LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Umíš jistit? Jasně, viděl jsem to na YouTube.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád

Závody
Dry Tool Cup 2021 (04.12)
Polabský pavouk 2021 (11.12)
SP Moskva (01.04)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13122
2.Trojan 12225
3.Adamovska 11560
Bouldry:
1.Stráník 11650
2.Volf 10975
3.Stráník 10950
Hory:
1.Skopec 7956
2.Mrklovský 7489
3.Bloudek 7201

Výsledky
EP ledolezení Bern (12.11)
Akademické MČR lezení na obtížnost (11.11)
MMČR v lezení na obtížnost (23.10)

Deníčky
5194 lezců
938806 cest
Nové přelezy:
Globetrott 7b+
Toni Kanel 8a+
Entre Dos 8a
Las Clocha 8a/8a+
Turtle 8a
White Tufa 7c+
Dimitra Ex 7b
Aggression 7b+
Rembrandt 8a
The Battle 7c

Stěny
Lezecká stěna Třináctka - Praha - Stodůlky
ZŠ Jihlava - Jihlava
Olberg lezecká stěna - Blansko

Prodejny
HUDYsport - Brno
HUDYsport - Ostrava
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Baruntse 2021 - Nebeská past

topo + technické info + fotky a videa

Topo, technické info, fotky a videa z prvovýstupu Nebeská past západní stěnou na sedmitisícovku Baruntse nám poslal Mára Holeček před odletem z Káthmándú.

Baruntse 2021
První technické informace z prvovýstupu západní stěnou  Baruntse (7129m), která leží v údolí Hunku valley v oblasti Khumbu area.
Název: Nebeská past (Heavenly Trap).
Obtíže výstupu: ABO (M6 + / VI + / 80 °) Lezecká dálka výstupu: 1800 m (převýšení 1300 m )
Lezci: Marek Holeček a Radoslav Groh 
Termín: 21.5-30.5. 2021.
Cesta je věnována přátelům Petru Macholdovi a Kubovi Vaňkovi, kteří zmizeli ve stěně před osmi lety, a nikdo je od té doby nespatřil.

Mára Holeček dodal, že v horách dosud nezažil těžší lezení.
Slíbil podrobný článek pro Lezce, který dopisuje.

Zde jsou fotky a topo a níže videa:Nesestříhané jednotlivé záběry, které nám Mára poslal:Standa Holec   [úpravy] 11:50 10.06.2021Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 krasa16:47:35 10.06.2021
diky za virtualni vylet do hor.. slinty slynty slint
xp13odpovědět 

 piolet17:06:44 10.06.2021
Syncy, hybaj do Ladku-Zdroju po novy pikl...!
roraodpovědět 

 čirá hrůza18:42:53 10.06.2021
To je čirá, krystalická hrůza, to se snad ani nedá závidět, toho se dá jen bát. Jako ostatně všechny Holečkovy projekty. Skála bez chytů, šluchta jak hovado a křehkej led. A ten sestup když nakydá, ten taky nevypadá zadarmo. Dlouhý jak Lovosice. Tam v tom rajónu vobchází zubatá a brousí si pikle. Brrrr!!!!
matka vod dětíodpovědět 

 Gratulace kluci19:36:03 10.06.2021
Prave sem vysypal bobky u prdele..
Kofbojodpovědět 

 Tupá v zime? 22:04:55 10.06.2021
No do piče... , toto už nieje žiadna Tupá severo-západným rebrom, asi sa tam aj lezie. Dobré, čakám na prvé zikné opakovanie. Chachá, čobolotobolo chlapci.
Michalodpovědět 
 Jen nech na hlavě17:10:47 12.06.2021
Jen nech na hlavě. I v takových Tatrách lze uskutečnit velice hodnotné horolezecké podniky. Jen ten marketingový potenciál je neporovnatelně menší. A ruku na srdce, jak by v případě neúspěchu pak vedle toho vypadaly ty oceňované a široce medializované akce v exotických dálavách?

