blan 8a
Heathersag 9+/10-
Kleiner Ro 9+/10-
Bourinator 8a
Královna O 7C
Freischwim 8+/9-
Mein Gott 7b+
L´Ami Caou 8a
Tout N´Est 7c+

Stěny
Umělá lezecká stěna - II.ZŠ - Moravská Třebová
Boulder Cave Bar - Opava
Lezecké centrum Mammut - Praha 7 - Holešovice

Prodejny
HUDYsport - Karlovy Vary
HUDYsport - Ústí nad Labem
NěcoNavíc.cz - České Budějovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení

Na pískovcových skalách u Hodkovic a Bezděčína v Českém ráji plánuje podnikatel vybudovat ferátu, a pískovcové lezení zde je proto v ohrožení, informují v prohlášení tamní horolezci z H. O. Hodkovice na webu Horydoly.cz

"Jedná se o oblast, která po dlouhá léta spadá pod správu našeho člena Petra "Slůněte" B. Pro upřesnění se momentálně jedná o čtyři skalní pískovcové útvary – Hřebenovou věž, Bezděčínskou věž, Sestroňovickou věž a Malou Zarostlou věž," píše se v prohlášení.
H. O. Hodkovice se veřejně distancuje od aktivit současného majitele. "Oficiálně jsme ukončili správcovství této oblasti, tudíž Petr ,,Slůně" B. nebude provádět údržbu jistících prvků a kontrolu cest. Ostatní věže Bezdečínského hřebene ve správě zůstávají."

"Nechceme být spojováni se současnými plány pana majitele, s ničením cest a s celkovou devastací měkkého pískovce, ke kterému zcela jistě při komercionalizaci bude docházet. Naším cílem je rozšířit povědomí o této situaci a věříme, že najdeme podporu od lezců a přátel přírody, kterým jde v prvé řadě o úctu k přírodě a k odkazu předchozích generací."

Více viz celé stanovisko:

horydoly.cz: Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Ohrožená oblast v databázi na Lezci:

Oblast: Bezděčín


Standa Holec   [úpravy] 06:55 17.06.2024Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Ferrata :(08:41:48 17.06.2024
Ferratu neplánuje, ale už buduje. :( Ve středu se už trasa z údolí a výlez vedle "úderek" v náhorce, rýsovala jasně, bohužel.
 simodpovědět 

