LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší

Závody
Sambar Kids Cup (14.12)
Maskův Memoriál (14.12)
NahořeBez Boulder Cup (25.12)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12834
2.Konečný 12665
3.Vopat 11916
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Stráník 10928
Hory:
1.Zaoral 7676
2.Ondrášek 7313
3.Skopec 7070

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4764 lezců
788636 cest
Nové přelezy:
Working Cl 7c
Third From 8a
El Bufa 7c+/8a
Pipistrell 8A+
Rebel With 7c
S Trny VKů 8B+
Prsty V Oh 8B+
Mandragora 8A+
Paranichit 7a+
La Chevre 8a

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Aktualizace - zhodnocení dosavadního vývoje..

smallJak zhodnotit dnes dosavadní vývoj ankety? Výsledky po měsíci zatím nejsou dostatečně obsáhlé. Proč se tak stalo? A můžeme s tím něco udělat?

Pokusím se shrnout dosavadní vývoj:
V rychlém sledu byla rozvířeny stojaté vody kolem velmi citlivého tématu žlebské klasifikace.
Toto léto, u horkého moře, lehce znuděn jsem dostal nápad jak rychle, během měsíce , před hlavní podzimní sezónou, odhalit tajemství kolem stovek žlebských cest. Podařilo se? Dnes, možná ještě předčasně (anketa končí až za několik týdnů), mohu hodnotit  že je hrozba že hlavní cíl ankety nebude splněn.

Předchozí článek

05


foto by © Aleš


Byly dvě možnosti jak anketu vytvořit, já zvolil tu rychlejší variantu:

 • 1. Šel jsem razantní cestou v domnění,  že převažuje zájem rychle vyjasnit nejasnosti  kolem obtížnosti a dalších důležitých informací o cestě.  Mýlil jsem se. Je vidět, že mnoho oslovených  nemá zájem sdílet informace o cestách.
 • 2. Ano, mohl  jsem také  zkusit opatrnější způsob, který by lépe garantoval výsledky - jít po menších krocích jistěji za cílem.
  Jistě, mohl jsem se více pokusit si získat na svou stranu místní žlebáky. Přijít za nimi, vysvětlit situaci a ve spolupráci s nimi připravit první verzi zpřesňování klasifikace. Stovky cest opatrně analyzovat. A třeba po roce vydat první článek.
  Ano, nefušovat místním do řemesla. Nedráždit guru. Nehrát si na novináře s revolucionářskými titulky. A neužít si spousty legrace, co tu bylo kolem ankety. Místo toho přijít s prosíkem. Poprosit místní, aby prozradili více ohledně tajemné komnaty. Ano, bez místních nebudou asi nikdy výsledky dobré.

  04

  Lukáš Drbohlav (Knedllajs) v cestě Poctivá robota, Xa, Levý břeh

  foto by © 



  02

  Lukáš Drbohlav (Knedllajs) v cestě Poctivá robota, Xa, Levý břeh

  foto by ©


  Jedna z těchto dvou cest mohla přinést více ovoce. Ale přiznám se, nemám rád rozvleklé projekty. Neměl jsem dlouho cestu do Žlebu, zvláště v létě, kdy bych tam pro nepříznivé lezecké podmínky také nemusel nikoho potkat. Věřil jsem, že i když se místní ankety nezúčastní, tak i přesto se najde mnoho ochotných pomoci k nakročení k dobrému vývoji. Čekal jsem v krátké době minimálně dobrý základ pro perfektní budoucí výsledky, které by mohly být odhaleny během dalších let.
  Pokud se dnes nedočkavě těšíte na další informace o žlebských cestách - možná se těšíte zbytečně. Protože výsledky ankety jsou DNES sice uspokojivé, ale určitě nikoliv nijak obsáhlé.
  Výsledek této ankety možná bude pro mnoho z vás určitým zklamáním,protože hlasujících je zatím málo. Jistě, slabší lezci, jako já, si ve výsledcích ankety najdou dostatek informací pro mnoho cest co ještě nelezli (VIII-IXa), a  ty lehčí cesty - jako sedmičky - přelezou i bez jakýchkoliv dalších informací.

