LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co nemáš, to nepotřebuješ.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (22.09)
MČR v bouldru (22.09)
evropská olympijská kvalifikace v bouldrech a obtížnosti (27.10)

Žebříček
Cesty:
45.Svoboda 9978
46.Zedek 9968
47.Krupař 9960
Bouldry:
45.Polčin 8600
46.Hapala 8475
47.Ulmonová 8453
Hory:
8.Černý 4642
9.Skopec 4419
10.Zaoral 4363

Výsledky
Evropská olympijská kvalifikace rychlost (15.09)
SP Koper (08.09)
EP obtížnost Bologna (02.09)

Deníčky
5461 lezců
1061724 cest
Nové přelezy:
Slattern 7C
Kámen A Bo 7C+/8A
Made Im Sp 9-/9
Nie Diät 9-
Il Calabre 7c
Menší Post 9
Natržená M Xc
Krvavý Rom 9+/10-
Doupě Neře 8A
Eliščin Ná 9

Stěny
Sportovní Cetrum Palmovka - Praha 8
Adrenaline Pit - Praha 1 – Nové město
Boulder v síti - Praha 3

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Silvretta – Mekka skialpinizmu I.

Jamtal: Dreiländerspitze a Jamspitze

Letní počasí posledních týdnů je jako na zakázku! Kde že ty letošní sněhy jsou?