 Hmmm09:05:07 17.06.2024
S panem majitelem jsem osobně mluvil a je to celkem rozumný člověk. Pokud vím tak tam lezení nechce nijak omezovat nebo zakazovat. Naopak o oblast má v plánu se starat a začal prořezem stromů v blízkosti skal kvůli kterým je naprostá většina ceset v oblasti zelená, pod lišejníkem a proto nelezitelná ! Ferrata na Bezděčínskou věž vede v místech ve kterých nevede žádná stávající cesta!Fascinuje mě že HO Hodkovice začali kvičet a přitom tam na tu oblast už léta nikdo ani nesáhnul!Žádná údržba jištění se tam nikdy nekonala a vše je tak jak to tam prvovýstupci dali. Mimoto jak jsem napsal lezitelné jsou tam pouze cesty na Hřebenovou a Bezděčínskou věž a to také né všechny! Ostatních šest skal v oblasti jsou celé pod vrstvou lišejníku a tudíž nelezitelné!!! V oblasti je zhruba 180 cest z nichž lezitelných bude tak 70 a to ještě možná. Toliko k "hospodaření" HO Hodkovice v této oblasti!
Honza odpovědět 
 Re: Hmmm10:40:38 17.06.2024
No nevím, na žádné problematické jištění jsem v oblasti nenarazil. Kruhy jsou původní, ale vzhledem k tomu, že většina cest je stará cca 20 let, to není problém. Ostatní skalky nejsou tak atraktivní a tudíž se na ně neleze a zarůstají, to je normální. Zajímalo by mě, kudy ta ferata v údolce Bezděčínské věže teda vede, když podle tebe nenarušuje žádnou lezeckou cestu. Tolik volného místa tam totiž není, takže nejspíš lžeš.
Ondraodpovědět 
  Re: Hmmm11:11:59 17.06.2024
Ta ferrata nevede v údolce ale po hřebeni!Údolní stěnou vůbec neprochází!Začíná na úpatí ze severní strany pokračuje severní stranou předskalí a vlevo od hrany na první vrchol pak přes hřeben obou vrcholů a končí na konci hřebene. Žádnou cestu neprotíná a ani není blízko nejblíž je cestě Odvrtaná minulost a to v tom místě u hrany. Takže čekám omluvu za to mé lhaní! Ostatní skály a cesty jsou dost atraktivní ale jak říkám jsou pod mechem a nikdo na ně nikdy nesáhl takže nějaké kecy o údržbě skal a podobně ze strany HO Hodkovice jsou blábol! Podotýkám že s majitelem nemám nic společného jen mě sere když někdo lže. Mimo to pozemky kolem skal mají už dva roky jiného majitele (nějaké občanské sdružení) a to nikdo neřešil. A, za další před cca 20ti lety byl Bezděčín celkem dlouho místem kam "outdoor" agentury vozili bandy výrostků z Holandska a Belgie a, na skalách tam s nimi dělali věci které taky nemají s pískovcovím lezením moc společného a to ty skály nebyly jejich! A jelikož jsem se tam o to v té době zajímal tak vím že správci to bylo jedno!
odpovědět 
   Re: Hmmm11:30:05 17.06.2024
OK, ohledně směru feraty se omlouvám, pochopil jsem tak popis z prvního příspěvku. Nic to ale nemění na tom, že feraty na přírodních pískovcových skalách nemají co dělat. Legislativně je to asi šedá zóna, ale ani vlastnictví pozemku pod skalami nedává majiteli volnou ruku v tom, co s nimi udělá. Konkrétně Bezděčínské skály sice neleží v CHKO ani jiném chráněném území, ale jsou významným krajinným prvkem, takže je nelze svévolně poškozovat.
Ondraodpovědět 
    Re: Hmmm11:51:29 17.06.2024
Legislativně to žádná šedá zóna není.Je to jeho majetek a hotovo dvacet. Bezděčínský hřeben je možná významný krajinný prvek ale pokud vím tak je to de facto bývalý pískovcový lom (stopy po těžbě jsou tam jasně patrné dodnes). Ferraty na pískovci nejsou žádná výjimečná věc stačí se podívat do okolí Oibinu a to sasíci jsou jiný kádři když jde o tradice lezení a Oibin a okolí není písek ale struhanka oproti Bezděčínu!!! Já počínání majitele nijak neobhajuji a ani to nebylo mím záměrem ale to co dělá je jeho právo a kdyby přišlo tvrdý na tvrdý tak by skály mohl oplotit (při zachování volného průchodu krajinou) stávající kruhy uřezat a už tam nikdy nikoho nepustit a nikdo by nemohl ani pípnout! Reagoval jsem proto že z vyjádření HO Hodkovice jsem měl pocit že se tam dělají brigády desetkrát do roka a vše se tam udržuje což je lež. Btw jak jsem psal na Bezděčínské věži pod cestou Opilcův sen se hýbe slaňák to jsem správci hlásil předloni protože jsem ho potkal v Radoňovicích na sluneční plotně kde mimochodem také dělá správce a kde podle jeho slov je po deseti letech poprvé!!! To myslím nejlépe vypovídá o tom jak oblast "spravuje". Nicméně máš pravdu že problematické jištění tam relativně nikde není pokud vím vyjma ten jeden slaňák ale nedávno se že severní strany na Hřebenové věži odlomil opravdu velký blok. Včera jsem lezl cestu Severní stěna a pod slaňákem je další velký dutý blok který půjde hned jak za něj někdo vezme a to samé pod zmiňovaným volným slaňákem v cestě Opilcův sen je odfouklá deska která je tam tedy už od prvovýstupu ale jelikož se přes ní musí jít tak by taky zasloužila podlepit.
Honza odpovědět 
     Re: Hmmm12:49:38 17.06.2024