  03

  Lukáš Drbohlav (Knedlik), VIIIa, Levý_břeh

  foto by © Autor fotografie


  Zklamáni z ankety by mohli být šestkaři, sedmičkáři a také ti lepší lezci, co dávají IXb žlebských a více. V těchto oblastech je málo hlasů.

  Další cíle ankety jsou snad splněny: doufejme, že již nebudou obavy vyjadřovat se ke klasifikaci na Lezci razantněji - o více než jediný stupínek - ale  třeba konečně uvidíme změny i o 5 stupňů! A snad i tlačítko na hodnocení krásy se bude používat častěji. A snad i na Lezci uvidíme v komentářách P1-P4 hodnocení.


  Tajemství ohledně cest bude stejně tak dříve nebo později odhaleno. O hezkých, jištěných cestách se tak jako tak dozvíme, z doslechu, z databáze Lezec nebo z dalších anket... Ale kdy?  Dozvíme se to tak až za 10, 20 let? Až budeme otylí a budeme dřít jako koně kolem vnoučat a pravnoučat? Nebude nám líto, že díky naší pasivitě nám unikly některé krásné cesty, které jsme si mohli vylézt v době, kdy jsme ještě nemuseli močit kvůli prostatě u každého druhého borháku? V době, kdy jsme ještě měli šanci se nějak vyškrábat ke slaňáku?
  Proto prosím i místní žlebské lezce: Přijměte naši omluvu, kdy jsme byli příliš rázní, uspěchali jsme tuto anketu a neprobrali toto s vámi osobně. Jistě, nemusíte kolem ankety činit vůbec nic, a přesto vám všichni budeme vděčni za práci, co jste v Labáku odvedli. Ale přeci jenom, za vstřícné gesto od vás, v podobě alespoň několika ohodnocení cest, by desítky ne-li stovky lidí byli vděčni... například v podobě jakéhosi vzorku hodnocení cest jako upoutávku na dalšího knižního průvodce? Anebo i bez hlasování dát anketě podporu, a převážit tak jazýček na vahách, tak aby se nerozhodní zúčastnili?

  01

  Vitezstvi za Kazdou cenu

  foto by © Aleš


  Proto ještě jednou všechny vyzývám - napište pár čísel třeba jen pro 5 cest! Nebojte se vlka nic. Opravdu si myslíte, že hlasování může pokazit dobré vztahy mezi lidmi? Pokud ano, podepište se třeba jako anonym. Slibuji, že nic neprozradím.
  Dokázal bych pochopit, že místní nechtějí odhalovat zajímavé a méně frekventované sektory.
  Je však nutné nesdílet informace o oblíbených, často lezených cestách?
  Nebojte se, že přilákáte davy do Labáku. Oblíbené sektory budou tak jako tak plné, a méně známé cesty nebudou v obležení jen díky jedné anketě.
  Nebraňme se vývoji, stejně nic důležitého nezůstane na věky utajeno.
  Mohu Vás vyzývat k aktivitě. Ale prosit nikoho nebudu. Protože toto není moje anketa, ale Vaše anketa!

 • Torouš   [úpravy] 08:10 08.09.2011Tisk 

  Reklama:


  Související články:

  Komentáře

       
  ...nové příspěvkyNový komentář 

   Od lesa08:51:15 08.09.2011
  Koukám, že na Žlebáky jdeš od lesa;-) Já už se těšil, že budou první výsledky a ono nic. Jinak jména těch, co zapíší své názory by bylo dobrý zveřejňovat, by se vědělo estli to má vypovídajíci hodnotu nebo si jenom někdo dělá kozy. Jinak rozdí až pěti čísel? Která cesta to je ať vím, čemu se vyhnout... A ovšem tě musím i pochválit za ty fotky, co přikládáš. Jeden se tam potom i víc těší, tabulka netabulka.
  Willhemodpovědět 
   Re: Od lesa10:37:13 08.09.2011
  Tak doufám, že jsi taky poslal řádně vyplněnou tabulku s podpisem :-) Slyšels, že z horních řádků toho Toroušovi moc nepřišlo...
  malej bejkodpovědět 
    Re: Od lesa12:05:44 08.09.2011
  Neposlal sem nic. Prej ti, co víceméně souhlasí se stávajícím průvodem nic posílat nemají...;-)
  Willhemodpovědět 