Trochu inspirován několika články od Ivy a Máry s Pospeczem přikládám i já svou kapkou do mlýna. Žádné extrémy nyní ale nečekejte! Pro někoho to může být i tip na letní výlet do Alp.
Se slovem „Silvretta se setkal každý skialpinista. Jejich některé modely se staly nezničitelnými legendami. Třítisícové zaledněné kopce na hranici zemí Tyrolsko, Vorarlberg a Graubünden nejsou o nic méně legendární a vyhlášené! Perfektní sněhové podmínky v kombinaci s dobrým profilem sjezdovek a volného terénu jsou hlavními taháky mondénních vesnic Ischgl v Rakousku a Samnaun ve Švýcarsku. Pryč z ulic luxusu do okolních kopečků!
Skialpinista není ochuzen o nic méně. Ba naopak! Nekonečné množství příjemných skialpových túr, na jejichž závěru je povětšinou vždy potřeba odložit lyže a vyškrábat se na samotný vrchol. Zdejší ledovce jsou k nám přívětivé – relativně ploché a tak ochuzeny o množství rozšklebených trhlin a nebezpečné séráky. Ve švýcarské části je charakter túr trochu odlišný zejména pro větší členitost ledovců, ale o tom někdy příště. Osobní zkušenost mi chybí.
Počasí jsme si koncem února předplatili. Aspoň tak na nás působila předpověď na Wetter.at. Azurit nonstop. Jako vítr jsme z Brna uháněli ve složení Standa, Petr, Milan a Šarik. Kromě „exotického výletu Standy v jeho červeném termoprádle po Moravském náměstí v Brně, kde to vypadalo, že odjedeme ve čtyřech, jsme úspěšně brzy ráno dorazili do Galtüru. Do toho Galtüru, v němž si mohutná lavina zimy roku 1999 vyžádala 38 obětí. Na okolních svazích je dnes množství lavinových zábran, domy v údolí chrání ohromné kamenné zdi. Vzpomínky místních jsou stále ještě velmi živé.
Posilněn lokální výbornou buchtou, bylo hned to mrazivé ráno sladší. V infocentru u sympatické slečny jsme ověřili otevírací dobu chat. Na webech a v mailech se informace kupodivu dost lišily. Jamtalhütte a Wiesbadener Hütte byly již otevřené. Informace bokem pro velké šetřilky (a velké vychc…). Skialpová sezóna tady začíná poměrně brzy, pravidelně na konci února a s ní i otevření chat po zimní pauze. Trvá obyčejně do poloviny května. Pokud plánujete okupování zdejších winterraumů třeba už v lednu, je nutno počítat s prošlapáváním stopy ve velkém množství sněhu, s větším lavinovým nebezpečím, nevlídným počasím a ve výsledku to za moc nestojí, jak mi známí potvrdili. Budiž vám snad odměnou jen naprostý klid a příjemné prostředí winterraumů. Rakouského skialpinistu v tuto dobu nepotkáte. Cena ubytování na rakouských chatách je s AV průkazem příjemná (6 – 15 E bez jídla), ve Švýcarsku už ne tolik (okolo 20 CHF bez jídla). Chaty nabízejí vysokou kvalitu služeb, jak je u našich jižních sousedů a v zemi Helvetského kříže zvykem. S polopenzí se cena za noc pohybuje okolo 30 E.
Pozornost jsme nejprve upřeli na údolí Jamtal. Údolí táhnoucí se z Galtüru jižním směrem. Táhnoucím se jako smrad. Vrcholky kopců po obou stranách jsou o tisíc metrů výše. Cesta na chatu byla projetá rolbou. Jen v tom horku jsem měl nohy ve skeletech zanedlouho uvařené a na ploskách jsem si vypěstoval pěkné puchýře. Tiše jsem záviděl běžkařům, kteří se kolem nás zlehka prohnali.
Jamtalhütte 2.165 m nás uvítala početnými skupinkami skialpinistů nacvičujících vytažení z ledovcové trhliny. Po praxi jsme příliš neprahli. Chatař náš šoupl do pořádné zimry, o jejíž pohodlí a zázemí bychom si v Tatrách mohli jenom zdát. Někteří nejmenovaní (Petr a Standa) měli tendence vařit uvnitř, za což byli ihned umravněni starším (já). Další den vařič vpravdě nenápadně nastěhovali pod stůl u vstupních dveří, kde byli chataři na ráně. Ránu nedostal ani jeden. Raději jim nevěnoval pozornost. Standa rakouskou ženu v letech svým urputným výrazem v očích nepřesvědčil, a proto se stěhování do lepšího nekonalo.
Konečně ráno a s ním i cesta na jeden z mnoha okolních parádních kopců. K seznámení jsme vybrali známý Dreilländerspitze 3.197 m. Dominantu nad ledovcem Jamtalferner. Tato skitúra je mimochodem otvírákem v knize „Nejkrásnější skitúry od Christiana Schneeweisse.