Vlastnictví pozemku opravdu neznamená, že si na něm můžeš dělat, co chceš. Významný krajinný prvek je pojem Zákona o ochraně přírody a krajiny. Bezděčínské skály jím jsou od r. 1995. Oybin je až na vyjímky (Rosensteine) výrazně tvrdší než Bezděčín, kde to v některých částech vyloženě solí. Feráty jsou legislativně v šedé zóně. Jejich budování totiž není nijak právně ošetřeno. Bezděčínské skály jsou přírodní. Nejedná se o bývalý lom. Na pár místech jsou jen vytesané stupy z dob, kdy lezecká etika teprve vznikala. Postupně se ale dospělo k dnešnímu konsenzu, podle kterého je sekání k usnadnění průstupu nepřípustné. Zpřístupňování skal pomocí ferat je proto krokem zpět.
Ondraodpovědět 
      Re: Hmmm12:56:05 17.06.2024
Nemáš pravdu! Jedná se opravdu o lom (i když na přírodních věžích) a těžba se zde prováděla to není žádné tajemství stačí se zeptat ve vesnici starousedlíků! Ne jeden má z toho kamene barák nebo jeho část! To že je Oibin tvrdší materiál než bezděčín je nesmysl. Bezděčínský pískovec patří společně se Suškami k nejtvrdším u nás!
Honza odpovědět 
       Re: Hmmm22:07:09 17.06.2024
Honzo a na tom Oybině si někdy byl? Jako někdo, kdo byl mnohokrát v obou oblastech musím konstatovat, že ani ty nejsolivější skály v okolí Rosensteinů nejsou tak solivý jako je standard v Bezděčíně. Přičemž obě feraty samozřejmě v těch nejsolivějších místech nejsou, ale jsou ve fakt echt tvrdým matroši. To není subjektivní dojem, ale naprostý nezpochybnitelný fakt, tak prosím tyto feraty v Žitavských horách už nepoužívej pro srovnávání a s feratou na měkkým písku v Č. Ráji, a tím pádem její obhajobu, děkuju. P.S Lezení po dešti je i tam prasárna, stejně jako všude jinde, s výjimkou snad jen cest v absolutně betonových místech na Suškách...
Jouzaodpovědět 
       Re: Hmmm22:07:09 17.06.2024
Honzo a na tom Oybině si někdy byl? Jako někdo, kdo byl mnohokrát v obou oblastech musím konstatovat, že ani ty nejsolivější skály v okolí Rosensteinů nejsou tak solivý jako je standard v Bezděčíně. Přičemž obě feraty samozřejmě v těch nejsolivějších místech nejsou, ale jsou ve fakt echt tvrdým matroši. To není subjektivní dojem, ale naprostý nezpochybnitelný fakt, tak prosím tyto feraty v Žitavských horách už nepoužívej pro srovnávání a s feratou na měkkým písku v Č. Ráji, a tím pádem její obhajobu, děkuju. P.S Lezení po dešti je i tam prasárna, stejně jako všude jinde, s výjimkou snad jen cest v absolutně betonových místech na Suškách...
Jouzaodpovědět 
        Re: Hmmm06:15:36 18.06.2024
Ale o tom přeci ta debata vůbec není jeszli je to vhodný materiál pro ferratu nebo není. Je to prostě jeho skála a jestli ji tam chce udělat tak ji tam udělat může. Jestli tam bude chtít uřezat kruhy a slaňáky a zakázat lezení pro veřejnost tak to prostě udělat může a nikdo nemá právo ani pípnout! Btw pokud vím tak ty skály byly na prodej celkem dlouho, okolní les se prodal už před lety a, skály nikdo nechtěl tak se ptám kde byl celou tu dobu HO Hodkovice který teď nejvíc kvičí? Nevím za kolik se skály prodaly ale určitě to nebyla nijak horentní suma. Proč se to neřešilo v součinnosti s ČHS který místo vymýšlení nového loga mohl dát peníze na odkoupení oblasti?! Odpovím si sám.Každému včetně HO Hodkovice a příslušného OVK byla ta oblast úplně fuk a nikdo se o ní nezajímal a teď když už se s tím nic dělat nedá tak začali kvičet že to někdo koupil a teď si dovoluje se svým majetkem nakládat!
Honza odpovědět 
         Re: Hmmm10:40:49 18.06.2024
Zase ty tvoje dětinské devadesátkové představy o soukromém vlastnictví a absolutním právu majitele pozemků! Tak to prostě v českém právním systému díkybohu není a vlastnictví lesního pozemku nebo parcely se skálou není to samé jako vlastnictví zahrady u tvého domu. Se s tím smiř. Je zbytečné si hrát na schovávanou a útočit na všechny kritiky tvého projektu. Byznys plán spojený se zaferátováním oblíbeného lezeckého objektu prostě na lezeckém serveru a u místních lezců podporu nezíská. Nechci si hrát na psychologa, ale vidím velké rozpory v tvých reakcích - ta ferrata tě nezájíma, ale víš přesně kudy vede. Oblast je prý zarostlá a bezvýznamná jen s několika cestami, ale jezdíš tam pravidelně několikrát do měsíce atd.
Nový majitel pozemků se skalami (ať už jsi to přímo ty, nebo ten rozumný pán, se kterým si tam náhodou mluvil:) je lezec (viz seznam jeho prváčů http://www.skalnioblasti.cz /4_history/5_history_index.asp? history_cmd=7admin&pismeno=&id=7724), který se marně snaží obhájit svůj komerčně motivovaný ferátový projekt a líčit ho tak, že zvelebuje zanedbanou oblast. Kritika ostatních lezců se mu ale nelíbí a reaguje infantilně ("Koupil jsem si skálu, kde si budu dělat, co se mi zlíbí a když na mě budete zlý, uřežu vám kruhy."). Řešení je ale prosté. Pokud nechceš být v lezecké komunitě za hovado, nedělej to, co většina lezců vnímá jako zvrácenost.
Ondraodpovědět 
          Re: Hmmm11:03:39 18.06.2024
No vážně jsem se nechtěl uchylovat k osobním útokům ale ty jsi vážně dement :-))) ano vím kudy ferrata vede protože jsem byl na Bezděčíně teď v pátek a i v sobotu. Je mi vážně úplně ale úplně jedno jestli si myslíš že že jsem ten majitel a je to můj projekt (už jen to dokazuje mnohé o tvém psychickém paranoidním stavu). Je mi úplně jedno co si myslíš o tom na co má majitel pozemku právo a na co ne. Vyjadřuješ se k něčemu o čem nemáš ponětí v oblasti o které nemáš základní povědomí (viz dřívější těžba kamene na Bezděčíně). A, takhle bych mohl pokračovat do nekonečna ale bylo by to zbytečné.Mohu ti jen poradit aby jsi šel k zrcadlu a dal si facku ale opravdu velkou děláš to pro sebe! ;-)