Příkladně si všimni, že ani jeden ze současné české horolezecké špičky, včetně pokořitelů koruny Himaláje, držitelů zlatých cepínů, všech těch mediálně provařených guidů apod., nemá zimní přelez hlavního hřebene Tater? A to ani Vysokých Tater natož celého hřebene…

Čímpak to asi bude?!
JiBodpovědět 
  Re: Jen nech na hlavě22:11:03 12.06.2021
to bude tím, že halvní hřeben tater kromě pár místních a pár exotů nikoho nezajímá. diskutujeme často o tom s mým oblíbeným spolulezcem, nejednu číši vypili jsme spolu a dobrou vůli spolu měli, on hřeben tater prosazuje já haním.
obecně: není to ani delší, ani podstatně těžší, než oba dva hřebeny z italské strany blanku. je to nízko, dá se zdrhnout (téměř) odkudkoli. když si vymyslím někde ve štubaji nebe ectálu (notabene západněji) nějaký kus hlavního alpského hřebene, bude to o kilometr výš, a bude to výrazně obtížnější a výrazně odlehlejší. na hlavní hřeben tater koukám jako na smutnou památku zasrané doby, kdy se nikam nemohlo a půlka horolezců z ostbloku zoufale oblézala každou věžičku v tatrách, protože nikam jinam nemohli, a vymýšlely se podobné ptákovin. fakt si jako někdo myslí, že ty party, co v padesátkách, šedesátkách, sedmdesátkách, osmdesátkách opakovaně zkoučeli hlavní hřeben tater, by radši nešly nějakou smysluplnou alpskou, jihoamerickou, himalájskou nbo vímjájakou rozumnou tůru?
nebo jinak: kolik himalájistů má obejitou nonstop pěšky českou republiku se šáhnutím na každý patník? poznej nejprve své město, svůj okres, svůj kraj, svou vlast, pak sovětský svaz.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Jen nech na hlavě22:20:42 12.06.2021
Co, Vysokejch. Spousta z nich ani Nízkejch, a ten je přitom ještě delší (nechci se chlubit, ale já hřeben Nízkejch Tater mám).
honzaodpovědět 
  Re: Jen nech na hlavě23:48:13 12.06.2021
No to máš asi pravdu. V Tatrách se toho nechá v zimě zažít a vylézt mnoho hodnotného. I já jsem kdysi dávno jezdil každý druhý víkend v zimě do Tater. Mára v určitém období samozřejmě taky. Co lezl si už nepamatuji, ale určitě se tam leccos naučil. Možná, že přesně to co se naučil v zimních Tatrách, právě teď zúročil.
PeS odpovědět 
   Tatry18:49:08 13.06.2021
Jo Petře máš pravdu, na naše zimní Tatry nikdy nezapomenu. Vašek
Bobrodpovědět 
  Re: Jen nech na hlavě07:26:22 13.06.2021
Tohle mě fakt pobavilo… Jinými slovy Jib-e, co to matláš za hamotiny…
Jen technicky:
1) Cesta z Lukli přímo pod nástup, pokud zapomenu, že se musím aklimatizovat, trvá minimálně 5dní rychlého přesunu.
2) Kvalitní aklimatizace, pokud chci léz, to co jsme lezli, trvá 14dní běhání po okolních štítech s výškou 6tisíc a přespání v těchto výškách.
3) Musíš překonat nebezpečné nástupové ledovce, což ve velehorách Tatranských - NENÍ
4) Narazíš při lezení na starý led, které je tvrdý jak sklo, což ve velehorách Tatranských – NENÍ
5) Setkáš se s tryskovým prouděním, které je specifické jen ve vysokých polohách, což ve velehorách Tatranských – NENÍ
6) Setkáš se celodenním extrémním chladem, které je dáno přítomností obřích ledovců ze všech stran a cirkulace vzduchu, což ve velehorách Tatranských – NENÍ
7) Tam kde je nástup pod stěnou Baruntse, je dvakrát výš než nejvyšší hrbek Tatranský.
8) Samotný vrchol Baruntse, je bez mála třikrát výš, než nejvyšší hrbek Tatranský.
9) Pak následný výstup Z stěnou Baruntse, je bezmála dvakrát vyšší, než nejvyšší vertikální výstup v Tatrách.
10) Výstup a sestup nám trval 10dní, přičemž možný reálný únik a záchrana, mohla přijít až po uplynutí těchto dní a měli jsme k tomu ještě z pekla štěstí. Jinak by následoval zase minimálně dvou denní boj prošlapat celým zasněženým údolím Hunku a přes 5ti tisícové sedlo Mera La do vesničky Khare, kde už jsou lodže. Apropo, jen část údolí Hunku, které nemá trvalé osídlení, jinými slovy bez lidí, je výrazně delší než to nejdelší v Tatranských velehorách.
Když to shrnu Jib-e, tak mi vychází, že jsi nejspíš měl horečku, když sto psal a někde blouznil na hraně agonie. Páč se mi nechce věřit, že bys měl v hlavě takovou bramboračku.
S úctou Maara
Maaraodpovědět 
   Re: Jen nech na hlavě09:06:53 13.06.2021
Ajajaj, tak vidím, že jsem opět někomu šlápnul na kuří oko…