V ranním mrazivém stínu jsme sklouzli od chaty na dno údolí Jamtal, kde nás po několika stovkách metrů čekal nenápadný nástup úzkým splazem na samotný ledovec Jamtalferner. Stopa krásně vedla a poměrně rychle jsme se nenavázáni pod východním úbočím Salzgrat a Ochsenkopf dostali do sedýlka Obere Ochsenscharte 2.970 m. Poslední metry ledovce byly příkřejší, ale jinak šlo o ledovcovou procházku. Příjemný skitúring. Možnost navázání na lano si musí probrat v hlavě každý sám. Horští vůdci s klienty, kteří mířili přímo přes zlomy ledovce na Jamspitze, je měli na laně. Podobně bych se zachoval i já v případě strmějších a členitějších ledovců pod Gamsspitze a Chalauspitze. Vždy to je o znalosti místních ledovců a aktuálnímu stavu sněhové pokrývky.
V sedle Obere Ochsenscharte se nám dostalo prvních opravdových výhledů na Silvrettu. Rozeklané vrcholy obklopené ledovci. Dále následoval ještě příkřejší několikasetmetrový podvrcholový svah (do 35°), který nás přivedl na západní skalnatý hřeben. Dle podmínek nazujete železa a vytáhnete cepín nebo jej necháte na batohu, podobně i s lanem. My jsme se přiklonili k první možnosti. Závěrečné metry ostrého hřebene k vrcholovému kříži jsou velmi exponované a vyžadují jistý krok. Na vrcholu není prostor pro větší siesty. Dáte zápis do vrcholové knihy, pokocháte se rozhledy na Ötztalské Alpy na východě, Ortler na jihovýchodě, Berninu jižně, Albula Alpen na jihozápad, Rätikon na západě a Verwall na severu. Stejně Vás asi nejvíce přitáhne dominantní Piz Buin 3.312 m, nejvyšší hora Silvretty Piz Linard 3.411 m a samozřejmě Silvrettahorn 3.244 m.
Sjezd podvrholového svahu pro ubitý starý rozježděný sníh byl průměrný. V sedle jsme hodinu nacvičovali skok z převěje. Přímo ze skalní ostruhy s rozcestníkem to nedal nikdo z nás. Minimálně 10 metrů s nepříliš ideálním dopadem už zavánělo vším, hlavně ne příjemným dopadem. Najednou Standa zavelel, že musíme ještě na tamten vrchol. A přitom ukazoval na Vordere Jamspitze 3.178 m. Po vydatném zahřátí našich stehen se dále odhodlala pokračovat jen trojice z nás.
Opět ve stopě pod severní stěnou Dreiländerspitze jsem se dostali pod nenápadné skalnaté sedlo v jeho východním hřebeni. Svah přímo pod ním byl stržený starou lavinou, byl bez sněhu a velmi strmý. Lyže jsem tak odložili o něco dříve, vystoupali na hřeben a po něm zhruba po 200 metrech došli do holého sedla. Z něj to byl už kousek do široké ledovcového sedla Jamjoch 3.078 m.
Výstup na Vordere Jamspitze odsud strmým vysněženým žlabem vypadal značně jednodušeji a vrchol sám působí nicotně oproti pohledu ze severu, kde se tváří jako nedostupný skalní zub. Žlab je krátký, ale o to více strmější. V závěru 45°. S mohutnou vrstvou mokrého sněhu natátého v poledním ostrém slunci tak nepůsobil nikterak důvěryhodně. Po jednom jsme jej vylezli a jaké bylo naše překvapení, když nás od vrcholu dělil hřebínek ostrý jako břitva s velmi slušnou expozicí. O dost větší jak na Dreiländerspitze. Následoval chutný traverz ve skeletech (bez lana) a seděli jsme se na špičatém bombónu, který jsme hypnotizovali, aby se s námi nesesypal dolů na ledovec.
Po bezpečném návratu do sedla Jamjoch Standa opět ukázal prstem a následovala další dnešní třítisícovka. Hintere Jamspitze 3.156 m. V zapadajícím slunci se na ni ostře lesknul kovový vrcholový kříž. Výstup byl velmi jednoduchý. Dnešní nejlehčí, a proto vřele doporučitelný všem začátečníkům. Oáza klidu. Dreiländerspitze již bez lidu. Únorové dny jsou krátké. Byl čas návratu a zaslouženého sjezdu. Tady jsme udělali chybu, že jsme si nechali lyže pod sedlem. Sjezd ledovce Jamtalferner okolo Vordere Jamspitze (máte po levici) odsud je zcela určitě pěknější. Ledovec je strmější, více to pojede. Ale po boji je každý generál. Sjezd naši výstupové cesty byl nenáročný. Několik zlomů střídaly táhle rovinky. Nahoře se prášilo, dole jsme si už o něco méně vychutnali odpornou krustu. Prostě hnus nebo také skialp se vším všudy!?
Na chatu za námi dorazila nadupaná dvojice Káča se Zbyňou. Jo, dva měsíce na sněhu jsou dva měsíce. Zítra to budou provazy potu! Pivo stálo 3.70 E a chutnalo zaslouženě. Chata po vaření těch dvou překvapivě nevyhořela. A nezapomeňte na přezůvky s sebou.