Honza odpovědět 
         Re: Hmmm - čti znovu21:52:08 19.06.2024
Právě že o tom ta debata je. O nevhodnosti materiálu pro feratu. Lezl jsem na Hřebenové věži a podívat jsem se byl i na Bezděčínské. Srovnávat ten materiál (v některých cestách byly hlouběji vyšlapané stupy) se Suškami může fakt jen nelezec/někdo, kdo na Suškách nikdy pořádně nebyl nebo zainteresovaný lhář. Já si myslím, že se tě týká to druhé, ale třeba se pletu. Facku si nedávej, nepomohlo by to. Radši si přečti znovu úvodní příspěvek a pak si přečti znovu celou diskuzi. Třeba ti přeci jen dojde, jak vypadá to, co píšeš.
T.odpovědět 
         Re: Hmmm22:05:34 19.06.2024
Mimochodem, kdyby si někdo chtěl udělat představu o těch údajně "zelených cestách", stačí si stáhnout appku OpenTopo od Hanibalu a otevřít si průvodce na Bezděčín. Tolik ke lžím.
T.odpovědět 
          Re: Hmmm10:32:32 20.06.2024
Tak až budeš mít čas tak tam zajeď a projdi si ty skály jako jsem to udělal já na jaře. Myslím všechny až dozadu ne jen ty první dvě respektive druhou a třetí. Pak mi řekneš kolik cest jsi tam viděl které by nebyly pod vrstvou mechu a lišejníku. A ono není ani potřeba chodit daleko stačí obejít hřebenovou věž a zkusit vylézt cesty od Východní cesta až po cestu Kam tě ruce vytáhnou a dávej bacha v některých jsou kromě mechu špíny a lišejníku i velké zvětralé bloky tak ať něco nehodíš na jističe. Jsou to fajt velký kusy tam by to pro jističe bylo jasný i s helmou!V celé oblasti je ze 180ti cest lezitelný jen zlomek pokud tvrdíš opak jsi lhář! Co se materiálu týče je bezděčín velká všehochuť kdy na jedné skále je několik fórem pískovce. Když vezmu Hřebenovou věž tak ta je z jihu převážně tvrdý pískovec s žekezitou inkrustací a železitými žílami ale také velice hrubozrný pískovec tvořený slepenými křemičitými mikro oblázky viz třeba "Nejistá cesta" ze severní náhorní strany je v některých místech naopak velmi měký a zvětralý materiál. Velice podobná směs různých druhů pískovce je i na Bezděčínské věži. Ano Sušky jsou obecně asi tvrdší ale charakter materiálu je podobný a s ostatními pískovcovými oblastmi v okolí nesrovnatelný. Pokud tvrdíš něco jiného jsi lhář! Je mi dost jedno jestli si myslíš že jsem v tom nějak zainteresovaný. Jezdím tam často a rád (narozdíl od tebe který jsi tam byl možná jednou nebo dvakrát) a když si mám vybrat jeszli tam budu mít možnost jezdit i dál s ferratou za zády, nebo vůbec tak beru tu ferratu. Nemám nejmenší radost že jsou ty skály soukromé
pokud máš možnost soukromí majetek vyvlastnit tak to udělej já budu jen rád. Pokud ale nic takového nedokážeš tak se nevyjadřuj a neoznačuj někoho za lháře když ty sám nemáš o věci bazální povědomí!
Honza odpovědět 
           Re: Hmmm18:09:59 21.06.2024
hele, lhaním ses tu oháněl několikrát předtím i teďka jen ty, tak si to přeber, pokud ti někdo v minulosti nevyvlastnil kvality nutný k sebereflexi. Možná nejsi ani lezec, když správci vytýkáš mech a lišejníky, to díky Bohu na písku odjakživa řešil a řeší jen prvovýstupce a ten, kdo si po něm chce cestu přelézt, správce řeší jen jištění, slaňáky, vrcholovky, volný bloky. Což bys měl vědět. Přispěl jsem do diskuze spíš kvůli ostatním, ty jsi pro diskuzi prapodivný partner, ale klidně pokračuj dál, lidi tyhle diskuze tady právě pro podobný exoty milujou.
T.odpovědět 
            Re: Hmmm20:39:41 21.06.2024
Ale to víš že ano ty brepto jeden. ;-)
Honza odpovědět 
             Re: Hmmm23:30:22 21.06.2024
jop, došly argumenty. Teda počkat, tys vlastně ani předtim žádný neměl, to byla jen chabá imitace intelektu a u některých momentů ti nakonec nezbylo než se jako jediný v této diskuzi snížit k nadávkám nebo i sklapnout. Brepty brept, je to každopádně sranda párek.
T.odpovědět 
      Re: Hmmm15:09:23 17.06.2024
Nic jako šedá zóna v tomto případě a kontextu není. Zákon hovoří jasně a kdo mu nerozumí, ať se zeptá. Místo plácání "mouder".
odpovědět 
       Re: Hmmm16:20:29 17.06.2024
Když to není šedá zóna, tak se tě, chytrolíne, ptám, který zákon u nás upravuje výstavbu a užívání ferrat?
Ondraodpovědět 
        Re: Hmmm16:32:30 17.06.2024
Mě tvá otázka tedy nepatřila ale... Tady přece nejde o žádný zákon který upravuje tvorbu ferrat ale jde o to že je to jeho MAJETEK!!! Bezděčín není CHKO ani žádná přírodní nebo kulturní památka tedy alespoň pokud vím a tudíž není nijak chráněna, takže když tam chce budovat ferratu tak to je asi stejné jako bych si ji chtěl vybudovat na zdi svého rodinného domku. Jinak řečeno každému je do toho buřt.
Honza odpovědět 
         Re: Hmmm17:28:28 17.06.2024
Bezděčínské skály
Bezděčínské skály se nacházejí se severně od obce Bezděčín na ploše cca 18 ha. Jedná se o morfologicky významný hřeben tvořený skupinami pískovcových bloků oddělených korytem potoka nebo průvaly.