Jinak by na takovouto drobnou noticku neměl potřebu reagovat natož takto tvrdým osobním útokem maskovaným za věcné argumenty.

Lepšího potvrzení mých slov jsem se dočkat nemohl. A to mi skutečně šlo jen o ten argument deklasující tatranské lezení.

Tím nijak nezpochybňuji malou nadmořskou výšku Tater a věcí z toho plynoucích. Ale to je tak všechno, protože i stou vichřicí si lze v Tatrách zažít svoje obzvlášť na hřebeni a ne že ne(!) a ve svém důsledku je jedno jestli je způsobena tryskovým prouděním a nebo něčím jiným. Viz poslední přelez kluků ze Slovenska.
No nic, Maaro, já ti ten úspěch přeju i s tím mediálním humbukem. Pokoj v duši a nechť dovršíš ten očekávaný hetrik. A nic si z toho nedělej, že ještě nemáš přelez hlavního hřebene Tater. Takových je vás z české horolezecké špičky spousta. Nicméně mám-li být upřímný, tak mi to vážně vrtá hlavou. V Himalájích, Karákóramu u či Hindúkuši se leze převážně v létě v zimních podmínkách a tak mi přijde fakt zvláštní, že nikdo z vás takových světově uznávaných borců si ten „usoplený“ hlavní hřeben Tater v rámci zimní přípravy na ty opravdové kopce ještě nestřihnul. Obzvlášť, když je to tady za rohem...

Tak, Maaro, promiň, že jsem ti zhatil selánku, ani ve snu by mě nenapadlo, že by tě to takto vzalo.
JiBodpovědět 
    Re: Jen nech na hlavě10:14:09 13.06.2021
Jib-e,
rádoby schované „věcné argumenty“, jsou fakta, nezpochybnitelné a naprosto o relevantní. Čili zkus je vyvrátit. Jinými slovy, nevím, proč bych měl poslouchat tvůj instantní návod, jak má vypadat příprava pro výstupu v horách. Nehledě, že si myslíš, že něco takového neděláme a jen jak „nazdákové“ s trochou toho štěstí v batohu vyrazíme na hory. Takže to otočíme, kde máš ty „mega“ borce s přechodem Tater, kteří uspěli před alpinistickým světem. Staré úspěšné generace 70-80-90 let vynechávám, jelikož to je historie a na kterou se navazovalo. To znamená, lezení před třiceti lety se nezaseklo na mrtvém bodě, ale posunulo. Lezou se těžší a nové výzvy. Je vidět, že v tobě sedí jak vřed nějaká frustrace. Dále se dá vydedukovat, že se neživíš jako profík lezením, jinak bys nemohl tvrdit zhovadilosti o medializaci. Jelikož vize, dovednosti, pokud nedokážeš profinancovat, tak zůstanou jen v rovině snů. Každá lidská činnost, pokud má uspět…, je třeba „zmarketovat“ a není na to nic špatného. Natož, že bych se vzdal kodexu, či zpronevěřil, který mi byl předán lezeckými předchůdci. Jinak se můžeš jít klouzat a zůstat sluníčkářem. Já mám rodinu a sny… a těch se nevzdám, kvůli malým mrmlalů, jako jsi ty. Takže mi vychází, že asi tvá invence v horách žádný přesah, která by stála za zaznamenání NENÍÍÍ. Též tvé znalosti a představivost cechu horolezeckého, je dosti ŽALOSTNÁ. Jistě, jak si psal, mluvíme pouze v osobní rovině, což je můj privátní čas a už teď vím, že jsem věnoval Tobě daleko víc, než si v mých očích zasloužíš. Přeji ti méně zažlučnění a hezký den k tomu.
Howgh Maara
Maaraodpovědět 
     Re: Jen nech na hlavě11:17:11 13.06.2021
Asi tak Maaro, kdyby sis odpustil ty osobní invektivy, tak by bylo možné brát tvé argumenty jako snahu o věcnou debatu. Ovšem urážky, které jsi zamontoval hned do svého prvního přípisku svědčí o opaku. Přičemž způsob, jakým stupňuješ své invektivy vůči mé osobě jen obnažuje, jak velký je rozpor mezi tím, jak přívětivý mediální obraz pěstuješ a jak sprostý a mstivý člověk jsi ve skutečnosti. Přiznám se, že jen oněměle žasnu.

