LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tři pevné body prvolezce: Naděje, že nahoře půjde založit, Láska i ktomu nejtitěrnějšímu chytečku a Víra ve svého výborného jističe.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
SP Chamonix (12.07)
SP Briançon (17.07)
Olympiáda (05.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12381
3.Votoček 12268
Bouldry:
1.Konečný 11150
2.Stráník 11106
3.Volf 11103
Hory:
1.Groš 8189
2.Rojko 7261
3.Černý 6808

Výsledky
Akademické mistrovství ČR (27.06)
SP Innsbruck (26.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)

Deníčky
5597 lezců
1115116 cest
Nové přelezy:
Cupido 9+/10-
Long Mothe 10-
Posmrtný ž 9
Everdry 9+/10-
Demarkační 10+
River Raid 10+
Couzy Cazz 7b
Zinnentrai 7b
Minisex 7C
Rythmo 7C+

Stěny
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice
Sportovní hala PF UJEP - Ústí nad Labem
Umělá lezecká stěna - II.ZŠ - Moravská Třebová

Prodejny
Rock Point Outlet Store - Praha 5 - Radotín
HUDYsport - Praha 5
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dočasně uzavřeno lezení v Praze a v několika dalších oblastech

ČHS upozornil, že se mu nepodařilo dokončit jednání o několika povoleních lezení v chráněných oblastech, a proto jsou dočasně uzavřeny. Jde o oblasti v Praze (zvláště chráněná území Divoká Šárka, Branícké skály, Prokopské údolí a další), NPR Zlatník v Českém středohoří, PR Kočičí skály (Dolní Ostaš) a Lom Lažánky v Moravském krasu.

V Praze a v Českém středohoří by mělo být povolení znovu začít platit někdy během února. V Dolní Ostaši by se snad mohlo povolit lezení na začátku pískovcové lezecké sezony. U Lomu Lažánky v Moravském krasu probíhají komplikovaná jednání s vlatníkem pozemků městem Blansko, po nichž bude následovat jednání s ochranou přírody.

Svaz prosí lezce, aby tyto zákazy, které by měly brzy skončit, respektovali.

Viz:

horosvaz.cz: Informace týkající se pražských lezeckých oblastí, Zlatníku, Kočičích skal a lomu v Lažánkách 