Katastrální území: Bezděčín u Jablonce nad Nisou, Pelíkovice

Datum registrace významného krajinného prvku: 20.6. 1995

Rozloha: 18,39 ha

Důvod vyhlášení: morfologicky významný hřeben tvořený skupinami pískovcových bloků, oddělených korytem potoka nebo průvaly. Část skalnatého hřebenu není vypreparovaná erozí, ale zalesněná borem, typické pro nevýživné silikátové substráty
Kuba Turekodpovědět 
          Re: Hmmm22:07:20 19.06.2024
to je tak dojemný, jak najednou drží "Honza" hubu :-D Báječná "diskuze", moc se bavím :-D
odpovědět 
           Re: Hmmm18:11:49 21.06.2024
áno, ani s několikadenním zpožděním neuznal svůj omyl, prostě diskutér jak Sokrates nebo Démokritos
T.odpovědět 
          Re: Hmmm10:00:57 22.06.2024
Mohl bych poprosit o uvedení konkrétního stupně ochrany přírody tohoto "významného krajinného prvku", ze kterého by pak bylo možno odvodit další souvislosti k předmětu této debaty?

NP/CHKO/NPR/PR/NPP/PP

Bez této informace působí tvá citace jen jako pokus o manipulaci lidmi, kteří se v dané problematice neorientují.
odpovědět 
    Re: Hmmm12:00:27 17.06.2024
Navíc současný majitel je první kdo vzal do ruky pilu, dohodl to s majitelem pozemku (jak jsem psal les má jiného majitele) a prořezal to kolem skal aby tam mohlo světlo a skály neměli tendenci tak zarůstat mechem a lišejníkem jako doteď! To nikoho z HO Hodkovice nikdy ani nenapadlo.
Honza odpovědět 
    Re: Hmmm12:50:46 17.06.2024
Problém je že po přečtení toho článku bych si, nebýt znalý poměrů, ptedstavil významnou a rozsáhlou pískovcovou oblast kde se přísně dodržují pravidla lezení na písku která sám Joska Smitka sepsal před smrtí na pergamen a kterou dnem i nocí udržuje a zvelebuje HO Hodkovice a oproti tomu zlého podnikatele který jim jejich odkaz lezecké budoucnosti chce zašlapat do země. No pravda je taková že jde o devět skal/věží na které vede něco kolem 180 hotových cest a pár více či méně dodělaných Bočkových projektů které už vzal čas a mech. Leze se na dvou věžích na které vede něco kolem 70ti cest ze kterých se reálně leze tak 20 a to ještě možná... Ostatní je v současné době nelezitelné! Oblast funguje jako takové útočiště na jaře, v zimě (leze se celý rok) nebo po dešti bo tady nikdo nějaké "po dešti" nikdy neřešil!Běžnou praxí tu je že sem naběhnou rodinky s dětmi (někdy i několik rodin najednou) na Hřebenové věži na, Jižní stěně kde se, leze rozvěsí lana do několika cest a nechají potomky řádit. O nějakých pravidlech pískovcového lezení tady nemůže být ani řeč. Toliko asi k tomu tendenčně (když né přímo lživě) napsanému článku. A znovu podotýkám že s novým majitelem ani jeho záměry nemám naprosto nic společného!
Honza odpovědět 
     Re: Hmmm15:07:22 17.06.2024
Tak víš co, slova jako ponikatel, nový majitel etc. - to holt v médiích frčí a čím více negativity tím "lépe".
odpovědět 
      Re: Hmmm15:25:18 17.06.2024
Já to chápu už jen vzhledem k tomu kdo psal ten článek žánop... Bez ohledu na to jestli se mi líbí co tam nový majitel plánuje bych byl rád aby se z té oblasti nedělalo něco čím nikdy nebyla a ani neměla ambice být. Je to fajn oblast kde se dá lézt po dešti, jsou tam lehké hezké a relativně dobře odjištěné cesty ideální na takovéto jarní rozlézání. V podstatě každá cesta tam má vlastní slaňák takže ideální na "rybaření" s dětmi nebo
začátečníky. Pokud vím tak majitel nemá v plánu tam někom zakazovat lézt (i když by mohl žánop...) naopak se o oblast začal starat po tom co tam nikdo na nic dvacet let nesáhl (ano tak dlouho tam jezdím někdy i několikrát do měsíce) a jelikož tam takhle dlouho jezdím tak vím že lezení které se tam praktikuje nemá s tradičními pravidly pískovcového lezení nic společného ať už si HO Hodkovice říká co chce. Mimochodem i spousta cest které dělal sám správce tam vznikala "různými" způsoby...majitel se tím od začátku nijak netajil že tam chce pořádat kurzy atd. a za mě byl alespoň natolik slušný že si ke svému podnikatelskému záměru koupil "vlastní oblast" znám spoustu takových co ve velkém už léta klienty tahají do skal v CHKO což mě tedy sere mnohem víc!!!
Honza odpovědět 
       Re: Hmmm16:37:39 17.06.2024
Tvoje neustálé ubezpečování, že s vlastníkem nemáš nic společného, mě osobně přesvědčuje o opaku. Ale to je jedno, jen bys nemusel takhle mlžit. Lezecky je to oblíbená oblast místního až regionálního významu. Pěkných cest tam rozhodně na pár návštěv je, jak je vidět i z databáze na Lezci (registrované přelezy tu má cca 70 cest, nikoliv 20, jak tvrdíš). Bezděčínské skály nejsou co do kvality skály Sušky, ač mají podobný geologický původ. Tvoje srovnání s Oybinem je úplně mimo. A bývalý lom to rozhodně není. Od lezců opravdu nečekej aplaus za budování ferrat a komerční využívání skal. Na tom nic nemění ani formální vlastnictví pozemku pod skalami.
Ondraodpovědět 
        Re: Hmmm16:47:06 17.06.2024
Hele je mi fakt jedno co si myslíš jestli když říkám že nemám s majitelem nic společného tak nemám. Ty jsi mě hned ve své první reakci označil za "nejspíš lháře" aniž by jsi o tom věděl zbla. Já jezdím na Bezděčín víc než 20 let jak dlouho tam jezdíš ty? Jsem tam několikrát do měsíce kolikrát jsi tam do měsíce ty? Mám tam přelezeno co se, tam v současnosti přelézt dá co tam máš přelezeno ty? Když říkám že se tam reálně leze 20 cest tak to je ještě moc!!! Upřímně je mi úplně jedno co si myslíš o mě nebo o Bezděčíně každopádně je jasné že se, vyjadřuješ k něčemu o čem nemáš základní povědomí a jen ze sebe tady děláš pitomce.
odpovědět 
         Re: Hmmm17:26:52 17.06.2024
Pitomce se z nás snažíš dělat ty. Oblast znám dobře a dvacet let to už bude skoro taky. Je zcela pochopitelné a logické, že místní lezci (HO Hodkovice) proti stavbě ferraty protestují. A nemusí kvůli tomu nic kácet ani drbat lišejníky. Jestli tím nečeho dosáhnou je otázka jiná, ale opravdu nečekej, že tě za ferratu ve frekventovaných lezeckých terénech někdo z lezců pochválí. Připomělo mi to Čokaře, který se tu před lety marně snažil před lezeckou komunitou obhájit svůj záměr ferraty na Frýdlantské cimbuří, která nakonec díky pákám ochranářů (NPR) neprošla.
Ondraodpovědět 
          Re: Hmmm17:53:49 17.06.2024
Ale já přeci nechci aby mě někdo chválil mě je nějaká ferrata na Bezděčínské věži úplně jedno jak říkám nemám s tím nic společného ale ani mě to nijak neuráží a nevadí mi to tam. Je to prostě jeho majetek a tím to hasne. Jak jsem řekl ve finále by to tam mohl oplotit uřezat kruhy a slaňáky a už tam nikdy nikoho nepustit a nikdo opakuji NIKDO by nemohl říct ani půl slova ostatně to samé by mohl udělat i majitel okolního lesa. Lezení je zájmová činnost a jestli si myslíš že jako lezec nebo nedejbože člen ČHS máš nějaké právo tam lézt na SOUKROMÝCH skalách tak jsi hodně naivní. V tuhle chvíli už je jen na benevolenci majitele jestli a jak se tam poleze a ty, Turek i HO Hodkovice můžete kvičet jak chcete a platí co jsem napsal výše HO Hodkovice jsou ty úplně poslední kdo může kvičet!!!
Honza odpovědět 
          Re: Hmmm18:15:52 17.06.2024
Btw srovnávat Frýdlantské cimbuří ležící v CHKO a přírodní památce UNESCO se soukromými skalkami místního významu ležící za kravínem které se do své současné podoby dostaly částečně díky těžbě pískovce, je fajt hodně velkej úlet!
Honza odpovědět 
           Re: Hmmm10:55:28 18.06.2024
Nesrovnávám dotyčné skalní terény, ale situaci, kdy se lezec před lezeckou komunitou snaží obhajovat svůj bizarní projekt, který je většinově vnímán jako nepřijatelný.
Ondraodpovědět 
            Re: Hmmm11:08:25 18.06.2024
Ale já nic neobhajuji a není to můj projekt ty paranoidní magore ;-)
Honza odpovědět 
             Re: Hmmm14:56:31 18.06.2024
Radši zákaz lezení než feratu.
odpovědět 
             Re: Hmmm21:41:35 18.06.2024
Bez těch nadávek bys to nedal, viď? Neboj, on si každý udělá závěr sám, kdo je magor, který kydá špínu na místní lezce a oblíbenou malou oblast účelově líčí jako lezecky bezvýznamný zarostlý lom. Kdo to tam zná, tak nicméně ví a ostatním je to stejně jedno, takže je to zbytečný.
Ondraodpovědět 