Ono to vypadá, že méně té žlučovitosti bys potřeboval spíše Ty, Maaro. Jestli by to nechtělo více nadhledu a méně sebezahleděnosti. Víš, říká se, že orel much nelapá. Ono totiž to jak agresivně jsi zareagoval na mých pár nevinných řádek tě neukazuje zrovna v nejlepším světle.

Ale jestli Ti to pomůže, tak si klidně ještě ulev.
JiBodpovědět 
      Re: Jen nech na hlavě12:49:48 13.06.2021
Alebo si uplne mimo ty :)
odpovědět 
      Re: Jen nech na hlavě13:44:53 13.06.2021
Jibe skoc do splavu.. Pockej na velkou vodu ale, at te odnese hodne daleko... Chudacisko
odpovědět 
      Re: Jen nech na hlavě17:06:34 13.06.2021
Ty ses asi uplnej debil...
odpovědět 
      Re: Jen nech na hlavě17:29:00 13.06.2021
Proste krypl, skoda slov
odpovědět 
       Odchovanci soc. sítích17:37:27 13.06.2021
Řekni mu to do očí, v hospodě by jsi se choval jinak.
Elementodpovědět 
        Re: Odchovanci soc. sítích17:53:12 13.06.2021
A jako co??? napadne me a sou 2 moznosti bude po nem nebo se nebudu branit a pude sedet ;-)
odpovědět 
         Re: Odchovanci soc. sítích05:45:41 14.06.2021
Ty jsi borec
odpovědět 
      Re: Jen nech na hlavě21:21:39 13.06.2021
JiB-e,
máš asi pravdu, že jsem utekl příliš do osobních narážek i urážek. Tím se ti omlouvám a zároveň souhlasím, že každý může mít své vidění světa. Je pravda, že v názorech se asi neprotneme, však vzduchu i prostoru je pro každého z nás dostatek. Čili doufám a zároveň věřím, že se mi podařilo urovnat náš spor.
Přeji klidný zbytek neděle
Maara
Maaraodpovědět 
       Re: Jen nech na hlavě21:28:19 13.06.2021
Maaro,
OK, přijímám, ať ti to s tou zlatou motykou vyjde i do třetice.
Měj se.
JiBodpovědět 
        Re: Jen nech na hlavě22:44:05 13.06.2021
Díky JiB-e, že jsi omluvu přijmul :)
Maara
Maaraodpovědět 
         Re: Jen nech na hlavě09:58:23 14.06.2021
Maaro. Je vidět, že trávíš hodně často někde na horách a nemáš úplně čas na diskuze tady na lezci. JiB je prototyp .............. trolla, šiřitele konspiračních teorií a člověk, který si potřebuje zvedat své ubohé ego zoufalým trollením. Ty i všichni ostatní uděláme nejlíp, když ho nebudeme krmit a on se bude stále zmenšovat až chcípne (to JiBovo alterego) a Babača si třeba najde jiný způsob zábavy. Jj trpaslíci jsou ...…. P.S. Jibe nekomentuj můj komentář, tvůj případný výkřik zůstane bez odezvy….
Aodpovědět 
          Re: Jen nech na hlavě18:13:23 14.06.2021
Ti už taky hrabe.
Elementodpovědět 
           Re: Jen nech na hlavě16:53:31 15.06.2021
sorry jako, JiBa neznám, ale jen z příspěvků co se tu občas mihnou v diskuzi za ty roky mi přijde, že má v srdci velké trápení, které ventiluje hádáním v internetové diskuzi s imaginárnímu větrnými mlýny.
odpovědět 
            Re: Jen nech na hlavě11:13:34 16.06.2021
Další internetový psycholog samouk.
odpovědět 
    Re: Jen nech na hlavě10:14:58 13.06.2021
Pro Pepíky už jsou několik desítek let dosažitelnější Alpy, než se štrachat do Tater, byť mají své kouzlo. A přechod hřebene... Dáváš tomu asi stejný význam, jako třeba klasice v severní stěně Eigeru dávali asi půl století nazpět. Dobrý to je, ale už ne žádný top.
odpovědět 
  Re: Jen nech na hlavě07:28:46 13.06.2021
Tohle mě fakt pobavilo… Jinými slovy Jib-e, co to matláš za hamotiny…
Jen technicky:
1) Cesta z Lukli přímo pod nástup, pokud zapomenu, že se musím aklimatizovat, trvá minimálně 5dní rychlého přesunu.
2) Kvalitní aklimatizace, pokud chci léz, to co jsme lezli, trvá 14dní běhání po okolních štítech s výškou 6tisíc a přespání v těchto výškách.
3) Musíš překonat nebezpečné nástupové ledovce, což ve velehorách Tatranských - NENÍ
4) Narazíš při lezení na starý led, které je tvrdý jak sklo, což ve velehorách Tatranských – NENÍ
5) Setkáš se s tryskovým prouděním, které je specifické jen ve vysokých polohách, což ve velehorách Tatranských – NENÍ
6) Setkáš se celodenním extrémním chladem, které je dáno přítomností obřích ledovců ze všech stran a cirkulace vzduchu, což ve velehorách Tatranských – NENÍ
7) Tam kde je nástup pod stěnou Baruntse, je dvakrát výš než nejvyšší hrbek Tatranský.
8) Samotný vrchol Baruntse, je bez mála třikrát výš, než nejvyšší hrbek Tatranský.
9) Pak následný výstup Z stěnou Baruntse, je bezmála dvakrát vyšší, než nejvyšší vertikální výstup v Tatrách.
10) Výstup a sestup nám trval 10dní, přičemž možný reálný únik a záchrana, mohla přijít až po uplynutí těchto dní a měli jsme k tomu ještě z pekla štěstí. Jinak by následoval zase minimálně dvou denní boj prošlapat celým zasněženým údolím Hunku a přes 5ti tisícové sedlo Mera La do vesničky Khare, kde už jsou lodže. Apropo, jen část údolí Hunku, které nemá trvalé osídlení, jinými slovy bez lidí, je výrazně delší než to nejdelší v Tatranských velehorách.
Když to shrnu Jib-e, tak mi vychází, že jsi nejspíš měl horečku, když sto psal a někde blouznil na hraně agonie. Páč se mi nechce věřit, že bys měl v hlavě takovou bramboračku.
S úctou Maara
Maaraodpovědět 
   Re: Jen nech na hlavě16:41:08 13.06.2021
Čéče se uklidni! Napsal jen, že: "i v takových Tatrách lze uskutečnit velice hodnotné horolezecké podniky. Jen ten marketingový potenciál je neporovnatelně menší".