Na shledanou v dolině Ochsental.

Informace:Zdroje:

Několik zajímavých odkazů Wetter.at
Glatur
Jamtalhuette.at
Lawine.at
Ischgl.com


Text: Tomáš Obtulovič ml., www.horomedicina.cz
Foto: Standa Bulka, Petr Kasal, Tomáš Obtulovič ml., Tomáš Šarapatka


Foto:
Usilovné snažení vytvořit lehký batoh na parkovišti u Kulturzentra v Galtüru (marné)

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Údolí Jamtal. Zlaté běžky…

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Dolina Jamtal se nám pěkně otevřela. Chata je na dohled.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Jamtalhütte 2.165 m

foto by © Tomáš ŠarapatkaPo ledovci Jamtalferner na Dreiländerspitze (druhá zleva). Sluneční paprsky za chvilku olíznou naše bílé obličeje.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Ledovec Jamtalferner a Vordere Jamspitze 3.178 m brzy ráno.

foto by © Standa Bulka
Dreiländerspitze 3.197 m od severu s ledovcem Jamtalferne. Stopy ze sedla Obere Ochsenscharte 2.970 m.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Jamtalferner a v pozadí Fluchthorn 3.399 m.

foto by © Standa BulkaLedovec Jamtalferner a v pozadí zleva Fluchthorn 3.399 m a další lahůdkové skialpové cíle Augstenberg – Nördliche Augstenspitze 3.230 m a Chalausköpfepitze 3.120 m.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Rakouská disciplína na ledovci Jamtalferner pod Vordere Jamspitze 3.178 m.

foto by © Standa BulkaExponovaný západní hřeben Dreiländerspitze.

foto by © Standa BulkaTrochu lehkého lezení těsně pod vrcholem Dreiländerspitze.

foto by © Standa BulkaStanda Bulka na vrcholu Dreiländerspitze 3.197 m.

foto by © Petr Kasal
Žhář a svůdce rakouských žen Standa Bulka a v brýlích jsem já

foto by © Tomáš Obtulovič ml.


Pohled na jih do Itálie – Ortler a Švýcarska – Bernina. Viditelně tam napadlo více sněhu.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Majestátní pyramida Grosser Piz Buin 3.312 m od východu, vpředu napravo sedlo Vermuntpass, spojka mezi rakouskou a švýcarskou částí Silvretty.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Kdo by odolal? Převěj v sedle Obere Ochsenscharte.

foto by © Petr Kasal
Cesta na zub Vordere Jamspitze 3.178 m, uprostřed sedlo s holým svahem od laviny.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.
Petr Kasal přelézá několik velmi vzdušných metrů na vrchol Vordere Jamspitze (III). V pozadí Hintere Jamspitze 3.156 m.

foto by © Standa BulkaStanda Bulka na zubu – vrchol Vordere Jamspitze 3.178 m.

foto by © Petr Kasal
Foto a pryč z Vordere Jamspitze. Kdo ví, kdy zub vypadne…

foto by © Petr KasalNenáročná třítisícovka Hintere Jamspitze 3.156 m

foto by © Standa BulkaPetr Kasal těsně pod vrcholem Hintere Jamspitze. V pozadí Vordere Jamspitze s východní částí ledovce Jamtalferner. Tudy ideálně zpět na Jamtalhütte.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.
Petr Kasal, Standa Bulka a já na třetí dnešní třítisícovce.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.
Dreiländerspitze 3.197 m od východu. Ten žlab z pod vrcholu vypadá luxusně. Přístup do něj je přes levé rameno z hřebene. Sněhové podmínky? Raději někdy příště.

foto by © Tomáš Obtulovič ml.Větrná Silvretta

foto by © Standa Bulka
Mapa Silvretta Verwallgruppe, 1:50 000, Kompass Karten 41, (výřez)

foto by © www.kompass.at


Tomáš Obtulovič ml.   [úpravy] 08:00 24.06.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 panoramata08:04:51 24.06.2008
Krásný foto kluci.
Steveodpovědět 

 vyborny clanok08:31:40 24.06.2008
Zdravim! Je to v skutku vyborny clanok ako tip na skialpy aj v tychto letnych mesiacoch. Len tak dalej.
kamilodpovědět 

 konecne neco z hor09:53:40 25.06.2008
To je clanek dle meho gusta :) super, diky za nej ;)
adamodpovědět 