 šáhněte si do svědomí i vy09:25:07 17.06.2024
Ferrata je zrůdnost, ale podle toho, že na Hřebenové věži jsou cesty každý metr a bojíš se někam sáhnout abys už nelezl "něco jiného", tam správce nefunguje už dlouhá léta (na druhou stranu na tři metry mezi cestami zapomenul třeba na Obrwegrech sám tamnější správce, tak kdo ví...)
odpovědět 
 Re: šáhněte si do svědomí i vy09:47:50 17.06.2024
Tak on tamější správce Petr Boček je zároveň autorem naprosté většiny cest na Bezděčíně tak proč by nějak zasahoval když tam ty cesty takhle vedle sebe sám naflákal... Btw pokud vím tak už nějakou dobu ani není kvůli zdravotnímu stavu schopen nějakou údržbu provádět (hýbající se, slaňák na Bezděčínské věži jsem mu osobně hlásil předloni a hýbe se vesele dál) a jak píšu výše nikdo se tam o ty skály nestaral od prvovýstupů a podle toho to tam taky vypadá lezitelné jsou dvě věže z devíti a to ani ne všechny cesty naně,ostatní
je mech a lišejník
odpovědět 

 Zivotnost21:07:27 17.06.2024
Aka je zivotnost istiacich feratovych prvkov v pieskovci? Co som bol ferraty tak bezne aj v zule alebo vapne byvaju casom poskodene. Ja by som si toto na zodpovednost nezobral.
Paloodpovědět 
 Re: Zivotnost12:41:31 18.06.2024
životnost samotných ocelových prvků feráty je úplně stejná jako když se zasadí do jiných šutrů. samozřejmě dříky jsou macaté a patrně i delší než do šutru, lepené do skály nějakou tou chemií.

co je jiné, je životnost/otěruvzdornost skály okolo feráty, tam, kde by se vápenec jen povrchově oklouzal a žula zčernala, tam se pískovec ošlapává a vydroluje a vznikaji schody ne nepodobné schodům na údolní podmokelské.
pro srovnání - obě dvě žitavské feráty (nonnenfelsen i alpiner grat) tady straší už dlouho, nonenfelsen 30 let a alpiner grat bezmála dvacet. vedou v relativně pevném materiálu (suškám se to nevyrovná, je to trošku specifický materiál, poměrně hrubozrnný s železitými žílami), ale i tak se občas objeví lavor na dlaň hluboký (v takovém případě je dodatečně umístěna kramle). no a eroze pod skálou, a ta se řeší nějakým dřevěným povalovým chodníkem.
Lukas B.odpovědět 

 hold to bude sportovka12:31:36 18.06.2024
Já to nevidím jako velkou tragédii. Stejně tam jsou cesty, který vzdáleností neodpovídají pískovcovým pravidlům, když ty cesty více dojistí, tak z toho bude taková venkovní stěna.
Kdo chce bušit pecky stejně půjde na Panťák a kdo chce klasiky, tak půjde do Skaláku, nebo na Sušky. Ferrata je trošku debilita, ale lezení bude čím dál víc komerční a s tím přicházejí nové trendy. Osobně si myslím, že jednou bude dojištěno xy cest, protože dneska si chtěj lidi pohodově zalízt a není cílem se zabít :)
Buďme teda rádi, že to není žádná dominanta oblasti, nebo nějaká echt klasická skála.
odpovědět 

 CHKO18:28:47 18.06.2024
Tuším, že skály v Bezděčíně spadají ještě stále do CHKO Český ráj. Takže pokud to CHKO neodsouhlasí, tak se jim to pak bude hodně nelíbit!
v.ještěrodpovědět 
 Re: CHKO18:31:09 18.06.2024
To tušíš špatně. ;-) CHKO to není.
odpovědět 
  Re: CHKO10:39:37 19.06.2024
Pravda, je to pouze v Českém ráji, ne v CHKO.
v.ještěrodpovědět 