Což je pravda. A nemusí to být právě ten komplet přechod. Špek kdysi dostal Výstup roku, protože vylezl v kuse několik stěn po sobě.

Chceš-li mu otlouct o xicht, že ničemu nerozumí, vydej se v zimě na ten hřeben, jak napsal. Pro tebe je to mrtvá sezona, tak předveď, že je to procházka, ne?
odpovědět 
    Re: Jen nech na hlavě17:13:08 13.06.2021
Ale prd, je to naprosto nesrovnatelny.
Jako muzes uplavat vzdalenostni rekord na Machacu, ale nelze to srovnavat s English Channel...
odpovědět 
     Re: Jen nech na hlavě11:39:11 14.06.2021
nebo jinak - na kanám můžeš perfektně natrénovat na Mácháči. ale můžeš na něj natrénovat i kdekoli jinde, třeba na Lipně.
Lukas B.odpovědět 
   Re: Jen nech na hlavě19:48:33 13.06.2021
Stratit život v severce Javoraku jde stejne rychle,jak na Baruntce,ne li rychleji.
Pavelodpovědět 
    Re: Jen nech na hlavě11:06:50 14.06.2021
Ja sa Markovi cudujem, ze timto ..... tu sada na lep. Zacinat s nimi tuto diskusiu je podla mna totalne pod jeho uroven. Nejaky dusevny mrzak co sa tu ani nepodpise tvl bude radit drzitelovi dvoch zlatych cepov, co a ako je a kde lezenie. Ci .... do kde sme.
Majákodpovědět 
     Re: Jen nech na hlavě22:34:05 16.06.2021
no šefe,ten nepodepsanej to skonstatoval nejlip
Pavelodpovědět 