Standa Holec   [úpravy] 11:24 14.01.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Proč to neklaplo12:01:29 15.01.2023
Bylo by zajímavé vědět kdy s jednáním ČHS v minulém roce začala a vůbec proč se nepodařilo to do konce roku nějak uzavřít.Povšechná informace málokoho bude zajímat. Bylo by dobré  vědět jaké jsou v jednotlivých oblastech problémy, jestli jsou to proti argumenty různých institucí anebo jestli rozhodující papaláši rozhodnutí nepokládají za důležité a třeba jim není jasné proč by to mělo být rychle a v nějakém rozumném termínu rozhodnuto. V některých oblastech se dá lézt i v zimní sezóně, tak by asi měla ČHS trošku přidat plyn, ne?
Michael Beranekodpovědět 
 Re: Proč to neklaplo13:29:59 15.01.2023
Podepisuji, nulová informovanost, bohužel.
Petrodpovědět 
  Re: Proč to neklaplo14:05:52 15.01.2023
Je to tak, jeden z dalsich duvodu, proč od ztráty hlasovacích práv pro jednotlivce CHSku neplatim.
Njnodpovědět 
   Re: Proč to neklaplo-Lažánky18:43:05 15.01.2023
V Lažánkách je problém, že k tomu mají závažné výhrady někteří domácí, ono když se jim leze za domem nelze se asi ani divit. Lom se nachází na pozemku města a když si tam občané přijdou stěžovat na nevhodné chování lezců, je jasné, že mnoho pochopení u nich nenajdeme. Nutno dodat, že zde si za to mohou lezci jednoznačně sami a to svým nevhodným chováním. Lom se nachází na okraji NPR, což však některým jedincům nebrání v tom, aby si až do lomu nezajeli autem místo toho aby je nechali o cca 150 metrů dále zaparkované podél dětského hřiště, kde nikomu nezavazí a neprovokují. Osobně jsem tam pár takových umravňoval, takže vím o čem mluvím. Je to skála spíše pro děti a na seznámení s vápnem v Krasu. Takže tam občas bývá docela dost lidí včetně dětí. No a jak bývá v dnešní době zvykem rodiče místo, aby se věnovali dětem, tak se věnují sobě a nehlídají, co jejich ratolesti provádějí. Takže kromě řevu je docela obvyklou zábavou házení kamenů do zahrad pod lomem včetně se trefování do skleníku. Dalším problémem je tam zajít na záchod, což někteří jedinci řeší tím, že se postaví na hranu směrem k zahradám a močí dolů. Vůbec jim asi nedochází, že zejména starým lidem nemusí být příjemné na to koukat z domu. A tak bych mohl pokračovat. V poslední době tam na různá udání zajížděla i městská policie a lidi odtamtud vyháněla. Můj osobní názor je ten, že tam zrovna výjimka obnovena nebude, protože s touto činností nebude souhlasit majitel pozemku a že úspěchem bude pokud se nebudou muset odstranit jištění z cest. Bohužel si za to mohou lezci ze 100% sami a když domluvy a návody, jak se tam chovat nepadají na úrodnou půdu dojdeme k tomuto výsledku. Ale jak se u nás říká: Vykládej volovi o sobotě, když jde v pátek na porážku. Takže věřím, že toto vysvětlení k dané lokalitě je naprosto postačující.
Vlkodpovědět 
    Re: Proč to neklaplo-Lažánky20:35:41 15.01.2023
Aktuálně ohledně klettergarten Lažánky probíhají jednání o obnovení výjimky. Své jsem k tomu zde na lezci i jinde už řekl. Prosím do rozhodnutí respektujte stávající pozastavení lezecké činnosti až do ukončení jednání. Předpokládáme vyjasnění celé situace do konce února tak aby na jaře bylo možné opět lézt.
Díky Za pochopení a prosím ukažme větší míru disciplíny a zejména tolerance něž "některé jedinky z Lažánek".
Radek
zobanodpovědět 
 Re: Proč to neklaplo13:03:57 17.01.2023
Žádost byla podána dostatečně včas, v srpnu. Magistrát Prahy se ale rozhodl realizovat v lezeckých lokalitách botanický průzkum, a zjišťoval si další detailnější informace, čímž se celé řízení protáhlo.
B. Valentová, ČHSodpovědět 

 Šárka20:42:11 15.01.2023
V Šárce žádný zákaz lezení není, takže nevadí, že z něj Svaz výjimku nevyjednal.
Syselodpovědět 
 Re: Šárka09:11:39 16.01.2023
ano, vyjednávat povolení někde, kde není zákaz, je trochu na palici.
blíže zřizovací vyhlášky (nebo jak se to jmenuje) jednotlivých maloplošných chráněných území.