 Fotky12:19:30 19.06.2024
Pár aktuálních fotek (18.6. navečer) je zde:
https://www.facebook.com/share/p/yNNZbhqscsCuWgu6/
 _Tomodpovědět 
 Re: Fotky12:43:33 19.06.2024
Vypadá to pěkně. Když se rozdával intelekt, šel si tvůrce této "ferraty" evidentně dvakrát. Realizovat svůj podnikatelský záměr skrze ničení přírodních útvarů (byť lokálního významu) vyžaduje pořádnou porci pod čepicí!
Lukáš P.odpovědět 
 Re: Fotky13:39:12 19.06.2024
díky za fotky. mě se to taky nelíbí. otázka je, co s tím můžu dělat.
pro to, abych na zahradě skácel přerostlej strom potřebuju povolení (což je v zásadě správně, jen to praxe někdy pokulhává, ale prostě je někdy třísetletej zdravej strom hodnotnější než čištění okapů od listí)). na tohle nepotřebuju nic? zvláštní. znamená to, že majitel (nebo někdo se souhlasem majitele) může dělat úplně cokoli, co není pod stavebním ani báňským právem? to snad asi ne...
Lukas B.odpovědět 
  Re: Fotky15:14:55 19.06.2024
Mě se to taky nelíbí a ferraty nemám obecně rád nicméně... Jaký je dle tebe rozdíl mezi kruhy a slaňáky zatlučené ve skále nebo ještě lépe linií stříbrných borháků a linii kramlí s ocelovým lanem? Technicky a fakticky žádný snad jen ten že to první se líbí lezcům a to druhé ferratistům... Takže pak je to debata o tom že "ferrata se nám nelíbí páč ji nelezme a nepotřebujeme" Mě se taky nelíbí sousedovo velké SUV ale kvuli tomu mu přeci nepůjdu prohodit cihlu oknem žánop... Ty skály se v první řadě neměli vůbec dostat do soukromích rukou. Bohužel se stalo a teď je potřeba se s tím vypořádat ideálně s nenulovým součtem.
Rádio Jerevan odpovědět 
   Re: Fotky15:48:14 19.06.2024
souhlasím, mezi kruhem a hromosvodem není rozdíl v kvalitě, ale pouze v kvantitě. je to prostě výrazně vyššího rozsahu (mohlo by se říci řádově), a tomu odpovídá viditelnost z větší dálky a větší provoz (blbé kočičáky daleko od auta mají přes tisícovku lidí ročně, vodní brána tipuji 10 tisíc. nejfrekventovanější cesty na písku mají stovky přelezů ročně.

podle mě je feráta stavbou. úplně stejně, jako dřevěný mostek na Aichelburg, kde se propadl dřevěný mostek pod svatebním focením.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Fotky16:10:30 19.06.2024
No pokud je stavba ferrata tak i linie borháků po dvou metrech jako dejme tomu Poklice na Srbsku. Jediný rozdíl je že háky jsou ze slabšího drátu než kramle a nejsou spojené lanem jinak je to fakticky to samé. Reálně ta linie nerez borháků bude na skále svítit rozhodně déle než pozink kramle a lano které za dva tři roky zašednou. Mě je to ale fuk páč se svým chatrným zrakem nevidím z dálky ani jedno...
Rádio Jerevan odpovědět 
    Re: Fotky16:20:33 19.06.2024
Osobně bych byl v těhle věcech opatrný. Jak říkám rozdíl v lini borháků a linii kramlí je spíše ve filozofické rovině. Doba je zlá... Dnes řekneš že ferrata je stavba... někdo se toho chytne..a zítra budeš před prváčem obýhat kromě OVK ještě příslušný stavební úřad...
Rádio Jerevan odpovědět 
     Re: Fotky16:23:18 19.06.2024
Samozřejmě OBÍHAT predikce mi tam hodila ohýbat já to přepsal ale Y jsem tam zapoměl :-)))
Rádio Jerevan odpovědět 
 Re: Fotky18:08:59 19.06.2024
Zajímavá diskuze pod těma fotkama na facebooku. Je náhoda, že se opět ozval nechvalně známý autor ilegálních ferrat M.Čokař? Když už jsem byl na tom facebooku, tak jsem se podíval kdo je ten vikuk R.K. a co jsem nezjistil, není to náhodou Čokařův kumpán? Je :D
Karlodpovědět 
  Re: Fotky19:55:49 19.06.2024
tak to se pleteš, já s ferratou na Bezděčíně nemám nic společnýho.
čokař odpovědět 
  Re: Fotky19:59:19 19.06.2024
tak to se pleteš, já s ferratou na Bezděčíně nemám nic společnýho.
čokař odpovědět 
   Re: Fotky08:24:41 20.06.2024
čau, když seš tady, mohl bys laikům jako jsem třeba já objasnit co je všechno potřeba za papíry pro postavení feráty? stačí písemný souhlas majitele pozemku? předpokládám, že v případě nějakého velko (třeba CHKO jizerky) či maloplošného chráněného území (PR údolí Jizery kupříkladu) je potřeba nějaké vyjadření místě příslušných "vochranářů", ale to není tento případ.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Fotky08:34:25 20.06.2024
Podle právního názoru Ministerstva pro místní rozvoj není ferrata stavbou! To jen tak na okraj k tvým předchozím úvahám. Pokud by jsi to chtěl zpochybnit přeji hodně štěstí u soudů.
odpovědět 
     Re: Fotky08:47:57 20.06.2024
to je právní názor ministersta, to není judikát. dokud se někdo nenasere, nezažaluje, neodvolá se atakdále to zůstane jen právní názor.

můj názor je, že to stavba je. z mnoha diskusí, ať již fejtufejs či internetových soudím, že to není názor úplně zas tak extrémní a ojedinělý.