 Piolet d'Or is coming!07:30:56 11.06.2021
Gratulace!
Ztkoodpovědět 

 PARRRÁÁÁDA08:27:30 11.06.2021
Smekám bekovku z pleše, slov nemaje.
Puňťaodpovědět 

 Strhující foto09:27:40 11.06.2021
Jste borci. Díky za mrazivý virtuální výlet do hor.
 Stýfodpovědět 

 Gratulace!!!22:50:06 14.06.2021
Především velká gratulace, a malý dotaz. Je tato cesta těžší/lehčí v porovná s cestou vpravo co lezl Denis Urubko?
M.odpovědět 
 Re: Gratulace!!!01:35:13 15.06.2021
Urubko lezl severozápadní stěnu (i ve zprávách od Máry bylo zprvu nějaké zmatení, když psal že lezou SZ stěnu). V reportu na PlanetMountain psal Mára že tam ubylo hodně sněhu (což je ostatně vidět i z fotek) a že je to podle něj už nelezitelné. Takže těžko říct, každopádně ta ruská linka vypadá taky brutálně.
Honza K.odpovědět 
  Re: Gratulace!!!11:07:19 15.06.2021
Ahoj, jen doplním informace i chronologii Zprávu o výstupu SZ stěnou jsem jako nechtěnou kačenu vypustil já osobně. Už těžko budu hledat v hlavě, kde se mi to pomátlo, nicméně, následně jsem vše začal vyrovnávat tím správným směrem. Na moji chybu mě upozornil, až Petr Jandík. Vypadá to, že nevím ani kam lezu. Tak to není, ale asi to sami znáte ze života, že si vytvoříte v představách haluz, která v těch reálných krocích vás nikterak neomezuje. Však jakmile přijde z tenkého do tlustého a posíláte raport dál, už to je problém a vznikne chaos. Tím se všem omlouvám za moji chvilkovou pomatenost. Totéž jsem udělal i do světa a zpětná reakce byla úsměvy a pochopení. Tak doufám, že i u Vás mi to projde se stejným nadhledem. Jinak Denis Urubko, Simone Moro a Tassi Bruno, lezli skutečně SZ stěnu alpským stylem na S vrchol Baruntse 7066m v roce 2004 a víceméně kopírovali parádní prvovýstup našich kluků z roku 1994 Martina Otty, Toma Pekárka a Vláďi Leitermanna. Bohužel tento prvovýstup tehdy neuměli kluci řádně předat do podvědomí pro zahraničí. Tím zapadl. Co se týče výstupu Rusů Z stěnou tak tvz. cestou Sergeje Efimova, který kopíroval pilíř vlevo od nás, tak ten byl samo-sebou ve své době brán jako úžasný. Přestože byl výstup proveden typickým ruským stylem, kde vršek musí být dosažen i za případnou cenu objetí či stylu. Na vršek se dostalo pět bohatýrů z matičky Rusy. Jedno je pravd, že z fotek roku 1995 je Z stěna v úplně jiné sněhové kondici než nyní. Dokonce, když byli Petr Machold i Kuba Vaněk před osmi lety v pokusu prolézt západní stěnou, kerý skončil tragicky, tak s fotek lze vyčíst dramatickou změnu ošacení „Barušky“ oproti letošku. Nemyslím si zároveň, že uřvaná „Gréta“ má pravdu ohledně příčin oteplení. Můj osobní názor je spíš takový, že přicházejí teplejší a chladnější období a opírám se raději o historii, než katastrofické scénáře budoucnosti naší planety, které na nás masivně v médiích tlačí. „Naštěstí“ virová inkvizice zcela toto téma odsunula na druhou kolej. Jsem jen zvědav, kdy se opět karta ekofašizmu vytáhne:) Těbůh Maara
Maaraodpovědět 
   Re: Gratulace!!!12:50:19 15.06.2021
Už těšim na Maaru v kině. https://en.wikipedia.org/wiki/Maara
Papoušodpovědět 
   Re: Gratulace!!!16:30:58 15.06.2021
Jen pár doplnění. Moro a spol. udělali variantu naší cesty z r.1994 ve spodní části.Celou tuto část fixovali.Délku cesty napsali 2500m s tím, že posledních 1350m alpsky. My jsme psali délku 1400m.Na naší cestu se napojili v místě našeho druhého bivaku(vykopaná police v ledu na sezení s nohama dolů). První bivak byl pouze ve vývrtkách (každý měl jednu) ve visu. Počasí nám přálo, bylo celkem slušně, zima cca -10 až 15 a každé odpoledne nebylo vidět skoro nic. Třetí bivak už byl super. Z poloviny postavený stan, kde půlka visela dolů. Oblečení té doby-šusťáky. Prezentovali jsme tuto cestu pouze v American Himal.Journal a vyšlo to v roce 1996. Z naší linie Moro ještě odbočil a vytraverzoval na hřeben dříve, než my a tím přišel o krásnou délku v mixech, kterou jsem lezl "pouze" 3,5 hodiny. Obtížnost podle Mora byla V-VI, 90 led. My jsme dali IV, 70 led. Tu jeho obtížnost bych nevylezl.:-) Je to asi trošku o tom, že my jsme nic moc neuměli a bylo nám blbý přehnat hodnocení obtížnosti. Ale bylo to fakt těžký. Celé jsme to následně proslaňovali a spodní část už jsem musel slézt, protože kluci vždy slanili na mých piklech. Váhově jsme si také, jako Mára "polepšili". Já jsem měl -11kg, tedy krásných 59kg. A s Márou půjdeme dneska na pivo a probereme to.Tak to jen že jsme lezli i dříve.
Martinodpovědět 
   Re: Gratulace!!!17:50:44 15.06.2021
Další chyba, jsem fakt hlava vypitá a tupá...cesta Sergeje Efimova je vpravo od nás, nikoliv vlevo. Na to jsem již tedy přišel sám...
Maara
Maaraodpovědět 
   Re: Gratulace!!!08:49:36 16.06.2021
Opravil jsem v předchozích zprávách na Lezci na západní stěnu.
 Standaodpovědět 