   Pochvala09:40:36 08.09.2011
  Fotky pěkný to jo, ale anketa asi zbytečná. V Labáku je klasifikace, alespoň ta relativní oproti jiným pískům v průvodci celkem v pořádku. Jinde je to podstatně horší: Český ráj, Ádr a co třeba Klokočí nebo Kalich. A největší úlety jsou všude spíš v lehčích cestách VIIIa - IXa. V Labáku rozdíl 5 stupňů v průvodci asi nebude, teda pokud zrovna není teplo a vlhko. To pak třeba i Vráska je poctivá desítka.
   richardmullerodpovědět 
   Re: Pochvala13:43:21 08.09.2011
  K týhle anketě mám 2 poznámky: 1. Klasu beru tak, že je orientační a každýmu každá cesta sedne jinak(to je daný třeba materiálem nebo druhem lezení) a tím pádem má i jinou klasu, než by si člověk představoval, takže mi příjde zbytečný polemizovat o tom jestli to je IXb nebo IXa nebo cokoli jinýho. Příjde mi, že tohle řešej lidi co honěj body tady na deníčku... Taky mám radost, když je cesta těžká, ale pokud je lehčí a je hezčí tak mám stejnou, né-li větší radost z přelezu.
  2. Možná trochu chyba autora ankety byla, že do seznamu lidí, od kterých by chtěl nějaký vyjádření, dal i ty, kteří byli v Labáku 5x a míň(např. já). Proto osobně píšu, že se nijak nebudu vyjadřovat, tamní lezení mi nesedí, takže lehká cesta mi příjde těžká a byl jsem tam tak málo, že si netroufám cokoli hodnotit jinak než je. Je to můj názor a každej ho má jinej. Mějte se a Hore Zdar
  chrasjirodpovědět 
   Re: Pochvala14:56:01 08.09.2011
  souhlas! kalich zbiroh drabovna klokoci tam by to chtelo asi taky anketku... :D :D
  mdeeodpovědět 

   mdee14:52:55 08.09.2011
  ty jo koukam, ze nas drbohlavu ale je :D
  mdeeodpovědět 

   He?17:51:54 08.09.2011
  Cele veci rozumim jeste mene nez pred timto prispevkem. nekonzistentni ve vsech smerech, ale celkove usmevne, kazdopadne tahle anketa je TVOJE a rozhodne ne MOJE, a kdyz neni MOJE tak nemuze byt ani NASE nebo VASE. Ja mam pruvodce na Labak a ten je muj i se vsema jeho chybama, ktery jsem pri zakoupeni akceptoval. Reci o nebraneni se vyvoji snad ani nelze brat vazne ... nesel kolem mesias s logem MS Office na triku?
  ten co sedi za moremodpovědět 
   Re: He?18:36:05 08.09.2011
  morem?romem?women?honem?
  Elementodpovědět 
    Re: He?18:38:46 08.09.2011
  Ha! Někdo si tu drze rýmuje ve stejnek vokamžik jako já!
  P.odpovědět 
     Re: He?18:47:24 08.09.2011
  :)pojd ven
  Elementodpovědět 
      Re: He?19:44:45 08.09.2011
  :))
  A k tomu, co sedí za morem: to se ti to chyby akcetujou, za morem. Esli tys nakonec ňáký ty ujetý čísla sám nespískal, nežlis zdrhnul. :)
  P.odpovědět 