a od horolezeckého svazu bych očekával, že, vymezuje-li se proti ferétám, přejde k činům. zatím feráty ignoruje, a z jisté nedávné mejlové diskuse s horosvazem ohledně jedné oblasti lokálního významu tiše a nenápadně zprzněné ferátou přes lezecké cesty soudím, že se k tomu i nadále míní stavět prvoústy.
Lukas B.odpovědět 
      Re: Fotky08:53:06 20.06.2024
aby to nevyznělo úplně útočně - postoj horosvazu je do jisté míry racionální, to jest nerozhádat se s jistou organizací, která je správcem státních pozemků, kde je velmi mnoho lezeckých oblastí.
Lukas B.odpovědět 
      Re: Fotky09:03:03 20.06.2024
Proč by svaz investoval nemalé peníze do dlouholetých soudních sporů jejichž úspěch je v nejlepším dost pochybný?Potřebuje přeci peníze na návrhy nového loga,repre trenéra s quasi hebefilními sklony a další důležité investice... Ty skály v Bezděčíně se nabízeli za půl mega celkem dlouho a pokud vím tak byl že strany prodejce aktivní zájem aby je koupil nějaký HO nikdo je nechtěl!!! A teď se všichni bouří že je někdo koupil a chce tam něco dělat??? Klasický český postoj "nic nás nezajímá nic neřešíme a když už je pozdě tak se všichni hrozně rozčilují že se nic neudělalo"...
odpovědět 
       Re: Fotky09:17:09 20.06.2024
ano, to bych očekával od horosvazu. že to koupí (nebude-li cena násobkem jeho ročního rozpočtu), bude aktivně hledat sponzora co to koupí nebo třeba bude iniciovat sbírku.
Lukas B.odpovědět 
        Re: Fotky09:29:47 20.06.2024
Ano i já bych to očekával ale nestalo se. Místo toho vzniklo vyjádření HO Hodkovice které je de facto jedna velká lež. Teď je jen otázka co bude dál. Buď se tam bude lézt s ferratou a nebo se do toho majiteli budou házet vidle a ten pak vezme flexu a slaňáky a kruhy půjdou ze skal dolů a tím skončí oblast úplně, jelikož povl je tam de facto nemožný, podle hesla když nemůžu já tak vy taky ne. Alespoň já bych to tak udělal. A teď ať si každý vybere co bude lepší. Když pominu vyvlastnění tak žádná jiná varianta neexistuje. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím dokonce i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno co se s tím dá dělat.
odpovědět 
       Re: Fotky11:23:35 20.06.2024
Není to úplně důležité, ale nepleteš si to s lesními parcelami kolem skal? Ty skutečně před pár lety visely na realitních serverech za cenu kolem půl mega. S oddílem jsme se o to zajímali, ale už to měl dojednané současný vlastník (Zázemí z. s.). Parcely se skalami, které teď vlastní ferratista, jsem veřejně nabízené neviděl.
Ondraodpovědět 
    Re: Fotky09:43:52 20.06.2024
Ahoj Lukáši.
Předpokládáš správně. souhlas majitele pozemku, vyjáddření ochranářů, informování OVK, znát názor místní informované lezecké komunity, jednat oficiálně i neoficiálně a bejt čitelnej a připravenej na kompromisy, mít to rozmyšlený dopředu já ty naše trasy na Bráně rozmejšlel roky aby to nebylo blbý, bylo to bezpečný a nevadilo to kytkám ani lezcům. Hele , ale je to na opravdu dlouhý povídání..
čokař odpovědět 
     Re: Fotky09:47:28 20.06.2024
ještě jsem zapoměl na starosty okolních obcí.
čokař odpovědět 
     Re: Fotky11:42:44 20.06.2024
Vodní brána byla, alespoň podle veřejných informací, udělána načerno a zlegalizována až zpětně klasickým českým "no když už to stejně stojí ..."
odpovědět 
     Re: Fotky13:42:00 20.06.2024
díky. závazný je tedy souhlas majitele pozemku a "vochranářů" (ve velkoplošném či maloplošném chráněném území). vše ostatní co píšeš je velmi rozumné, ale je to asi čistě dobrovolné.
Lukas B.odpovědět 

 pisek18:26:52 19.06.2024
Souhlasim s ostatnimi, ze tady je ten piskovec docela mekej. Tvrdsi nez Skalak, ale mekci nez Susky. Nevim, kudy to pak povede nahore po hrebeni, ale nehrozi, ze budou feratisti sypat neco lezcum na hlavu? Za me by v tomhle regionu stacil Vodni zamek. Jestli ti samy blbecci budou jezdit i do Bezdecina, tak to bude mazec. Uz takhle je v Bezdecine nekdy docela dost lidi. Kde budou parkovat?
jx zeroodpovědět 
 Re: pisek18:54:31 19.06.2024
Parkovat se bude tam, co vždycky, akorát že za pade (domněnka).
 _Tomodpovědět 
  Re: pisek09:18:12 20.06.2024
Ted tam je misto tak na osm az deset aut a je to tak akorat. Na zajezdy feratistu to neni.
jx zeroodpovědět 
 Re: pisek21:18:23 19.06.2024
Musíš to brát pozitivně. Je to příprava na lezení v horách, naučíš se vyhýbat padajícím šutrům. A taky uznej, kde jinde na českym písku se ti stane, že na tebe spadne člověk oblečenej do ferratovýho setu?
Lukáš P.odpovědět 
  Re: pisek17:08:09 20.06.2024
Třeba v Děčíně
odpovědět 

 Foto dne:

Východní cesta, Obelisk
 Databáze cest:
Všechny cesty (176718)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Krásná Meda 5 Ptačí Stěny
Bílý Muflon 6+ Zubrnice
železní Přátelé 5+ Zubrnice
Propíchaný Svět 6+ Zubrnice
Suvenýrová VIIb Valečov
Nově komentované:
Zatmění Xc Adršpach
Gerade R6 5- Frankenjura
Jen Pro Bílé VIIIc Adršpach
Trojspára 5A Větrná Hůrka
Zlatý Žíly 8 Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: Závod v Teplicich | Re: Poděkování | Re: Závod v Teplicich | Re: Závod v Teplicich | Re: Závod v Teplicich | Štenice | Závod v Teplicich | Re: Koukolova hora | Re: Koukolova hora | Re: Koukolova hora |

 Nové komentáře:
Re: FunTomáš | TT | Trango | Re: FunTomáš | Re: FunTomáš | Re: Gratulace | Slaňování z prasečích ocásků | Re: Vt | vice kontextu | Re: FunTomáš |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (48)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (34)
Adam Ondra v českém olympijském oblečení pro Paříž 2024 (17)
Magic Wood tě potřebuje (14)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení Briançon, Francie (8)
Zdeněk Hák a Radek Groh s Lucií Výbornou o Muchu Chhish (7475 m) (6)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)

 Nově v inzerci:
Lezení srpen | pracovní jistítko Singing Rock SIR | Rab Downpour Eco - Membránová bunda | Black Diamond Alpine Start Hoody, vel. L | Ahoj | Prodám friendy Kouba Manta, velikost 4, 4, 5, 5 | NOVÉ kalhoty Tilak Lofoten, velikost XL | Gabrielka 2x expreska | Singing rock Buddy set | Lezení víkend |

 Anketa:
Líbí se vám naše kolekce oblečení pro letní OH v Paříži?
 Ano 
 32 
 Ne 
 40 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.