Ahoj, chtěl bych moc moc zkusit skialp, ale obavam se, že neseženu dost velký boty. Mam cca 14UK,resp 49eur/32,0cm. Navíc mám hnátu dost širokou - skoro 11cm. Největší, co jsem viděl ve skialpu byly Lowy do 31cm, což se obávám, že...:-(
Snad jedin
ahoj lezci, chci postavit domaci bouldrovku 20-25m2, sklony 20,40 a 60. Zajimalo by mne jestli nemate nekdo zkusenosti s OSB deskama - koupil bych 22mm, preklizku jsem chtel 15mm, ale ten cenovej rozdil je fakt bes... Budu vdecnej za jakykoliv info, super
Prosim, poradte, kde se prodava pruvodce na Sud Pfalz (falcke tvrde piskovce) - ve kterem mestecku v okoli, nebo jestli dokonce vite konkretni lezecky kram?
Dik
Jestli myslíš deníček tady na lezci, tak to ti neporadím. Já si do svého soukromého deníčku píšu různé kombinace jako OS/PP nebo třeba flash/PP. Nejde o to, jestli to před tebou někdo lezl nebo ne. Jde spíš o to, jestli jsi nějak důkladně sledoval a studoval jeho pohyby, víš, kde je jaký chyt atd. Pak jen záleží na tvém svědomí, jestli jde o OS/PP nebo flash/PP
Většinou se vylezení 1. pokusem po nacvakaných preskách považuje už dneska za OS, popř. flash (podle toho, jestlis v tom někoho viděl, nebo ne...). Přesnější by samozřejmě bylo psát něco jako OS, a pak OS/PP (totéž u flashe), ale to už by systém moc komplikovalo, takže se to většinou neřeší (vliv závodů, kde je taky předcvakáno; toho, že v leckterejch cestách, zvlášť převislejch na vápně, bývají stabilní expresky... - jak už to tu bylo řečeno.)
Pro sebe na papír bych si to napsal, jak to bylo; na Lezci bych psal třeba OS, a do poznámky třeba OS/PP. Z mého pohledu je to takhle v pořádku. Občas se ale nějakej vyznavač absolutního OS ozve a má výhrady. To se ale týká jen hvězd, anebo autorů článků, které usvědčí fotka nebo video. Běžnej umaštěnec s tím zvládá žít celkem slušně :)
Ve sportovně pojatém lezení je pro hodnotu výkonu důležitý tzv. styl přelezu.
On sight (OS) – Přelez stylem RP takzvaně na první pohled, tedy bez předchozího seznámení s cestou. Lezec nesmí ani pozorovat ostatní při zdolávání stejné trasy nebo si od nich nechat radit kroky. Je nejvýše uznávaným stylem pro přelezení cesty. V současné době se v důsledku lezení maximálně obtížných cest v převisech a stropech jako OS připouští i přelezy cest s trvale nainstalovanými expreskami v nýtech a za překážku se nepovažují ani obílené chyty od magnezia z předchozích přelezů, i když striktně vzato by měl být takovýto styl označen jako PP (viz dále). Důvodem pro tuto změnu je nemožnost vycvakávání expresek v silně převislých stěnách po každém pokusu.
Flash - Přelez stylem RP na první pokus bez odsednutí. Lezec už viděl cestu lézt někoho jiného (počítá se i shlédnutí na videu), nebo mu někdo při lezení radí. Velmi respektovaný styl.
Rot punkt, Red point (RP) – Lezec je jištěn pomocí lana zdola, začíná pod cestou bez připravených expresek či jiných prostředků. Zakázáno je odpočívání na jistících bodech. Po případném pádu končí pokus o vylezení dané cesty. Lezec má možnost se s cestou blíže seznámit ještě před nástupem. Velmi používaný a respektovaný styl. V současné době se v důsledku lezení maximálně obtížných cest v převisech a stropech jako RP připouští i přelezy cest s trvale nainstalovanými expreskami v nýtech, i když striktně vzato by měl být takovýto styl označen jako PP (viz dále). Důvodem pro tuto změnu je nemožnost vycvakávání expresek v silně převislých stěnách po každém pokusu.
Pink point (PP) – Lezec je jištěn pomocí lana zdola, v jistících bodech už jsou nacvakány expresky, což činí výstup poněkud lehčím než v případě RP. Zakázáno je odpočívání na jistících bodech. Po případném pádu končí pokus o vylezení dané cesty. Lezec má možnost se s cestou blíže seznámit ještě před nástupem. Velmi používaný a respektovaný styl. V současné době bývají velmi těžké cesty lezeny spíše stylem PP než RP.
Rote kreuz, Red Cross (RK) - Po pádu lezec nechá lano v posledním dosaženém jištění a po spuštění do místa, kde se dá stát bez pomoci rukou (no hand rest) případně na zem, cestu doleze bez odpočinku.
All free (AF) – Povolen je odpočinek na jistících bodech, po pádu se může pokračovat ve výstupu a je možnost prostudovat si plánovanou trasu.
Top rope (TR nebo RC) – Lezec je jištěn pomocí lana shora, které prochází jištěním nad lezcem. Ten se tak nevystavuje riziku pádu, s výjimkou kyvadlového pádu, pokud není jištění přímo nad lezcem. Tento způsob přelezu je vhodný při tréningu.
Free solo (FS) - Lezec není nijak jištěn. Oproti jiný způsobům je psychicky náročnější a riskantnější. Horolezci je obecně považován za nejhodnotnější způsob překonání cesty, vzhledem k rizikům ale není příliš praktikován. Poněkud bezpečnější verzí je Deep water solo (DWS), kdy se bez jakéhokoli jištění zdolávají cesty nad hlubokou vodou. Lezec zde riskuje pouze pád do vody.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.