povolení je samozřejmě potřeba na něco, co by se dalo zařadit do kolonky "poškozování", což může být téměř cokoli, od budování chodníčků a protierozních zábran, čištění skal, pajcrování, kácení po vrtání. respekt k právnímu státu proto nejlépe prokážeme tím, že v problematických lokalitách nebudeme brigádničit, budovat, čistit a vrtat.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Šárka13:54:42 16.01.2023
Pokud jako jediný vyhlašovací dokument platí ta fosilie z roku 1964, viz: https://drusop. nature.cz/ost/ chrobjekty/chrob_vyhl _predpisy/index .php?frame&SHOW_ CHROB=1&ID=2028
tak nemá smysl se bavit o jakýchkoli souhlasech. V základních ochranných podmínkách přírodní rezervace žádné omezení lezení ani vstupu není, bližší ochranné podmínky v tomto smyslu vyhláškou taky stanoveny nejsou. Běžným lezením ani při nejkonzervativnějším výkladu nemůže dojít k porušení předmětů ochrany, platný plán péče nedefinuje lezení jako apriori problematické (na rozdíl od horských kol), sešlap na některých stanovištích hodnotí jako pozitivní. Sečteno a podtrženo - vlastní lezení (o osazování fixního jištění a dalších aktivitách bychom mohli diskutovat) považuju v PR Divoká Šárka za legální a nevyžadující žádný speciální souhlas.
odpovědět 
   Re: Šárka13:10:40 17.01.2023
Magistrát Prahy podmiňuje umožnění lezecké činnosti vydáním výjimky, neboť právníci magistrátu se odkazují na ZOPK - zákaz měnit dochované přírodní prostředí, zákaz měnit nebo poškozovat předmět ochrany. Změna či poškození předmětu ochrany se nemusí týkat jen skal (např. žulu pouhým lezením nepoškodíme), ale např. i flory, viz PR Chuchelské háje, kde není lezení povoleno kvůli ochraně kytek.
B. Valentová, ČHSodpovědět 
    Re: Šárka14:08:30 17.01.2023
věcně tomu rozumím, chápu že na skalách rostou kytky, ale je v tom opravdu bordel. formálně správné řešení je nejdříve zakázat (= upravit zřizovací vyhlášku) a pak udělit výjimku, ne udělat výjimku na něco, co zakázané vlastně vůbec není, respektive kde je k zákazu cesta klopotná přes všeliké (často značně kutilské) výklady a důkazy kruhem.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Šárka14:14:01 17.01.2023
Myslím, že právníci obecně exhibuji. V tomto případě bych opravdu rád sledoval spor, kdy by někdo na lezeckou činnost poukazoval jako rozpor se zákl.ochr.podmínkami PR. A kdyby snad právníci Magistrátu došli v řízení ke kladnému výsledku, odvolací orgán by to rozcupoval a nadělal z nich blbečky. Vyhlašovací předpis tohoto ZCHÚ by se měl už přesunout do státního archivu (manipulovat s ním jen v bílých rukavičkách) a právníci Magistrátu místo exhibic by měli iniciovat opravdu urychlené přehlášení (zpoždění tak 30, 40 roků) - ovšem to je trochu jiná práce, než dělat nějaké výkřiky. Nojo, tak to chodí, když je orgán OP poněkud nekompetentní.
HlStodpovědět 
    Re: Šárka23:11:48 17.01.2023
Nevím, kde právníci vzali v zákoně explicitní zákaz změny nebo poškozování předmětu ochrany, nicméně i tak by důkazní břemeno bylo na orgánu ochrany přírody - musel by mi jednoznačně prokázat, že činností, která není výslovně zakázaná, takové poškození působím. Ten zákaz měnit dochované přírodní prostředí v zákoně naopak je, nicméně výhradně ve vztahu k bližším ochranným podmínkám rezervace stanoveným konkrétním vyhlašovacím předpisem. Nic takového u Šárky ani Chuchle nenajdeme, ergo žádný zákaz lezení tam neplatí a nelze vymáhat. Podle mého by se magistrátní právníci měli vrátit na pár semestrů zpátky do Plzně. Jejich názor bych v tomto případě směle ignoroval a klidně bych to dohnal až k soudu. Rozumím tomu, že takové hrocení není taktické, nicméně žádostí o výklad podanou na legislativní odbor MŽP by se asi nic nezkazilo.
JHodpovědět 
     Re: Šárka06:54:42 18.01.2023
soud je - s vyjimkou valky - asi nejnakladnejsi kratochvile kterou civilizace poskytuje. Vysledek by mel byt umerny investovanemu usili a prostredkum. Platit pravnika, riskovat ze soudce se blbe vyspal a rozhodne ve prospech protistrany, investovat cas a energii .. abych si moh s pocitem vitezstvi zalizt na par kvakach?
odpovědět 
      Re: Šárka08:30:32 18.01.2023
soud je mnohem levnější než válka a není to válka. jak praví oblíbený bonmot, k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek, čili pro právní jistotu, která je mnohem lepší než právní nejistota. to, co JH navrhuje (ten JH?), je velmi rozumné.
Lukas B.odpovědět 
       Re: Šárka08:32:26 18.01.2023
no slava. Tak se tesim jak to spustis a budes tady prubezne podavat zpravy o sve ceste k vitezstvi.
odpovědět 
        Re: Šárka08:52:44 18.01.2023
to bych samozřejmě teoreticky mohl (objednat si zpracování a podat), ale vnímám to jako přirozený úkol pro organizaci, která naši kratochvíli zastřešuje, čili pro horosvaz.
Lukas B.odpovědět 
         Re: Šárka19:26:22 18.01.2023
JH pise >> smele ignorovat a dohnat az k soudu<<.
Jak si konkretne predstavujes ze horosvaz to bude smele ignorovat aby vytvoril kauzu a mohl ji hnat k soudu? Vysle do Sarky delegata kterej ponese transparent LEZU TADY ZA HOROSVAZ..?
odpovědět 
          Re: Šárka22:34:44 18.01.2023
já to chápu tak, že smělé (ale i nesmělé) ignorování spočívá jednoduše v tom, že nebudu s Magistrátem o povolení jednat, protože tam není třeba. a příslušně v těchto intencích informovat své členy a takto oblast označit v databázi. a v krajním případě, že tam dojde k nějakému konfliktu (tím nemyslím, že nějací lezci dají nějakému strážci přírody přes tlamu, ale že dostanou (např.) pokutu, kterou na místě nezaplatí a rozjede se přestupkové řízení) právní názor (viz výše) prosadí i touto formální cestou.
odpovědět 
           Re: Šárka08:09:05 19.01.2023
cituji-li odborníka (předpokládám, že je to "jizerský" JH), potom je tam rozumný návod co dělat v současné situaci tak, jak je rozjetá, a to "žádostí o výklad podanou na legislativní odbor MŽP by se asi nic nezkazilo"
Lukas B.odpovědět 
           Re: Šárka09:59:20 19.01.2023
Dobrý nápad, ale úplně k ničemu. Chceš do celé úřednické kauzy navézt nějakého nešťastníka a rázem by se to stalo jeho záležitostí a nikoliv záležitostí ČHS. On by byl zodpovědný. on by platil pokutu, on by musel jít k soudu a on by si platil advokáty s nejistým výsledkem. (Do toho bych šel snad já, abych z toho měl publicitu, ale normální člověk určitě ne.)
Kuba Turekodpovědět 

