Zdarec lidi. Nejedete někdo náhodou v neděli na Petráč? Kdyby jste někdo měl 2 volná místa tak se prosím ozvěte, přispějem na benál. Dík Luba 603 165 526, lubos.polisensky@seznam.cz
Když už se píše o ČT, tak včera byl v programu pořad, pro některé možná též zajímavý: http://www.ct24.cz/porady/ planeta_veda/index_view .php?id=189530 (mezery pryč)
ahoj,ma nekdo prosim nejake zkusenosti s kalhotama
NORDBLANC SPM83.krome toho co lze vycist na stitku.zarazi me ta prodysnost.dekuji za INFO SiDe
KALHOTY SPORTOVNÍ - UNISEX
MATERÁL: NYLON TASLAN 320D
ahojte,
nějak nikde nemůžu sehnat tenhle film :-( Nemáte ho někdo na VHS nebo DVD, připadně nahranej z televize? Strašně moc bych ho chtěla vidět...
Díky.
díky...jeste se vas zaptam na vaš nazor...ted sem koukal na nejakej nejt..průměr 12..hloubka 75..šroub vevnitř..průměr asi 10...co vy na to? výrobce nevim..kazdopádne cena 15,50? ale zas bych nerad aby se kvuli mému ušetření někdo zrakvil...
rozmerove to jde, zalezi ale vetsinou na materialu. Aby to nebyla naka meka sracka. Kazdej vyrobce by mel uvadet ruzny meze pevnosti. Setrit se ale vetsinou nevyplaci.
rozhodně je větší sichr lepit. ale zas když děláš cestu vodspodu, tak čekat v tomhle počasí půl dne na nastartování lepidla nejni asi to pravý.
jinak u expanzních nejtů máš dva problémy:
1. boční síly, vono to tlačí do stran a štípe šutr, a ten šutr je při dlouhodobym zatížení dost mrcha, dochází tam k nějakýmu vochabnutí a vůbec je to věda.
2. koroze. dycynky tam zatejká, amatérské pokusy s utěsňovacíma sajrajtama jsou problematické. a tak to urezne uvnitř a venku to furt vypadá pěkně a je to taková príma smrt za korůnu. druhak při korozi ocel nabývá na objemu a vyvozuje docela festovní síly, který můžou šutr docela potrhat. no a takový ty kotvy za dvacku jsou super, akorát je to pozinkovaný na dvacet mikronů anebo je to kadmiovaný, ale vono to nerezne jen dokud to nepoužiješ, páč jak to vosazuješ, tak tu protikorozku vošoupeš. no a nerezový expanzní kotvy se moc nevobjevujou, páč kdo by to za ty krvavý peníze kupoval na vosazení nějakýho blbýho bojléru v koupelně, je to zbytečný, když mu stejně do patnácti let chcípne topná spirála a mění se celej bojlér, žejo.
Malinko bych polemizoval s názorem že nejlepší je lepit. Chlapík se ptá co má dělat - nikdy nic neosazoval. Při lepení je nutné přesně dodržet určitý postup, v opačném případě není jištění jistota - už jsem potkal pár šptaně zalepenejch borků a výměna nic moc, a hlavně to na nich na první pohled nepoznáš..
k dotazu: Do rozbité skály bych také dával lepeňáky. Do pevné skály preferuji mechanické: nerezové průvlakové kotvy - když nic jiného dá se lehce zkontrolovat jak drží - rána kladivem - jak zvoní, nebo dotažení klíčem často řeknou nejvíc - u lepení tahle kontrola není.
bezezbytku souhlasím. lepení má ten problém, že se nesmí zprasit. a to včetně klimatickejch omezení, rosnýho bodu , skladování sajrajtu a blablablabla.
asi takhle: v "lesní šitový voblasti" bych uďál expanzní voka, a po třech letech, až by se kvak rozkřiknul jako suprmegavoblast, bych si podal na milenej horosvaz grantík na přejištění.
a jestli je ten šutr vopravdu sajrajrozní (nějaká sifylitická břidlice), tak bych zvolil klasickou pískovcovou technologii.
Pravda. S tím pozinkem můžu jen potvrdit. Jednou jsme špatně osadili borhák a začal se vyklat. Když jsem ten pozinkovanej borhák od Pestru (dnes Raveltik) železnou tyčí vykroutil, tak nebyla ani známka po nejakym pozinku.
hmm,koukam,ze je to poradna věda...zas když budu všechno lepit borháky,tak to výjde sakra draho..mam to do takový shitózní oblasti u nas v lese,no možna se z toho časem vyklube pěkný lezení...ale jiste chapete,že je rozdíl,jestli tam frknu nejt za celkem 55kč,nebo borhák za 150,- a kor když chcem udělat tak 6cest po 5jištěních, tak ja nevim,je to věda,ale díky
jo a jeste..k nejtům..jaky by měly mít pevnostní údaje? pan mě povidal něco,že ve střihu by to mělo vydžet asi 500kg..což se mě zda malo,ale nevim,jak je to měřený atd.A je vůbec u nýtů problém to,že by to nevydržel nýt jako takový,nebo spíš,že postupem času vevnitř skálu vydroluje a koroduje?
Zalezi na matrosi. Kouba se pouziva spis na hodne tvrdej pisek, drik jsou vlastne dva 8mm draty (=>16mm) s delkou cca 160mm, takze to dost zere lepidlo a na jinej matros nez tvrdej pisek nemaj vyznam.
Nerezovy Raveltiky jsou super. Singing Rocky neznam, zacly je myslim vyrabet teprve nedavno.
Lepidlo Dan Braun (nevím jak se to presne pise), i podle Tesovejch testu vychazi asi nejlíp a je i relativne levny.
Prohledej archiv lezce, uz to tu v diskusich bylo casto.
don braun je Den braven fix-o-chim. samozřejmě podobný srágory dělá fischer, sika a ještě asi šest tisíc dalších firem, voni stejně kupujou ty složky od stejnejch prvovýrobců a smíchaj to s hrdoňovickým pískem a nalepěj svoji etiketku. tudle jsem vyslechl při ňákym problémku v práci nějaký moudrý rady od jednoho chlapíka "přes pryskyřice" odněkud ze spolchemie z aussigu, a je to děsná věda, především s tou vlhkostí, teplotou, a vůbec.
a ten údaj o nosnosti u těch stavebních expanzních kotev: jednak je to udávaný pro beton o pevnosti 25 MPa (což i sračkatá skála má podstatně víc, není-li to ovšem kokořínský pískovec), a druhak to počítá s tím, že to vosazuje nějakej ivan nebo laco, zkrátka je tam bezpečnostní kvotodlecto asi 4. takže směle do toho.
a taky přemejšlet kam se to dá, a třeba nedávat zbytečně, když je někde parádní pevná spára nebo super hrot, samozřejmě pokud to skála a charakter cesty umožňují,nebo pokud to nemají být nějaký těžký prásky. Taky myslim že to chce radši kvalitnější jištění a klidně méně.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.