   Ročník nočník ryxle v pixle18:35:12 08.09.2011
  Ty jo, já myslel že Dlabis na Ročníku, a vono Normální foto 500px na šířku.
  A nebul, Torouši. To sis měl rozmyslet na začátku, jestli dmýchat Zlobu, anebo trochu diplomacie :)
  Možná jsou slabý výsledky vážně výsledek tvojí výzvy, ať ti, co si myslej, že je klasa v pořádku, nic nepíšou :)
  P.odpovědět 
   Re: Ročník nočník ryxle v pixle21:33:35 08.09.2011
  žádnou takovou výzvu o eiliminaci jsem nečinil.Jen jsem mluvil o 2 výsledcích: 1. o kompletních výsledcích ankety 2. o upraveném průměru, kde budou eliminovány hlasy očividně bojkotující snahu změnit klasifikaci. Každý si v dnešní době může vybrat konfiguraci co mu vyhovuje, ne? Já se jen snažím nabídnout co nejširší výběr.

  Jak jsem psal , na diplomata jsem si nechtěl hrát. Přišlo mi zábavnější si hrát na revolucionáře a toho nelituji.
  Popisky k fotkám na Lezci jsem nedělal já. Piškote,piškote, ty vědče :-) !
  torousodpovědět 
    Re: Ročník nočník ryxle v pixle09:26:50 09.09.2011
  La revolución parece otra
  Fidelodpovědět 

   piskari20:11:58 08.09.2011
  No ja nevim, nechci shazovat tvoje nasazeni, ale v době, kdy existují servery jako piskari.cz mi takováhle anketa přijde celkem předpotopní... Co se zkusit dohodnout s klukama z piskařů, aby přidali sekci pro Labak? :)
  Zedodpovědět 
   Re: piskari10:25:31 09.09.2011
  cit. piskari.cz: "...borců, kteří nemají smysl pro čistou hru. ČISTÁ HRA? Prostě hrát fér, nešidit sebe ani cestu nahoru. Pro mnohé velký problém - například lézt bez magnézia a vůbec se snažit chovat tak, aby po lezcově odchodu z místa dění nebylo po něm ani stopy.

  Styl BM (bez magnézia a podobných sraček) není špatný, jen to chce někdy víc úsilí a taky pokory. Ne vždy jsou podmínky takové, jaké by si lezec přál."

  Takže tohle asi není cesta. Pokud teda nepřejdou lidi v Labáku na pravidla lezení na pískovcích.

  A tyhle stránky dělají lidi, co ty desítky BM lezou, to jen předcházím případné urážlivé komentáře o "lůzrech", "nýmandech" atd.

  odpovědět 
    Re: piskari10:58:41 09.09.2011
  Tak se zase někdo chytil :)
  P.odpovědět 

   Pro zajimavost21:46:17 08.09.2011
  Byl jsem zvedav co si o cestach mysli ostatni. Zucastnil jsem se tedy taky. Zadna presna analyza podle me neni mozna. Novy pruvodce je podle me dostatecne orientacni, klasa z minula opravena a zaleze si podle nej kazdy. Proc tedy nechces Torousi zverejnit tabulku pro zajimavost. Anononymove me nezajimaji.
  Knedlodpovědět 
   Re: Pro zajimavost22:40:00 08.09.2011
  Předběžné výsledky nejsou zveřejněny, protože je obava že případní další hlasující by mohli být ovlivněni již existujícími hlasy. Konec ankety byl vyhlášen 15.9., pak bezodkladně hodím Excel na web! A anonymové nejsou žádní.
  torousodpovědět 

   Navostro VIIIb23:14:11 08.09.2011
  Moc pěkná tahle cesta, stojí se skoro bez nohou takže je čas sem tam něco zamést, bh dostatek i když někteří trochu skučí, že jsou daný na prd.
  Zkus a uvidíš! 7+ UIAA
  jirousodpovědět 