 Foto dne:

36 voltů
 Databáze cest:
Všechny cesty (176414)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Der Unmenschliche Polsterer 8+ Frankenjura
Marscha Direkt 6C Maltatal
Traverz Pyramida 5b Maltatal
Das Boot Normálka SD 6a Maltatal
Kruche Szczęście 8- Ryczow
Nově komentované:
Vídrholec 6B Vyšší Brod
Cesta Pro Ondráše IXc Adršpach
Cesta Pro Ondráše IXc Adršpach
Cesta Pro Ondráše IXc Adršpach
Bleskem Do Hlavy 8 Žleby

 Nově v diskusi:
Poděkování | Re: Studlgrat na GrosGlockner | Studlgrat na GrosGlockner | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Jump! | Re: Jump! | Lezeni VT | Re: Grossglockner - Mayerlova rampa |

 Nové komentáře:
Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Mazání komentářů - palec nahoru | srabe | Re: bomby | Re: bomby | Re: bomby | bomby | Re: Rádoby repující retard |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (39)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (29)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)
Čeští horolezci vylezli na doposud nezdolanou horu Muchu Chhish (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (3)
Jakub Konečný si zapsal třetí boulder za 8C (1)
Nový film Lezci s Adamem Ondrou a Pepou Šindelem (1)
Dammastock 3.630 m, aneb mám svátek, mám kamaráda, mám plán (1)

 Nově v inzerci:
Pruvodce ostrov | La Sportiva Mandala | NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL | ICEBREAKER TechLite SSCreweTourClub1995 | Lezečky SALTIC DEVIL 37, 1/2 | Hledá se výškař | Statická a dynamická lana | Spolulezec Žďárské vrchy | MSR REACTOR 1,7 L | Skialp batoh pieps Plecotus |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1682 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1810 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1776 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1707 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.