 Gratulace18:51:50 24.07.2021
Parádněhrůzonádherné. Maucta pánové.
Je to neuvěřitelný počin, od organizace, výkonu až po kopeček štěstíčka velikosti samotného Baruntse.  ​Gratulace a díky za návrat.

Hlavně nezapomenout přibalit kroksáče!!! :D
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Pineta Grotta
The wish, 7c
 Databáze cest:
Všechny cesty (154797)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Counter Intelligence 6c Wanaka
Please Hold The Line 6b+ Wanaka
Fountain Of Youth 7a+ Wanaka
Hau "Ruck" 6A+ Bahratal
Členitá Stena 5+ Kalamárka
Nově komentované:
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: bazos zimni vybaveni | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry |

 Nové komentáře:
Re: Ploutev | Re: presky | Re: Ploutev | Re: Ploutev | Re: to só ty mlady | Re: spaní | Ploutev | Re: Mimo... | to só ty mlady | Re: Skvělé |

 Kde to vře:
Video: Alex Megos - 2. přelez nové cesty King Capella 9b+ (25)
Noční záchrana dvou polských horolezců v Tatrách (23)
Zdeněk Hák a Jakub Kácha vylezli Z stěnou na Ama Dablam (23)
Zdeněk Hák vyrazil na pokus o výstup Z stěnou Ama Dablam (22)
ČHS rozbíhá v Česku paralezení pro hendikepované sportovce (17)
Wide Boyz: 750 metrů dlouhá stropová spára na mostě v Británii (16)
Ukrajinci vylezli JV hřebenem na Annapurnu III (14)
JKF Happiness, 350 m (13)
Video: Magnus Midtbø a Adam Ondra lezou v Moravském krasu (12)
Mistrovství ČR v lezení na obtížnost Brno (11)

 Nově v inzerci:
Skwama | Frendy Axel 2,3,4 | Aix Balkna PU 1 | Metolius Rock Rings | Spacák zimní | spolulezec - stěna - usti | Trekove boty AKU | sedák | Hanwag alaska GTX | Boty Dynafit |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 485 
 Jen na písku  
 262 
 Ne 
 631 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.