   Fotky11:42:00 09.09.2011
  na těch fotkách je vidět jak je těžký udržet foťák rovně - horizont letí tu  na jednu tu na druhou stranu.
  Richardodpovědět 
   Re: Fotky12:59:46 09.09.2011
  ja je nefotil,ale mozna ze ty kopce tam ma druhe strane maji v tchto mistech opravdu takovy sklon.az se tam znovu objevim,vyfotimten zaber s vodovahoou a spolecne pak zmerime o kolik stupnu fotpgraf podvadel!
  torousodpovědět 
    doznání.. 19:33:05 09.09.2011
  Ano. Dlabis je tak hustej, že ho fotim tak, že to vypadá, že leze jenom rajbasy. horizont sem bohužeml nestačil upravit..
  A vůbec... trhněte si, věčný rejpalové a šťourové.. Silný ani zábavný nejste. Nic kloudnýho neuděláte,psát, fotit a dělat videa taky neumíte. Prezentujete se jak hovna v žumpě.
  Souhrnem: ste nudný, nudný a ještě jednou nudný.
  K čemu tady vlastně ste? Nebavíte mě.
  le big zloba macodpovědět 
     Re: doznání.. 18:52:57 10.09.2011
  velicenstvo, nenechte hnev cloumat Vasim majestatem..
  poznamka o horizontu zda se byti spise technickeho charakteru, nikdo ti tu na hlavu nemoci, netreba hazet exkrementy a zumpami.
  Konstruktivni kritika se tomu myslim rika.
  Kdbys chtel vedet jak opravdovej hnusnej utok ad hominem vypada, rozhlidni se po ostatnich clankach na tomhle serveru, nebudes muset hledat dlouho )))
  TOAodpovědět 

  Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

  MFOF

   Foto dne:
  Zum Waldcafe
  Zum Waldcafe, 8-
   Databáze cest:
  Všechny cesty (139906)
  Top cesty v ČR
  Top bouldery v ČR
  Nejnovější cesty:
  Wetterstoanerweg 6 Zugspitze
  Südgrat 5- Mieminger Kette
  Alte Westwand 5 Höllental
  Third From Left 8a Roquebrune-Cap-Martin
  Pod Stropíkem 4+ Mlýnský Vrch
  Nově komentované:
  Alte Westwand 5 Höllental
  Cítím Dálky 7A Sloup
  Cítím Dálky 7A Sloup
  Igel 7b+ Leonidio
  Pravé Křídlo 4 Divoká Šárka

   Nově v diskusi:
  Re: Foto dne | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 | Re: Foto dne | Re: Foto dne | Foto dne | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 | Re: zatizeni lokte shyby x visy | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 |

   Nové komentáře:
  Re: Kecy v kleci Uraci | Re: Špek | Re: pěkný | Re: Jedna rada | Re: Špek | Je to levny... | Re: Dirka | Kecy v kleci Uraci | Re: Jedna rada | Re: goo! |

   Kde to vře:
  Tréninkový seminář s Adamem Ondrou (84)
  Film Od palice k vrtu s Petrem "Špekem" Slaninou volně online (56)
  Adam Ondra: Road to Tokyo # 43 (31)
  Podzim v Geyikbayiri (29)
  Petice proti stavbě zimního rezortu na ledovci Pitztal-Ötztal (22)
  Legacy 9a/5.14d (21)
  Smrt ukrajinských horolezců v Tatrách (14)
  Drytool Cup Brno 2019 (6)
  Přijeďte lézt na východní Krétu (5)
  MČR v lezení na rychlost vyhráli Jan Kříž a Hana Křížová (4)

   Nově v inzerci:
  Statická a dynamická lana | NEWTON EASAY FIT | GRIGRI 2 | Scarpa Kinesis Pro GTX 61000/201 | Scarpa Kinesis Pro GTX 61000/201 | Bunda Millet Pierra ment | Bunda Tilak Spike | sklialp boty BD Prime 27 | Kalhoty ORTOVOX Ortler 3L | Bunda ORTOVOX Ortler 3 L |

   Anketa:
  Zamýšlíte se při lezení/jištění nad zodpovědností před zákonem?
   neřeším to 
   996 
   stará se hlavně, kdo leze 
   492 
   50:50 zodpovědnost 
   605 
   stará se hlavně, kdo jistí 
   497 
   nestarám se, jsem pojištěný 
   528 

   Návody:
  Jak psát na lezce ...
  Lezecké mapy

   Partneři:
  Treking.cz

   lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.