 neprovokuj12:21:44 25.06.2008
ved sa len kuknem von a je mi zle... esteze dnes vecer vyrazam na Castor, aj ked bez lyzi:)
filipodpovědět 

 rukavice23:02:28 25.06.2008
...vidím správně, že používáš k lezení po skále tenké kožené rukavice? co jsou zač??
Jirkaodpovědět 
 Re: rukavice08:41:12 26.06.2008
Jsou to snad pracovní rukavice, zateplené, našel jsem je kdysi doma, už je mám dlouhé roky, dobře se v nich drží tyčky nebo cepín, na lezení ale moc nejsou... Tom
Tomodpovědět 

 Silvretta20:27:52 26.06.2008
Máte pravdu hoši, skialpu oblast zaslíbená. jen několik drobností: Když přijedete od Bludenzu, dá se lanovkou a busem za cca.30E dojet až k přehradě na Bielerhoehe a na pohodu dojít na Wiesbadener Huette. Je výš, kratší nástupy. Chatař Hainrich je dobrý týpek a naprosto v pohodě.
Ale jinak fakt pěkné fotky. Závidím počásko. Jezdíme tam každý rok v březnu a pokaždé si mlaskáme nad parádním ježděním.
Radynodpovědět 

 pekneeeee11:39:37 08.07.2008
Ahoj Tom, tak to ma tesi, ze Vas inspirovali nase clanky, aspon to padlo na urodnu podu :). Nadherne fotky, uzasny vylet, zavideniahodny, hned by som sla. Ved v horach je to o tom aby si to clovek uzil a mal z toho radost, ja si cenim kazdy takyto zazitok a nemusi to byt ziaden extrem vykon. Gratulujem k peknym Alpskym vrcholom.
ivaodpovědět 

 fotky15:34:54 08.07.2008
Pěkný fotky klucí, pěkný fotky
Honza H.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Nordverschneidung 6
 Databáze cest:
Všechny cesty (170067)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jižní žebro IV Tisá - Věže Pod Silnicí
Randerscheinung 6+ Frankenjura
Direkter Ausstieg 7+ Frankenjura
Neuer SW-Weg VIIa Schrammsteine
AW II Schrammsteine
Nově komentované:
Baby Sofasurfer 7B Přední Výtoň
Swäglander 7C Přední Výtoň
Pito 7B/7B+ Vyšší Brod
Aerodynamics 7B Přední Výtoň
Große Reibung VIIc Schrammsteine

 Nově v diskusi:
Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov |

 Nové komentáře:
Martin má respekt | Martin má respekt | Profi | Re: H.vs. B. @Valka treneru | Re: H.vs. B. @Valka treneru | Re: Starej, ale dobrej | Re: Dobře on! | Starej, ale dobrej | Martin | Re: Dobře on! |

 Kde to vře:
ME mládeže v lezení na obtížnost: Jan Štípek zlatý (52)
Video: Adam Ondra vs MMA Champion Jiří Procházka (51)
Lom Prosečnice nebude zavezen, v Kouřimi jsou vytlučeny nýty (41)
Jakob Schubert přelézá Project Big během svého 6. live přenosu (31)
Jana Švecová a Will Bosi v bouldru Terranova 8C+ od AO (24)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (12)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (11)
Evropská kvalifikace na olympiádu v lezení na rychlost (8)
Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill (5)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (4)

 Nově v inzerci:
Průvodce Solná komora - poptávka | VYSKOVE PRAZE NASTALO V PRAZE | Skaly sobota 23.9.? | 2 smyčky na Krkavkách | Ztráty | Zateplení | La Sportiva Trango Tech GTX | písky | Ztráty | Tarp Hannah Skyline light |

 Anketa:
Co řešíte při dolezení na vrchol skály?
 naplánování dalšího vrcholu 
 432 
 zápis do knížky 
 412 
 udělání si selfie 
 401 
 chvilku rozjímání  
 407 
 stisk ruky s parťákem 
 512 
 nic 
 481 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.